Bir şehrin hayatını yansıtan yerlerden biri sokak pazarlarıysa, bunu deneyimlemek için Floransa’dan güzel bir yer bulamazsınız. Haftanın ve ayın belli günlerinde Floransa sokaklarında kurulan pazarlarda, hediyelik eşyalardan organik yiyeceklere, kıyafetlerden envai çeşit eşyaya kadar birçok şey bulabilirsiniz. Hadi alışveriş poşetinizi alın ve yerel halkın arasına karışın.

Sant’Ambrogio Market

Turistik merkezlere kıyasla, daha çok yerel halkın gittiği bir pazar olan Sant’Ambrogio’nun renkli atmosferine kendinizi kaptırın. Yılın herhangi bir mevsiminde içeride ve dışarıda kurulan tezgahlarda taze makarnadan, peynirlere, süs çiçeklerinden kıyafete kadar birçok ürün bulmak mümkün. Pazar, pazartesi gününden cumartesiye kadar saat sabah 8 ile öğlen 2 arasında açık.

floransanın sokak pazarlari (1)

Merkez Pazarı (Mercato Centrale)

Balıkçılar, kasaplar, manavlar… Floransa sakinlerinin mutfak alışverişleri veya öğle aralarında bir şeyler atıştırmak için uğradıkları “mercato centrale” iki kattan oluşuyor ve her katında farklı tezgahlar yer alıyor. Ev yapımı İtalyan lezzetlerinin tadına bakmak ve Floransa hayatını tam göbeğinden dahil olmak istiyorsanız mutlaka merkato centrale’ye uğrayın. Pazar, pazartesi – cumartesi günleri sabah 7 öğlen 2 arası açık.

floransanın sokak pazarlari (2)

San Lorenzo Pazarları

Merkato Centrale’yi de kapsayan büyük San Lorenzo pazarının diğer kısmında ise yiyeceklerin dışında kıyafetler, hediyelik eşyalar ve deri ürünler bulmam mümkün. Turistler arasında da popüler olan pazar oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Sal Lorenzo Kilisesi’nden başlayarak Via Nazionale’ye kadar uzanan pazar, hesaplı ürünleriyle meşhur. Belki üst düzey İtalyan kalitesinde ayrıcalıklı alışveriş imkanı sunmuyor olabilir ama İtalyan hayatına dair birçok detaya şahit olacaksınız. Unutmadan, diğer yerlerin aksine buradaki tezgahlarda pazarlık yapma imkanınız da var. Salı-cumartesi arası saat sabah 9 ve akşam 7 arasında ziyaret edebilirsiniz.

floransanın sokak pazarlari (3)

Porcellino Pazarı (Mercato Nuovo)

Rönesans döneminden beri kurulan bir pazar varsa, o da Porcellino’dur. O zamanlarda Floransa’nın ileri gelenlerinin ipek, altın gibi lüks ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan pazar, yüz yıllar içerisinde çok defa yüz değiştirerek günümüze kadar geldi. Şehrin tam merkezinde yer alan ve San Lorenzo’ya kıyasla daha seçkin ürünlere rastlayacağınız Porcellino Pazarı, salı-pazar günleri arası sabah 9’dan akşam 7’ye kadar ziyaret edilebilir.

floransanın sokak pazarlari (4)

Piazza Ciompi

Sant’Ambrogio pazarına kadar gitmişken Piazza Ciompi’ye de uğramamak olmaz. Günlük pazar olan Piazza Ciompi’nin sokağa serilen sevimli tezgahlarında yok yok: eski kartlar, kıyafetler, şapkalar, antika eşyalar,… Bu yüzden, eğer “vintage” tarzında bir şeyler arıyorsanız ilk adresiniz Piazz Ciompi olmalıdır. Pazartesi-cumartesi günleri arasında saat sabah 9 ve akşam 7 arası açık.

floransanın sokak pazarlari (5)

Yorumlar