Dört bir yanı denizlerle çevrili adalar, gizli saklı kalmış adeta cennetten bir köşe olan sahiller, yumuşacık kumsallar, serin sular ve daha fazlası… Hem doğayla baş başa kalabileceğiniz hem su sporları yapabileceğiniz hem de geceleri eğlenebileceğiniz plajlar sizi çağırıyor!

Şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak, masmavi denizde serinlemek ve tertemiz bir kumsalda güneşlenmek isteyenlerdenseniz, işte size dünyaca ünlü plajlar!

Dünyaca ünlü plajlar konulu yazımın ilkine buradan ulaşabilirsiniz.

Cala de Sant Vicent

Yer aldığı bölgede çoğu adanın doğal güzelliği bozulmuş olsa da Ibiza, Akdeniz’deki belki de dünyadaki saklı kalabilmiş plajları etrafında barındırıyor. Bu plajlardan biri de bulunduğu bölgede inci gibi göze çarpan ve en özel olanlarından Cala de Sant Vicent!

Saklı cennet denilebilecek bir sahil!

Saklı cennet denilebilecek bir sahil!

Phi Phi Adası

The Beach filmini izleyenler bilir. Phi Phi Adası, bu filmde başrol oynayarak, göz alıcı güzelliğiyle izleyenlerin başını döndürmüştü. Tabii günümüzde hem Phi Phi Adası’nın hem de Tayland’ın kendi ünü sayesinde ülkede ıssız ve sakin bir sahil bulmak artık çok zor. Ama herkesin gittiği rotayı takip etmeyip yeni sahiller keşfetmek istiyorsanız, sık gidilen yollardan sapıp kendinize farklı bir rota çizebilirsiniz. Bu sayede Tayland’ın ünlü Adaman kıyılarında hala el değmemiş bir cennet sizi karşılayabilir.

The Beach filminde başrol oynayan sahiller!

The Beach filminde başrol oynayan sahiller!

One Foot Adası

Cook Adaları’nı oluşturan adalardan sadece biri olan One Foot Adası, dünyaca ün yapan Aitutaki Lagünü ile göz alıcı bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Bu adanın güzelliğini anlatmaya ne resimler ne de videolar yeter. Aitutaki, özellikle balayı tercihlerinde üst sıralarda yerini alıyor.

Keyfili bir tatil için tercih sebebi...

Keyfili bir tatil için tercih sebebi…

İztuzu

Likya kıyısında koruma altına alınan bir bölgede bulunan İztuzu, Muğla Ortaca’ya bağlı Dalyan’ın dünyaca ünlü plajı. Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlama dönemlerinde ev sahipliği yapan plaj, dünyadan ve ülkemizden çok turist çekiyor. Kristal berraklığında kumları, masmavi ve pırıl pırıl denizi ile en iyi plajlar arasında yer alıyor.

Likya kıyısının en gözde plajlarından İztuzu!

Likya kıyısının en gözde plajlarından İztuzu!

Seitan Limania

Yanı başımızda yer alan Yunanistan da aynı Türkiye gibi dünyanın en ünlü plajlarına ev sahipliği yapıyor. Yunanistan’ın en büyük adası olan Girit’in Hanya bölgesinde bulunan Seitan Limania, gerçek anlamda bir saklı cennet. Masmavi denizi, gizli konumuyla sakinlik ve huzur arayanların adresi.

Sakinlik ve huzurun adresi...

Sakinlik ve huzurun adresi…

Çıralı

Antalya Olimpos’ta bulunan Çıralı sahili, SİT alanı olmasından dolayı Türkiye’nin doğal özelliğini koruyabilen nadir güzellikteki tatil beldeleri arasında yer alıyor. Doğal güzelliğini koruduğunu carretta carretta kaplumbağalarına ev sahipliği yapmasıyla da kanıtlayan Çıralı, dere yataklarından akan suyun hafifi bir serinlik verdiği taşlı denizi ve ince taneli kumlarla kaplı kumsalı ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Çıralı, doğal güzelliğini koruyan ender plajlar arasında yer alıyor.

Çıralı, doğal güzelliğini koruyan ender plajlar arasında yer alıyor.

La Digue

Bird Adası’ndan Praslin’e kadar birinci sınıf plajlara sahip olan Seyşel Adaları, özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği tropik bir cennet… Bu balayı çiftlerine Kate Middleton ve İngiliz Prensi William da dahil.

Balayı için tropik bir seçenek!

Balayı için tropik bir seçenek!

Begüm AKKAYA

Yorumlar