Sizin için tatil demek doğa ile iç içe olabileceğiniz herhangi bir yerde; sessiz, sakin ve stressiz bir zaman dilimini ifade ediyorsa önerdiğim yerlere hayatınızın bir döneminde mutlaka gidin! Havası, suyu, doğası ve güneşi ile etkileyici doğal güzelliklerin dört bir yanımızı sardığı ülkemizde, çadırınızı ve ihtiyacınız olan eşyaları koyduğunuz sırt çantanızı kapıp, tertemiz havayı soluyabileceğiniz bir kamp tatiline doğru yola çıkmaya hazırlanın. Doğa aşıkları, maceraseverler, farklı tatil arayışları içinde olanlar ve keşfetmeye doyamayanlara özel rotalarda doğanın sesini dinlemeye gidiyoruz:

Kabak Koyu – Muğla

Tercihini popüler tatil beldelerinden yana değil de az kişinin bildiği, rüya ile gerçek arasında kalmış büyülü güzellikteki bakir doğanın kucağından yana kullanmak isteyenlere ilaç gibi gelecek bir koy Kabak Koyu…

Kiminin balayı mekanı olarak, kiminin de tüm senenin yorgunluk ve stresini atmak için seçtiği huzurun başrolde olduğu Kabak Koyu, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı. Dalaman Havalimanı’na 80 km uzaklıkta bulunan koyun pırıl pırıl denizini ve gün batımı manzaralarını hafızanızdan uzun süre silemeyeceksiniz.

Kabak Koyu'nun gün batımı manzaralarını hafızanızdan silemeyeceksiniz.

Kabak Koyu’nun gün batımı manzaralarını hafızanızdan silemeyeceksiniz.

Yenice Ormanları – Karabük

Hem dinlendirici bir hafta sonu kaçamağı hem de kafa dinlemelik harika bir tatil deneyimi… Yenice Ormanları’nda geçirdiğiniz vakitler size tekrar tekrar gitme isteği uyandıracak.

Dünya Doğa Koruma Vakfı tarafından mutlaka korunması gereken ormanlar arasında yer alan Yenice Ormanları, Türkiye’de vahşi yaşamın devam ettiği ender yerlerden biri olarak hatrı sayılır derecede biyolojik çeşitliliği de bünyesinde barındırıyor. Burada nadir görülen bitki türlerine rastlayabileceğiniz gibi yükseklikleri 20-30 metreye ulaşan anıt ağaçların karşısında kendinizi karınca gibi hissedeceksiniz.

Kendine özgü bir mikroiklime sahip Yenice’nin yemyeşil vadileri, derin kanyonları, dinlendirici etkisiyle şelale ve dereleri farklı outdoor aktivitelerden hoşlanan insanlar için bir ekoturizm merkezi konumunda. Doğa aşığı ve birazcık da maceraseverseniz; Darıyazısı, Sorgun Yaylası, Kent Ormanı, Eğriova Göleti ve Şekermeşe gibi pek çok kamp alanının bulunduğu bu devasa doğal güzellikte yaz kış kamp kurabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Onlarca çeşit farklı tür ağacın ve her biri romantik bir geçmişe sahip göllerin arasında çadır kurmak sizce de harika olmaz mı? Özellikle sonbaharda oldukça güzel bir atmosfere bürünen milli parka vardığınızda, tam bir renk cümbüşüyle karşılaşacaksınız. Etrafınız çam, gürgen, meşe, göknar ve ıhlamur ağaçları ile çevrili iken belki de huzuru ve dinginliği iliklerinize kadar hissedebileceğiniz ilk çadır tatilinizi geçireceksiniz.

Sevgilisini etkilemek için sürekli saz çalan damadın bulunduğu göle Sazlıgöl, çok naz yapan gelinin bulunduğu göle ise Nazlıgöl denmiş. 7 aşık çiftin hikayesi ile isimlendirilen göllerden kendinize en yakın hissettiğinizi manzaranız olarak seçip, romantik bir çadır tatiline başlayabilirsiniz.

Hikayesini en sevdiğiniz gölü manzaranız olarak seçip, romantik çadır tatilinize başlayabilirsiniz.

Hikayesini en sevdiğiniz gölü manzaranız olarak seçip, romantik çadır tatilinize başlayabilirsiniz.

Hızır Kamp – Edremit

Kaz Dağları, dünyada Alplerden sonra havanın en temiz, oksijen oranının en fazla olduğu yer. Kaz Dağlarının eteklerinde bulunan ve tertemiz havasıyla ömrünüze ömür katan Hızır Kamp ise hem yeşillikler içinde dinlendirici bir atmosfere sahip hem de pek çok farklı festivale katılabileceğiniz bir alan. Sık ormanların sunduğu eşsiz manzaralarla keyifli bir çadır tatili yapmak isteyenler için ideal bir adres…

Kaş Kamping – Antalya

Merkeze çok yakın mesafede yer alan Kaş Kamping’te denize sıfır bir kamp alanının keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Zeytin ağaçlarının mis kokuları eşliğinde sakince güneşlenebilir ya da caretta carettalarla yüzmeye çıkabilirsiniz.

Ağaçların arasındaki bungalovlarda ya da karavanda konaklayabileceğiniz Kaş Kamping’te dilerseniz kendi malzemelerinizi götürüp kamp kurabilir, dilerseniz alanda bulunan kiralık çadırları kullanabilirsiniz.

Kaş Kamping'de zeytin ağaçlarının mis kokusunu içinize çekin.

Kaş’ın müthiş doğasında, zeytin ağaçlarının mis kokusunu içinize çekin.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı- Isparta

Turizm Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı olarak koruma altına alınan Yazılı Kanyon; bitki örtüsü, arkeolojik kaynakları ve yaban hayatın çeşitliliği ile uzun süre hafızanızdan silinmeyecek manzaralar sunuyor.

Yanınızda yiyecek bir şey götürmek istemezseniz çevredeki balık çiftlikleri veya işletmelerden yararlanabilirsiniz. Kanyona girince karşınıza çıkan Epiktetos’un en az 2000 yıllık şiirini okumadan geçmeyin.

Pek çok ağaç türünün yanı sıra zengin tarihi kalıntılarıyla da ilginizi çekebilecek Yazılı Kanyon’da yürüyüş yollarının ve keşfedecek alanların bolluğundan dolayı yanınızda mutlaka rahat ayakkabı ve giysiler bulundurmanızı öneririm.

Torkul Yaylası – Düzce

Düzce’ye 30 km mesafede yer alan Torkul, 1400 metre yüksekliğe sahip olup; yeşilliğe, harika manzaralara ve sessizliğe doyacağınız bir alan. Günün büyük bölümünü doğal yürüyüş ve koşu yollarında geçirebileceğiniz yayla; kayın, gürgen, göknar gibi pek çok ağaç türü ve etkileyici güzellikteki doğal gölden oluşuyor.

Odayeri Yaylası’na 6 km, Bolu Dağı yoluna 15 km mesafede yer alan Torkul Yaylası’ndan Karadeniz ve Düzce Ovası’nı da görebilirsiniz.

Düzce'nin dinlendirici doğa manzaralarından biri...

Düzce’nin dinlendirici doğa manzaralarından biri…

Cansu Yıldız

Yorumlar