Dünyanın en büyük ve en enerjik metropollerinden İstanbul, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi büyük bir misafirperverlikle karşılıyor. Bize çok tanıdık olan bu dünya kentinin her semtine ait bir özellik bulunuyor. Bu yüzden İstanbul’u yüzde yüz tanımak, her şeyini keşfetme sanrısını hissetmek neredeyse imkânsız. Bu gizemli şehrin her sokağı, caddesi ve mekanı size her an sürpriz yapabilir.

Sürprizlerle dolu İstanbul söz konusu ise alışveriş daha anlamlı bir hale geliyor. İstanbul gezinizi size hatırlatacak minik bir eşya ya da sevdiklerinize bir İstanbul armağanı ile özel hissettirecek hediyelerin en güzellerini burada bulabilirsiniz. Peki, bu dev şehrin mükemmel hediye seçenekleri nereye saklanmış olabilir. Keşfediyoruz…

Kapalı Çarşı

Dünyanın en büyük çarşısı olan Kapalı Çarşı’da İstanbul’un mistik havasını yansıtan, gelenek haline gelmiş hediyelik eşyalar bulunuyor. 1461 yılından beri hizmet veren bu çarşı, labirenti andıran yapısı ve içinde bulundurduğu 4 bin dükkân ile hem bir tarihi eser hem de alışveriş cenneti. Devletin belirlediği ürün fiyatları sayesinde hesaplı alışveriş imkânı sağlanan Kapalı Çarşı’nın her sokağında, başka bir şey bulabilirsiniz. Takı, geleneksel Türk motiflerinin yer aldığı kilimler, fesler, antikalar, İstanbul işlemeli kumaşlar, hediyelik fincan, tavla, satranç takımları gibi hediye seçenekleri ile sevdiklerinize bu otantik mekânın şık tasarımlı armağanlarını alabilirsiniz.

Dünyanın en büyük çarşılarından Kapalı Çarşı.

Dünyanın en büyük çarşılarından Kapalı Çarşı.

Mısır Çarşısı

Yine İstanbul’un tarih kokan eski bir alışveriş merkezi, Mısır Çarşısı. 1664 yılında kurulan bu çarşıyı gezerken, bir müzeyi keşfediyormuşsunuz hissine kapılırsınız. Eminönü’nde bulunan bu çarşının devasa boyutlarıyla ün salmış 6 kapısı bulunuyor. Bu da çarşıyı kolay bir şekilde keşfetme olanağı sağlıyor. Mısır Çarşısı, baharatlar ve lokumlarla ünlü. Sevdiklerinizin sağlığına hitap eden kuru gıdalar, ağzını tatlandıracak geleneksel şekerlemelerin en kalitelisini bu çarşıdan alabilirsiniz. Ayrıca, seramik atölyeleri ve deri dükkanları bulunan çarşıda birbirinden şık hediyelik eşyalar ve çantalar da bulabilirsiniz.

Baharatlarıyla ünlü Mısır Çarşısı.

Baharatlarıyla ünlü Mısır Çarşısı.

Galata

En az, Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı kadar tarihi değere sahip Galata’nın alışveriş seçenekleri, bu iki çarşıdan çok daha farklı. Galata yokuşu boyunca dizilmiş küçük ve renkli dükkânlarda satılan bu eşyalar, İstanbul’un modern yüzünü temsil ediyor, müşteri kitlesi genç insanlardan oluşuyor. Galata; günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz deri çantalar, ilginç ayakkabılar, retro tarzını benimsemiş İstanbul magnetleri, çeşitli hediyelik eşyalar, tasarımıyla sizi hayran bırakacak cüzdanlar, kutular ve tabii ki takılar ile hediyelik eşya kültürünün altına imzasını atıyor. İlginç tasarımlı dükkânları ve sıcakkanlı satış temsilcilerinin size yardımcı olacağı Galata’da alışveriş yaparken çok eğleneceksiniz.

Sevdiklerinize İstanbul'u yansıtan pek çok hediye bulabileceğiniz yerlerden biri de Galata.

Sevdiklerinize İstanbul’u yansıtan pek çok hediye bulabileceğiniz yerlerden biri de Galata.

Ortaköy

İstanbul’da takı denince akla Ortaköy gelir. Ortaköy sahiline inen bölgenin daracık sokaklarına kurulmuş tezgâhlar, el yapımı takılar ile mükemmel bir manzarayı gözlerinizin önüne seriyor. Uygun fiyatları, her tarza uygun takı seçenekleri için tezgâhlara gününüzün büyük bir bölümünü ayırmalısınız. Ayrıca yine bu tezgahlarda, İstanbul’u özetleyen tablolar, ve kupalar da bulunuyor. Kumpirinizi yedikten sonra, sahil gezintisinden hemen önce bu tezgâhlarda kaybolmanın keyfini yaşamadıkça İstanbul’u çok iyi bilirim demeyin.

Ortaköy'deki el yapımı takılar alacağınız hediyelerde alternatif oluşturuyor.

Ortaköy’deki el yapımı takılar alacağınız hediyelerde alternatif oluşturuyor.

Yorumlar