Ayvalık’ın sıcak atmosferine kapılmamak mümkün değil. Eski bir Rum semti olması ve eskilerin gelenekleriyle yenilerin kaynaşarak mükemmel bir sentez oluşturduğu ayrıcalıklı bir yerdir Ayvalık. Henüz daracık sokaklarında, rengarenk evlerin arasında dolaşırken hissedersiniz bunu. Cunda Adası’na geçtiğinizde ise her şey biraz daha güzelleşir. Bakir plajları, lezzetleri yemekleri, sevimli kafeleri ve renkli pazarlarının yanında, Ayvalık’ın adından söz ettiren bir özelliği daha vardır, o da eğlence hayatı. Ama buradaki eğlence hayatı, büyük şehirlerde alıştığımız türlere pek benzemiyor. Sahip olduğu kültürü yaşatan, enfes yemekleriyle birlikte kendi müzikleri ve gelenekleriyle akıp giden bir eğlenceye sahip. İşte, bu hayata en iyi şekilde dahil olabileceğiniz, Ayvalık mekanları.

Bay Nihat Restoran
Her şey güzel bir akşam yemeğiyle başlar. Cunda Adası’nda bulunan Bay Nihat Restoran da bu başlangıca imzasını en iyi şekilde atacak mekanlardan. Çeşit çeşit mezelerinin büyüsüne kapılıp da sakın karnınızı doyurmayın. Eğer kendinizi biraz tutabilirseniz, ardından gelen taze ve lezzetli balığın tadını çıkarabilirsiniz.
ayvalik mekanlari (5)
Moshos Taverna
Buraya kadar gelmişken bir sirtaki yapmadan dönmek olmaz. Moshos Taverna, 200 yıllık tarihi bir binada, iki katlı Yunan meyhanesi. Hem de baştan aşağı bütün karakteristik özelliklerini gösteren bir meyhane… Her gece canlı müzik eşliğinde Yunan sanatçılar ile başlayan eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Siz sormadan biz söyleyelim: Evet, tabak da kırılıyor.

Martı Restoran
Bir gecenizi mutlaka Martı Restoran’a ayırın. Öyle ki, Gümrük Meydanı’nda yer alan Martı’nın sofrasına oturduğunuzda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Sevdiklerinizle birlikte upuzun bir sofra muhabbeti için özenle hazırlanan yemeklerin keyfine varın. Aceleye gerek yok. İlk önce mezeleriyle başlayın ve zeytinyağlı yemeklerle gecenin açılışını yapın. Sonrasında zengin menüsünden isterseniz balık, isterseniz de imambayıldı gibi geleneksel lezzetleri tercih edebilirsiniz. Nasılsa gece uzun…
ayvalik mekanlari (2)

Lal Girit Mutfağı
Biz diyoruz ki, Lal Girit Mutfağı’na gündüz gözüyle gidin. Tam hava kararmadan önce, bahçesinin güzel atmosferinde güneş ışınları yavaş yavaş kendini karanlığa terk ederken başlayın yemeğinize. Tamamen doğal ürünlerle yapılan yemekleri, her biri özenle oluşturulmuş tarifleri sayesinde Lal Girit Mutfağı’nda vakit geçirmek kesinlikle çok keyifli. Girit mutfağını layıkıyla temsil eden restoranın ferah mekanında huzurlu dakikalar sizi bekliyor.

Haydi Abbas Fasıl Evi
Cunda Adası’na geldiyseniz, Haydi Abbas’a uğramadan geçmeyin. Zaten kapısının önünden geçtiğiniz anda, içerideki eğlenceli hava sizi kendisine doğru çekecektir. Lezzetli yemeklerine eşlik eden fasıl geceleri, Ayvalık gecenizi neşelendirecek.
ayvalik mekanlari (7)

Deniz Kestanesi Restoran
Ayvalık’tasınız, tabii ki yemek ve eğlence bir arada olmalı. Tıpkı Deniz Restoran’da olduğu gibi. Günbatımından önce restorana gelin, deniz üzerindeki terasta masanıza oturun ve leziz balık yemekleri eşliğinde güneşin batışını izleyin. Akşamın ilerleyen saatlerinde başlayacak olan canlı müziğe ise hazırlıklı olun. Bu restoranda eğlence var!
ayvalik mekanlari (4)

Yorumlar