Kendine has mimarisi, şirin sokakları, Fado müziği ve sıcacık insanlarıyla Lizbon keşfedilmeye değer birçok güzellik sunuyor. Portekiz’in bu güzel başkentinde ne kadar kaldığınızın önemi yok, dönüş yolunda mutlaka bir parçanızın Lizbon’da kaldığını hissedeceksiniz. İsterseniz iki günlük bir ziyaret gerçekleştirin, isterseniz bir iki haftalık tatil planlayın… Ama Lizbon’da bunları yapmadan kesinlikle dönmeyin.

Belem’de Tarihi Gezinti

Lizbon’un birçok tarihi eserini ve müzelerini barındıran Belem bölgesi kıyı kesimde kalıyor. Mükemmel bir manzara eşliğinde 30 dakikalık tramvay yolculuğu ile ulaşacağınız Belem’de sizi iki önemli yapı bekliyor: Belem Kulesi ve Jeronimos Manastırı.

lizbonda ne yapilir (1)
1500’lü yıllarda inşa edilen Belem Kulesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasının yanında, coğrafi keşifler çağının bir sembolü olmasıyla da dünyada oldukça önemli bir yere sahip. Jeronimos Manastırı ise sizi oldukça gösterişli yapısıyla karşılayacak. Portekiz’in Manueline mimari tarzını yansıtan manastır da Dünya Mirası Listesi’nde.

Belem gezinizi tamamlamadan önce mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri de, Pasteis de de Belem’de mola verip, Portekiz turtalarının meşhur tadına bakmak olmalı. Yanına da bir kahve…

lizbonda ne yapilir (7)

Tram 28 ile Yolculuk

Tram 28 ile yolculuk, Lizbon’da sıradan bir tramvay seyahati değildir. Alfama’dan başlar, meydanları geçip, günlük yaşamın tüm canlılığıyla aktığı sokaklarda ilerler ve en sonunda şehrin en yüksek noktası olan St. George Katedrali’ne varır. Dönüş yolculuğunuzu da yürüyerek yaparsanız, şehri keşfetmek için harika bir fırsat yakaladınız demektir!

lizbonda ne yapilir (6)

Bairro Alto’nun Gece Hayatına Dalın

Evet, Lizbon’un gece hayatı oldukça hareketli! Bunu da en iyi şekilde Bairro Alto’da gözlemleyebilirsiniz. Hatta gözlemlemekle kalmayın, doğrudan eğlenceye dahil olun. Zira Portekiz’in sıcakkanlı halkı arasında resmiyete hiç gerek yok. Bairro Alto’nun kalabalık sokaklarında dolaşın, yeni insanlarla tanışın ve en önemlisi, gülümseyin!

lizbonda ne yapilir (3)
Şık bir restoranda yiyeceğiniz akşam yemeğinin sonrasında, bir caz barda canlı müzik dinlemek veya arkadaşlarınızla karaoke bara gidip kahkahalara boğulmak, ya da sadece sokakta içeceğinizi yudumlamak mı istiyorsunuz? Hepsini aynı anda, aynı gecede Bairro Alto’da gerçekleştirebilirsiniz. Burada haftanın her günü eğlence devam ediyor. Hafta sonları ise oldukça kalabalık.

Okyanusu Görmeden Dönmeyin

Lizbon’da sizi bazı tanıdık sesler karşılayabilir: martı çığlıkları. Çünkü Atlantik Okyanusu’na çok yakınsınız! Yıllar yılı okyanusla bu kadar iç içe yaşamış olan bir şehirde, bu durumun kültürün şekillenmesinde ne kadar etkili olduğunu söylemeye gerek yok. Siz de hazır Lizbon’a gitmişken, okyanus kıyısına ziyaretinizi yapın.

lizbonda ne yapilir (2)

Yorumlar