Gurme gezginler için bu kez Londra mutfağının içine dalıyoruz ve “Londra’da ne yenir?” sorusunun cevaplarını sıralıyoruz:

Stew of Meat

İngiliz mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan stew of meat, Londra’da mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Kuzu eti ve zengin sebze çeşitleriyle pişen yemek, patates püresiyle beraber servis ediliyor. Eğer siz de bizim gibi bir şehri tanımanın yolunun mutfaktan geçtiğini düşünüyorsanız Londra’nın bu meşhur lezzetini mutlaka denemelisiniz.
londrada ne yenir (4)

Kahvaltı

Tatlı fasulye, yumurta, ızgara domates, sosis ve ev yapımı patates kızartması… İşte İngilizlerin kahvaltı tabaklarında olanlar… Bizim yemek türümüze göre ilginç bir kahvaltı sunan Londra topraklarına kadar gitmişken geleneksel kahvaltılarını tatmadan dönmek olmaz. Dönüş yolunda “Londra’da ne yenir?” diye soran yakınlarınıza verebilecek yanıtlarınız olsun istiyorsanız şehrin ilginç kahvaltısını denemeden dönmeyin.

5 Çayı

Londra’da görülmesi gereken yer çok, zamanınız kısıtlı! O halde gün boyu yoğun bir gezi temposu sizi bekliyor demektir. Ancak o arada Londra’ya özgü ritüelleri de yerine getirmeyi ihmal etmeyin. Mesela gezi programına kısa bir mola vermek için şehrin ünlü çay evlerinden birine girip onların 4 çayı bizimse 5 çayı olarak bildiğimiz seremoniyi yerine getirin. Bizdekinin aksine daha yumuşak bir tadı olan İngiliz çayına karışan sütün harikalar yarattığını unutmayın. Her zaman alıştığınız şekilde değil, bazen de farklı tatlara açık olmak gerekir.
londrada ne yenir (1)

Fish&Chips

Londra’ya kadar gelmişken fish&chips, bizdeki adıyla balık ve patates kızartması yenmeden dönülmez. Özellikle akşam yemeği için ayaküstü, hızlı bir seçenek arıyorsanız her köşe başında rastlayacağınız fish&chips restoranlarından birine geçebilirsiniz. Balık morina ya da mezgitten hazırlanıyor. Patates kızartması ise bizim ev usulü patates kızartmalarımıza benziyor.
londrada ne yenir (2)

Kurabiye

İngiliz usulü bir çayın yanına da ancak İngilizlerin meşhur kurabiyeleri yakışır! Özellikle marmelatlı, portakallı ve zencefilli olanları bir harika! Üstelik bu muhteşem kurabiyelere ulaşmak için büyük bir çaba gerekmiyor. Neredeyse şehrin etrafındaki tüm kafelerde denemeniz mümkün. Ayrıca Londra dönüşünde sevdikleriniz için nasıl bir hediye alacağınızı da bilemiyorsanız minik bir kurabiye kutusu harika bir seçenek olabilir.
londrada ne yenir (3)

Yorumlar