Ayvalik Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
122 / 122
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin

Ayvalık Otelleri

Sırala

Ayvalık Otelleri

Adalar

22 irili ufaklı adaya hâkim konumuyla Ayvalık'ın tam anlamıyla bir "Adalar Cenneti" olduğunu söylemek mümkün. Çıplak, Yuvarlar, Kamış, Güneş, Yumurta, Kılavuz, Taşlı, Yelken, Yalnız, Küçük Maden, Maden, Hasır, Dolap, Kutu, Balık, Kayabaşı, Çiçek, Kız, Poyraz, Tavuk ve Tımarhane Adası bölgeyi ziyaret edenlerin yalnızca mavi turlar ile keşfedebileceği adalar arasında… Bu adalardan sadece Cunda'da ise yerleşim bulunuyor. En az Ayvalık kadar gözde olan Cunda Adası, yaz boyu yüz binlerce kişiyi ağırlıyor.

Şeytan Sofrası

Bölge, adını sofraya benzeyen ve eski bir lav birikintisinden oluşan bir tepeden alıyor. Ayvalık'ın en güzel manzarasına hâkim olan Şeytan Sofrası'nda, eşsiz günbatımını seyredebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Tepenin bir diğer önemli özelliği de demir kafes içinde korunan ve şeytana ait olduğu söylenen ayak izi.

Panoramik Manzara İçin

Şeytan Sofrası'nın yanı sıra Ege'nin muhteşem manzarasını farklı açılardan görmek isterseniz Tavşan Kulakları, Çıplak ve İlk Kurşun Tepelerine çıkarak muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Gün batımını izleyebileceğiniz bir diğer mekan da Cunda Adası'nda bulunan Aşıklar Tepesi. Tepedeki yel değirmenleri ve Ayos Yannis Kilisesi'nden kalanlar da seyir sırasında keşfedebilecekleriniz arasında…

Taşlı Manastır

Şeytan Sofrası'nın eteklerinde bulunan Tımarhane Adası adıyla değil, tepede bulunan ilginç yapılı kayalarıyla da dikkat çekiyor. Rumlardan kalan yapılardan biri olan Taşlı Manastır ise bu yapılardan en önemlisi diyebiliriz. Taşlı Manastır, her ne kadar mimari özelliklerini koruyamamış olsa da sahip olduğu panoramik manzara ile ziyaretçilerine enfes bir atmosfer sunuyor.

Sarımsaklı Plajı

Tertemiz denizi ve upuzun kumsalıyla oldukça popüler olan plaj, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Sığ bir denize ve ince kum bir sahile sahip olan bölge, özellikle çocuklu ailelerin tatillerine keyif katıyor. Ayrıca plaj boyunca sıralanan kafeler fazla uzağa gitmeden yiyecek-içecek ihtiyacını gidermek için birebir.

Badavut Koyu

İrili ufaklı birçok koyun bulunduğu bölgede en dikkat çeken koylardan biri Badavut Koyu. Sarımsaklı Plajı'na göre daha sakin olan bu koyda konaklama ve yeme-içme imkânı mevcut. Eğer iyi bir yüzücüyseniz koyun karşısında yer alan kayalıklar arasında dalış yapabilir, sualtı dünyasında küçük bir keşfe de çıkabilirsiniz.

Taş Evler

Ayvalık'ın karakteristik özelliklerinden biri de çarpıcı renklere boyanmış eski Rum evleri. Pek çoğu 130 yılı aşkın bir süredir ayakta duran taş evler, büyüleyen görünüşlerinin yanı sıra Ayvalık tatilinize renk katacak bir konaklama alternatifi de olabilir.

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık doğal güzelliğiyle olduğu kadar köklü bir tarihe ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Taksiyarhis Kilisesi ise bu tarihin mirası olan en önemli yapılardan biri … Ayvalık'ta gezilecek yerler listende mutlaka olması gereken yapı, Cunda Adası'nda yer alıyor ve Hristiyanlık dünyasınca Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail için atfedildiği biliniyor.

Diğer Kiliseler

Ayvalık'ta yer alan kiliselerden birçoğu günümüzde camii olarak kullanılıyor. Agios Yannis, Kato Panaya, Agios Nikolaos ve Agios Yorgios kiliseleri bunlardan birkaçı… Feneromeni Kilisesi ise günümüzde zeytinyağı fabrikası olarak hizmet veriyor.

Faydalı Bilgiler

Sarımsaklı Plajı girişindeki Üsküplü Dondurmacı'nın sakızlı dondurmasını mutlaka denemelisiniz. Eğer sualtı dünyasını keşfetmek istiyorsanız Ayvalık adalarında su altı dalışı yapabilirsiniz.

Damak Zevki

Bölgenin en popüler lezzeti papalina balığı. Ege'ye özgü otlu mezeler eşliğindeki yemekler damağınızda unutulmaz tatlar bırakıyor. Balıkesir yöresinin özel tatlarını da bulmak mümkün. Saçaklı mantı ve keşkek bunlardan birkaçı... Ahtapot köftesi ise Ayvalık'ta tadabileceğiniz en özel tatlardan biri. Ünlü Ayvalık Tostu'nu da unutmamak gerek! Pek çok lezzeti bir araya getiren Ayvalık tostunu bölgedeki birçok kafe ve büfede bulabilirsiniz.