Rengarenk bisikletler, eğlencenin doruklarda yaşandığı gece hayatı ve kanalların yolunu kesen köprüler… Amsterdam denildiğinde aklınıza ilk gelen bunlarsa enfes mutfağıyla henüz tanışmamışsınız demektir. O halde daha fazla gecikmeyin, Amsterdam’da damak tadımıza uygun nefis lezzetler var çünkü. Hazır sözü açılmışken neler mi yemeli Amsterdam’da? Cavaplar için buradan buyurun!

Olliebollen

Hollanda sınırlarında yeni yıl heyecanının başlamasıyla beraber olliebollen adı verilen minik atıştırmalıklar da sokak tezgahlarına taşınmaya başlanır. İzmir lokması kıvamındaki atıştırmalıklar yılbaşı sofralarının da olmazsa olmazıdır aynı zamanda. Bu yüzden Amsterdam seyahatiniz özellikle yeni yıl zamanlarına denk geliyorsa ritüelin bir parçası olmak için olliebollen yemeden dönmeyin deriz.

amsterdamda ne yenir (3)

Bitterballen

Küçük köfte kroketlerinizi nasıl alırsınız? İçi patates ve et dolgulu minik köftelerden söz ediyoruz. “Amsterdam’da ne yenir?” sorusuna verilecek en leziz yanıttan… İçi yumuşak dışı kıtır olan bitterballen’lar hardal sos ile birlikte tüketiliyor. Olur da yolunuz Amsterdam’a düşerse bu küçük kroketlerin izini sürmeyi ihmal etmeyin.

amsterdamda ne yenir (4)
Stamppot

Stamppot için Hollanda’nın milli yemeği desek yanlış olmaz galiba. Özellikle kış aylarıyla birlikte akşam yemeği masalarında baş köşeye oturan stammpot, Hollanda mutfağının olmazsa olmazı patates alışkanlığından nasibini alan lezzetlerden. Eğer bir şehri tanımanın yolu mutfak kültüründen geçer diyorsanız patates ve lahanayla birlikte hazırlanan pürenin üzerinde sosis kızartması ile birlikte sunulan stamppot’u mutlaka denemelisiniz.

amsterdamda ne yenir (2)
Gouda

Amsterdam’a kadar gidip peynir yemeden dönmek olmaz! Hatta Amsterdam’ın yerel lezzetlerinden olan gouda’yı denemeden dönerseniz şehrin mutfağına haksızlık yaptığınızı bile söyleyebiliriz. Hatta sadece lezzet konusunda da değil, Amsterdam dönüşü sevdiklerinize hediye almak için de harika bir alternatif olabilir.

amsterdamda ne yenir (5)
Waffle

Peki, Amsterdam’da yemek sonrası ne yenir? Cevap veriyoruz: Tabii ki waffle! Amsterdam topraklarında alıştığımız waffle’a oranla daha çıtır bir hamur karşılayacak sizi. İçeriği içinse tıpkı bizde olduğu gibi kendiniz karar verebilirsiniz. Yaban mersinli, çilekli, ballı, çikolatalı hatta karamelli… Seçim sizin!

amsterdamda ne yenir (1)

Yorumlar