Dünyanın en ihtişamlı ve özenli yapıları şüphesiz ibadethanelerdir. Kutsal yapılar oldukları için yapımlarında büyük emek harcanan bu eserlere yıllar, asırlar bile zarar veremez. Her dinde ayrıca önem verilen ibadethanelerin en başında camiler gelir. Gösterişli yapıları, muhteşem işlemeleri ve zengin mimarileri ile tarih boyunca hayranlık uyandıran bu yapılar, ibadethane misyonlarının yanında birer müze niteliği de taşırlar.

İslam motiflerini bünyesinde taşıyan ve dünyanın dört bir yanına dağılmış bu yapıların en nadide olanlarını sizler için derledik. İşte İslam âleminin gurur yapıları, en değerli eserleri…

Şeyh Lütfullah Camii, İran

Bir minareye sahip olmayan, sıra dışı mimarisi ile ön plana çıkan, özellikle İran’a gelen batılı turistlerin göz bebeği Şeyh Lütfullah Camii. Kubbesinde bulunan işlemeleriyle ihtişamını oluşturan bu yapı, dünyanın en büyük sarayları ve mimari yapılarıyla yarışır nitelikte. Safevi hanedanı sırasında Şah Abbas tarafından 1615 yılında inşa edilen cami, İran’ın gurur kaynağı.

Sıra dışı mimarisi ile ön plana çıkan Şeyh Lütfullah Camii.

Sıra dışı mimarisi ile ön plana çıkan Şeyh Lütfullah Camii.

Ubudiah Camii, Malezya

Dört minaresi ve altın kubbesiyle dünyanın en güzel ibadethanelerinden Ubudiah Camii, İngiliz mimar Arthur Benison Hubback tarafından tasarlanmış. 1913-1917 yılları arasında inşa edilen, Malezya Yarımadası’nın en güzel yapıtı olan camii, kraliyet müzesi yakınlarında gotik tarzıyla şehrin modern yüzünü oluşturuyor.

Altın kubbesi ve gotik tarzıyla dünyanın en güzel ibadethanelerinden biri.

Altın kubbesi ve gotik tarzıyla dünyanın en güzel ibadethanelerinden biri.

Faisal Camii, Pakistan

Ve bir Türk mimarının elleriyle tasarladığı dünyanın en büyük 4. camisi Faisal Camii. 1986 yılında Vedat Dalokay tarafından tasarlanan camii, ferah mimarisi ve sadeliği ile modern İslam mimarisinin en iyi örneklerinden.

Dünyanın en büyük 4. camisi Faisal Camii.

Dünyanın en büyük 4. camisi Faisal Camii.

Taj-ul Masajid, Bhopal – Hindistan

Hindistan’da yaşayan Müslümanların en değerlisi Taj-ul Masajid Camii, devasa yapısıyla dünyanın en popüler camilerinden. Mermer kubbeleri ve pembe dış cephesiyle dikkat çeken cami, ülkenin en çok ziyaret edilen muazzam yapısıdır.

Pembe dış cephesi ve devasa yapısıyla Taj-ul Masajid, Hindistan'da bulunuyor.

Pembe dış cephesi ve devasa yapısıyla Taj-ul Masajid, Hindistan’da bulunuyor.

Sultan Ahmet Camii, İstanbul

İstanbul’un siluetini oluşturan ve tüm İslam âlemi tarafından bilinen bir mimar Sedefkar Mehmed Ağa’nın eseri olan Sultan Ahmet Camii’nin yapımı, 1616 yılında tamamlandı. İznik çinileriyle kaplanan ve iç tarafında mavi rengin hâkim sürdüğü bu camiye turistler “Mavi Camii” de der. Öyle ki caminin en önemli mimari olayı, yapımında kullanılan 20.000 İznik çinisi. Doğa motiflerinin ve Osmanlı mimarisinin etkileriyle tasarlanan bu cami, aynı zamanda Türkiye’nin 6 minareli tek camisi.

Türkiye'nin 6 minareli tek camisidir.

Türkiye’nin 6 minareli tek camisidir.

Ayasofya Camii, İstanbul

Sultan Ahmet Cami’nin karşısında bulunan Ayasofya, komşusundan tam 1000 yıl önce inşa edilmiş. Bizans imparatorluğu zamanında yaptırılan ve İstanbul’un fethinden sonra kiliseden camiye dönüştürülen bu eser, şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Bizans mimarisi ve Türk İslam motiflerinin aynı anda bulunduğu tarihi yapı, kültür çeşitliliği ve köklü tarihinden dolayı dünyanın en dikkat çeken tarihi eserlerinden biri.

Ayasofya Camii, kültür çeşitliliği ve köklü geçmişi ile dünyanın en dikkat çekici tarihi eserlerinden biri.

Ayasofya Camii, kültür çeşitliliği ve köklü geçmişi ile dünyanın en dikkat çekici tarihi eserlerinden biri.

Hasan Camii, Fas

Fas’ın Kazablanka şehrinde Fransız mimar tarafından tasarlanan İslam âleminin en modern yapılarından biri 2. Hasan Cami. Atlantik kıyılarının doldurulması ile sular üstünde inşa edilen bu muhteşem cami, 210 metreyi bulan dünyanın en uzun minaresine sahip.

İslam aleminin en modern yapılarından Hasan Camii.

İslam aleminin en modern yapılarından Hasan Camii.

Yorumlar