Bazıları kalabalık, bazıları tertemiz, bazıları da rengârenk. Çoğu sanat dolu hatta bir kısmı fazlaca romantik. Üzerimizde terapi etkisi yapanı da var, kanımızı kaynatanı da. Daracık olanları mevcut, ferahlığıyla içimizi açanları da. Neyden mi bahsediyoruz? Tabii ki sokaklardan. Şehrin kimliğini oluşturan, bulunduğumuz yer hakkında bize güçlü ipuçları veren bu sokaklar; dünyanın en tanınmış sokakları.

Onları gezip görmeden; duvarlarına dokunup, kaldırımlarında yürümeden o şehri tanıdığınızı iddia edemezsiniz. Durmayın, dünyanın en ünlü kentlerini muazzam sokaklarından tanımaya başlayın.

Portekiz, Porto Sokakları

Kendine has sokakları, rengârenk eski evleri, dik yokuşları ve sadece geceleri balkonlarından sallandırdıkları çamaşırlarıyla, Avrupa’nın en samimi yüzünü Porto sokaklarında görebilirsiniz. Renk cümbüşü yaşatan, çok pencereli, bol kapılı eski evlerde yaşayan çocukların çığlıklarıyla inleyen sokaklarda, kendi çocukluğunuzu bulabilirsiniz. Çarpık kentleşme serzenişinde bulunmadan, bu çarpıklığı bir cennete dönüştüren Porto halkı, bu sokaklardan hiç şikâyetçi değil.

Renk renk evleri ve samimi halleriyle Porto sokakları...

Renk renk evleri ve samimi halleriyle Porto sokakları…

Romanya, Sighişoara Sokakları

Balkanların en güzel sokaklarına sahip muhteşem bir bölge olan Sighişoara’ya ayak bastığınız anda aşık olacaksınız. Arnavut kaldırımları, dar sokakları ve balkonlarından sarkan çiçeklerle bir roman betimlemesini andıran sokakların, neredeyse her birinde samimi kahvehaneler bulunuyor. Bu küçük mahalle kafelerinde dönen sohbetlere katılarak, şehrin otantik sokaklarında birer kahve içmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Otantik sokaklarıyla ünlü Sighişoara Sokakları...

Otantik sokaklarıyla ünlü Sighişoara Sokakları…

İtalya, Spello Sokakları

Dünyanın en güzel sokakları burada desek, göreceli kavram tanımlamasına ayıp etmiş oluruz. Fakat dünyanın en güzel kokan sokakları Spello sokakları desek, bizce bu kavrama asla haksızlık etmiş olmayız. Renk renk çiçekleri ile dikkatinizi çeken bu sokaklar, bir botanik bahçe değil. Çiçekleri çok seven mahalle sakinleri, sokaklarını birer ormana dönüştürmüş. Zeminle uyum içinde inşa edilen taş evler, ahşap kapılar, pencereler ve özenle seçilen saksılara ekilmiş muhteşem çiçeklerle Spello sokakları, sizde terapi etkisi yaratacak.

Sağlı sollu dizilmiş renk renk çiçeklerin mis kokusu eşliğinde dolaştığınız İtalya sokaklarını unutamayacaksınız.

Sağlı sollu dizilmiş renk renk çiçeklerin mis kokusu eşliğinde dolaştığınız İtalya sokaklarını unutamayacaksınız.

Brezilya, Rio De Janeiro Sokakları

Rio De Janeiro’nun dünyada bulunan en enerjik kentlerden biri olduğu noktasında herkes hemfikir. Neşeli insanların ve hiperaktif şehrin enerjisi, sokaklarına da yansımış. Sürekli bir kalabalığın hâkim sürdüğü rengarenk sokaklarıyla meşhur Escadaria Selaron, kentin en popüler yerlerinden. Özellikle seramik kaplı rengârenk merdivenleri tam bir sanat eseri. Turistlerin binlerce fotoğraf çektiği bu merdivenler, Rio De Janeiro’nun ruhunu başarıyla yansıtıyor.

Escadaria Selaron, cıvıl cıvıl atmosferiyle her daim kalabalık.

Escadaria Selaron, cıvıl cıvıl atmosferiyle kentin her daim ilgi gören popüler yerlerinden.

Fransa, Paris Sokakları

Dünyaca ünlü Paris sokaklarının, tertemiz olmasından, düzeninden, harika mimarisinden ve şirin şekerleme dükkanlarından bahsetmeyeceğiz. Çünkü bunlar herkes tarafından bilinen gerçekler. Paris sokaklarını diğer sokaklardan farklı kılan şey, sanatçıları. Her sokağın başında bulunan sokak ressamları, harika notalarla size eşlik eden sokak çalgıcıları ile bu mekanlara aşık olabilirsiniz.

Paris'te hemen hemen her sokağın başında bir sanatçı görmeniz mümkün.

Paris’te hemen hemen her sokağın başında bir sanatçı görmeniz mümkün.

Yunanistan, Mikonos Sokakları

Yollarından stresin geçmediği, doğallığın hep ön planda olduğu, dünyanın en sade ve temiz sokakları Mikonos’ta. Mavi ve beyaz renklerin hâkimiyetinde olan en fazla 3 katlı evleri, çiçeklerini zemine kadar sarkıtan balkonları, sonu hep denize çıkan yolları, ahşap sandalyeleri ve her pencereden sızan müzik sesleriyle, cennetin varlığını bu dünyada hissedeceksiniz.

Mikonos'un mavi-beyaz ağırlıklı tertemiz sokaklarında huzuru koklayacaksınız.

Mikonos’un mavi-beyaz ağırlıklı tertemiz sokaklarında huzuru koklayacaksınız.

Fas, Şafşavan Sokakları

Ah, Afrika ne gizemli değil mi? Fakat Fas başka bir gizem. Hele o masmavi Şafşavan sokakları… El işlemeli muhteşem kilimlerin, renk renk saksıların süslediği masmavi çıkmaz sokakların arasında kaybolmak isteyecek, hiçbir coğrafyada yakalayamayacağınız güzellikteki harika fotoğraf karelerini burada bulacaksınız.

Masmavi sokakların arasında harika fotoğraflar yakalayacaksınız.

Masmavi sokakların arasında harika fotoğraflar yakalayacaksınız.

Yorumlar