Tüm duyguları barındırır içinde Balkanlar… Mutluluk? Her yerde sevinçle dans eden birilerine rastlayabilir, yıl boyunca kır düğünlerine denk gelebilirsiniz. Bir kere oynatmadan bırakmazlar sizi. Coşku? Balkan insanının kanı kaynadı mı etrafındakileri de beraberinde buharlaştırır. Hüzün? Geçmişi kederle ve iç karışıklıklarla dolu bu toprakların dili olmuş Balkan sanatçılarının içli ezgilerini dinleyin; onlar her şeyi anlatıyor.

Balkan mutfağı özellikle Boşnak ve Makedon kültürünün etkisiyle oldukça gelişmiştir. Et ve sebze yemeklerinden böreklere; yerel tatlılardan özel çorbalara kadar uzanan geniş menüsüyle gezginlerin damaklarında unutulmaz bir anı olarak kalır.

Sosyalleşerek yeni yerler keşfetmenin tadına varmak isteyenlerin ilk gezi tercihlerinden biri olan Balkanlar Turları, görülmek istenen yerlere ve zaman sınırına bağlı olarak değişiyor. Bunlardan beşini sizin için seçtik, size aralarından beğenmek kalıyor. Daha fazla seçenek görmek isteyenler, Etstur’un Balkanlar Turları sayfasını ziyaret edebilirler.

Budva Turu (4 Gece)

Yaklaşık 10.000 kişilik nüfusuyla Karadağ’ın en turistik sahil kentlerinden biri olan Budva’nın tarihi, çok eskilere dayanıyor. Adriyatik Denizi’yle yıkanan Budva’da toplam on yedi tane sahil bulunuyor. Korunmuş Orta Çağ dokusu gezginleri eski zamanlara götürürken; şehirde devam eden modern yaşam, onlara konforlu ve eğlenceli bir tatil sunuyor.

Budva’da para birimi olarak Euro kullanılıyor.

Budva Turu‘nda opsiyonel olarak Kotor, Mostar, Poçitel ve Trebinje gezilerine de katılabiliyorsunuz. Budva’da gezilecek yerlerin başında “Old Town” olarak bilinen Stari Grad bölgesi geliyor, Roma ve Venedik döneminden kalmış evler korunmuş bir şekilde hala sokakları süslüyor.

Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, Karadağ'ın Miami'si olarak anılıyor.

Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, Karadağ’ın Miami’si olarak anılıyor.

Kısa Balkanlar Turu (3 Gece)

Etstur’un ultra konforlu otobüsleri ile Selanik, Kavala, Sofya, Üsküp şehirlerini keşfetmenin tadına varanlar, bunu bir gelenek haline getiriyorlar. Tarih ve kültürle yoğrulmuş bu şehirlerde geçirilen üç gece sizin için unutulmaz bir deneyim olacak.

“İstanbul’un kızı, İzmir’in kız kardeşi” olarak betimlenen Selanik; tarihi yapıları, altın kumlu plajları ve canlı sokaklarıyla kısa Balkanlar turunun belki de en hızlı geçen gününü yaşatacak.

Son dönemlerin gözde şehirlerinden olan Üsküp’te modern yaşam, geleneksel dokuyla iç içe geçmiş durumda. On beşinci yüzyıldan kalma Taşköprü’yü gezerken fotoğraf makineniz yanınızda olsun.

Bulgaristan’ın başkenti, aynı zamanda bölgenin ticaret merkezi olan Sofya; 24 saat boyunca uyumayan, enerjik bir şehir. Borisava Gradina Parkı’nda gezinmeyi unutmayın!

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bulunan Aleksander Nevski Katedrali'ni mutlaka görmelisiniz.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Aleksander Nevski Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz.

Mikonos Turu (4 Gece)

Herkül’ün savaşarak öldürdüğü devlerin kayaya dönüşmesiyle oluştuğuna inanılan Mikonos, masmavi denizi ve sevimli insanlarıyla devlerin bize aslında hiç var olmadığını kanıtlıyor; çünkü büyük ve çirkin şeyler böylesine güzel bir turizm cennetine dönüşemez.

Mikonos’ta plajların tadını çıkartın ama kendinizi çok yormayın. Daha bunun gecesi var!

Tarihi, gece yaşamı ve plajları ile Mikonos, tatilin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz eşsiz güzellikte bir ada...

Tarihi, gece yaşamı ve plajları ile Mikonos, tatilin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz eşsiz güzellikte bir ada…

Belgrad Turu (2 Gece)

Sırbistan’ın başkenti, aynı zamanda en kalabalık şehri olan Belgrad için Balkanlar’ın Paris’i yakıştırması yapılır ama Belgrad aslında tamamen kendine özgü bir şehir. İstanbul ve Atina’dan sonra bölgenin en eski kentlerinden biri olan Belgrad, tıpkı gözleri kalbe dönüştüren bir kadın gibi; uğruna birçok savaş verilmiş ve göreni kendine aşık ediyor.

Kalemegdan Kalesi ve Nikola Tesla Müzesi’ni görmeden şehri arkanızda bırakmayın.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulu olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulu olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti.

Dubrovnik Turu (3 Gece)

Adriyatik Denizi’nin mücevherlerinden biri olan Dubrovnik, mimarisi ile tam bir Orta Çağ kentine benzese de şehrin insanları son moda yaşıyor ve modern hayatın tüm getirilerinden yararlanıyorlar. Kale gibi evlerin arasındasınız diye Wi-fi’siz kalacağınızı düşünmeyin yani.

Dubrovnik’te görülmesi gereken yerlerin başında Surlar geliyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu tarihi bölgeye akşam saatlerinde gitmeyi tercih edin; yoksa güneşin yakıcı ışınlarına maruz kalabilirsiniz.

Hırvatistan'ın incisi Dubrovnik, Lokrum adası, şehri çevreleyen surları ve Dubrovnik Katedrali ile ünlü.

Hırvatistan’ın incisi Dubrovnik; Lokrum adası, şehri çevreleyen surları ve Dubrovnik Katedrali ile ünlü.

Yorumlar