Sörfün başkenti Alaçatı’da rüzgara meydan okumaya hazır mısın? Tam bir denge sınavı vereceğin ve dalgalara hükmedip süzülebileceğin Alaçatı sahillerini bir araya getirdik.

Alaçatı’da Sörf Nerede Yapılır?

Yüksek dalgalar ve şiddetli rüzgar! Sörf tutkunlarının kalp atışlarını hızlandıran bu iki şey Alaçatı’da bir araya geliyor. Dalgaların her mevsim rüzgarla anlaşabildiği Alaçatı, adeta sörfün başkenti. Rüzgar saçlarını savurduğunda sörf tahtana koşmak istiyorsan Alaçatı’nın sörf cennetlerini öğrenmelisin.

İşte Alaçatı’da sörf yapabileceğin yerler:

1-Çark Plajı

Çark Plajı, çok sayıda sörf okulunun yer aldığı bir bölge. Burada denizin sığ olması, sörfe yeni başlayanlar için oldukça ideal. Düşmekten korkmadan sörf öğrenebileceğin bu yerde her mevsim sörf yapabilirsin. Sörf yapmak için hazır olduğunda dengene güvenip sörf tahtanı kapman ve suya atlaman yeterli. Rüzgarın seni üşütmemesini istiyorsan dalış elbisesi gibi üşümeni engelleyen kıyafetleri tercih etmeni öneririz.

2-Yumru Koyu

Doğal güzelliği ile aklını başından alacak bir koyda sörf yapmaya ne dersin? Yumru Koyu, sörfün doğasına uygun denizi ve görsel güzelliği ile sörfçülerin favorisi olmayı başarıyor. Ünlü sörf okullarına ev sahipliği yapan koy, her yıl sörfçülerle dolup taşıyor. Eğer sörfe yeni başlayacaksan sörfçülerin adeta gösteriye dönüşen performanslarını takip edebilir ve onlardan ilham alabilirsin. Eminiz, birçok kişinin sörf tahtasıyla suyun üzerindeki süzülüşünü görünce sörf için aradığın motivasyonu bulacaksın!

3-Çiftlik Koyu

Çiftlik Koyu yılın her günü rüzgar alan özel konumuyla rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü gibi su sporlarının adresi oluyor. Bölgede bulunan sörf okullarından kısa bir eğitim alarak ilk sörf deneyimini yaşayabilirsin. Rüzgarla iyi anlaşıp denge kurmayı başardığında bu spordan vazgeçemeyeceksin!

4-Ilıca Plajı

Ege’nin en güzel plajlarından biri olan Ilıca Plajı, beyaz renkli kumları ve turkuaz denizi ile herkesi cezbediyor. Ilık denizi ve sığ sularıyla sörfe yeni başlayanlar için uygun olan plajda sosyal hayat da oldukça hareketli. Bölge birçok restoranı, kafesi ve eğlence merkeziyle hareketi ve eğlenmeyi sevenler için ideal. Burada geçireceğin bir tatilde hem sörf öğrenebilir hem de eğlenebilirsin.

5-Piyade Koyu

Piyade Koyu, kavurucu sıcaklarda bile serin kalan deniz suyuyla sıkça tercih ediliyor. Sörfçülerin uğrak yeri olan koyda ince kumlarla kaplı göz alıcı bir plaj bulunuyor. Sörf okullarına oldukça yakın olan bölgede sörfün dışında farklı su sporlarını da yapmak mümkün.

Alaçatı Sörf Festivali

Sörf için uygun birçok sahile sahip olan Alaçatı’da her yıl sörf festivali düzenlendiğini biliyor muydun? Profesyonellerin ve sörf tutkunlarının bir araya geldiği festivalde birçok yarış ve etkinlik düzenleniyor. Alaçatı sahillerinin sörfçülerle dolup taştığı festivallerde rüzgarın ivmesiyle kendini daha da geliştirebilirsin. Bizce sörf öğrenebilmek ve profesyonelleri seyretme şansı bulabilmek için tatil zamanını festival tarihlerine göre ayarlamalısın.

Sörf Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Sörfe yeni başlayacak olanlardansan mutlaka aklını kurcalayan sorular vardır. Sörf ile ilgili merak edilenleri senin için cevapladık.

Yüzme bilmeden sörf yapılır mı?

Sörf genelde denizin sığ ve kıyı kesimlerinde yapıldığından bu su sporu için çok iyi yüzme bilmek zorunda değilsin. Güvenliğin için can yeleği takman yeterli. Ayrıca sörf öğrendiğinde genelde sörf tahtasının üzerinde olacağın için sudan korkmana da gerek yok.

Sörfe kaç yaşında başlanır?

İyi bir sporcu olmak için sörfe 7 yaşında başlanması gerekir ancak her yaştan kişi rahatlıkla sörf öğrenebilir. Sörf yapmak için yaşın değil, isteğin önemli. Kendine güven ve bırak dalgalar seni götürsün!

Rüzgar sörfü tehlikeli mi?

Her spor gibi rüzgar sörfü de bazı riskler barındırır. Riskli durumların yaşanmaması için sörf yapmadan önce iyi bir eğitim almalı ve eğitmenlerin yardımıyla sörfe başlamalısın.

Sörf yaparken ne giyilir?

Sörf yaparken dengede durmak önemli. Bunun için dengeni bozabilecek bol kıyafetlerin aksine vücudu saran kıyafetleri tercih edebilirsin. Rüzgar ve hızın yarattığı olumsuzluklardan korunmak için tüm vücudu saran dalış elbiselerini tercih etmen daha sağlıklı olur. Üşümeyi de önleyen bu kıyafetlerle her mevsim sörf yapabilirsin.

 

İyi bir sörf eğitimi almak ve suyun üzerinde doyasıya süzülmek için tatilde Alaçatı’ya gitmeye ne dersin? Bu yaz, tatiline sörf heyecanı katmak istiyorsan Alaçatı otellerine göz atabilirsin!

Yorumlar