Her keşifte yepyeni tatlar sunan Ayvalık, renkli sokaklarını süsleyen tarihi evleri, mavinin en güzel oyunlarına ev sahipliği yapan sahilleri ve enfes doğasıyla Ege kıyılarında huzurun başkentliğini üstleniyor. Herkesin kendi hikayesini yazdığı bu düşler coğrafyasında her an, bambaşka bir güzelliğe kapı açılıyor. Bu yüzden eğer hala kendinizi Ayvalık’ın serin sularına bırakmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz diyebiliriz. Sahi, gerçekten hala Ayvalık’a düşmedi mi yolunuz? O halde vakit gelmiş! Bu yaz Ege’nin en güzel kıyılarına doğru yol alın, hazır doğanın renkli oyunlarına dahil olmuşken de Ayvalık’ın keyfini yaşamak için gezilmesi gereken yerleri görmeden dönmeyin.

Cunda Adası

Balık restoranları, tarihi evler ve sımsıcak insanlar… Ayvalık’tan kısa bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Cunda Adası’na uğramadan eve dönmeyin deriz. Neden mi? Cennet Ada Koyu ve Aşıklar Tepesi’nde günü bitirdikten sonra akşamüzeri dost sohbetlerinin yapıldığı enfes bir balık sofrasına oturmak bile yeterli bir sebep bizce!
ayvalikta ne yapilir (1)

Ayvalık Sokakları

Ayvalık tatiliniz boyunca sizi güzelliğiyle sarmalayacak sokaklardan geçebilirsiniz. Eski Rum evleri arasında dolaşırken bambaşka bir çağda yaşadığınız hissine kapılabilirsiniz. Eğer zamanın ruhuna dokunmak isteyen romantik bir gezginseniz Ayvalık’ta gezilecek yerler listenize sokak keşiflerini ekleyin. Hatta sadece yürümekle kalmayıp kentin dört bir yanını bisikletle dolaşın.
ayvalikta ne yapilir (4)

Sarımsaklı Plajı

Sıcak kumlardan serin sulara… Ayvalık’ın boylu boyunca uzanan Sarımsaklı Plajı’nda deniz-kum-güneş üçlüsünün keyfini çıkarmaya ne dersiniz? Ege şeridinin en güzel sahillerinden biri olan Sarımsaklı Plajı, tüm güzelliğini sergilerken bu çekiciliğe karşı koyamayacağınıza eminiz. Harika bir deniz sefasının ardından plajın etrafındaki minik mekanlara dalıp enfes bir Ayvalık tostunu mideye indirmeyi ihmal etmeyin.
ayvalikta ne yapilir (3)

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık doğal güzelliğinin yanı sıra köklü bir tarihe de ev sahipliği yapıyor. Taksiyarhis Kilisesi ise bu tarihin en güzel mirası… Ayvalık’ta gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken tarihi yapının yıllara meydan okuyan güzelliğine bayılacaksınız.
ayvalikta ne yapilir (2)

Şeytan Sofrası

Burası Ayvalık’ın en güzel manzaralarına hakim bir tepede, şeytanın ayak izlerinin bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi… Dünyanın en güzel gün batımı manzarasını izleyebileceğiniz Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta gezilecek yerlerin başında geliyor. Tepenin sofraya benzeyen yuvarlak şekli ve içerisinde bulunan dev ayak izi sebebiyle rivayete göre şeytanın bu tepeye ayak izini bıraktığı söyleniyor. Rivayet bu, gerçek midir bilinmez. Gerçek olan şey şu ki; tepeden izleyeceğiniz manzara görülmeye değer.
ayvalikta ne yapilir (5)

Yorumlar