Mavinin bin bir tonunu ağırlayan sahilleri, eğlencenin sınır tanımadığı gece hayatı ve sımsıcak insan manzaralarıyla Kuşadası’na bir de mutfağından bakmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise günlük hayatın koşuşturmacasına inat özenle pişen lezzetlere ev sahipliği yapan Kuşadası’nın yöresel yemekleri arasında enfes bir lezzet yolculuğu yapmaya hazır olun.

Peki, Aydın’ın bu ünlü lezzetlerini enfes sunumlarla buluşturan Kuşadası’nda neler yemeli? İşte cevapları…

Etli Nohut Yahnisi

Kurubaklagil çeşitleri sayıldığında surat asanlardansanız henüz Kuşadası sınırlarında etli nohut yahnisi yemediniz demektir. Aydın mutfağının yöresel yemeklerinden etli nohut yahnisi, özel güveç kaplarda uzun bir pişirme sürecinden geçiyor. Zahmetli bir pişirme seremonisinden sonra ise masalardaki yerini sarımsak ve acı biberle birlikte alıyor. Eğer Kuşadası’na gidip geleneksel tatlarla geçmişin ruhunu yaşamak istiyorsanız bu tadın peşinde düşüp mutlaka denemenizi öneririz.

lets-go-kusadasi-yemekleri-03-825x600

Meze

Ege kıyılarına kadar indiğinize göre “Kuşadası’nda ne yenir?” sorusuna en sık “meze” cevabını alacağınızı tahmin ediyor olmalısınız. Taze börülceden sarmalara, midye dolmadan enginara kadar envai çeşitte meze Kuşadası sofralarını şenlendiriyor. Balık etrafını dolduran mezelerle dolu o sofralara da en çok Ege havasında dağılan dost sohbetleri yakışıyor.

lets-go-kusadasi-yemekleri-02-825x600

Gözleme

Gözlemenin her hali bir başka güzel! Ancak Kuşadası mutfağının en önemli meziyetlerinden ıspanaklı gözlemeyi henüz deneme fırsatınız olmadıysa gözleme konusunda hala eksikleriniz var demektir. Özel saclarda ateş üzerinde pişen gözlemeler eskisi kadar yaygın olmasa da bu geleneği sürdüren Kuşadası köyleri de yok değil. Eğer “Kuşadası’nda ne yenir?” sorusuna yöresel cevaplar arıyorsanız enfes bir seçenek olacağına eminiz.

lets-go-kusadasi-yemekleri-01-825x600

İncir Telemesi

Peki, Kuşadası’nda huzurlu bir deniz sefasının ardından ne yemeli derseniz? O halde sizi zengin bir Aydın mutfağının tatlılar kısmına alalım. Mesela incir uyutması nam-ı diğer incir telemesine ne dersiniz?

lets-go-kusadasi-yemekleri-04-825x600

Yorumlar