Ayvalik Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Değiştir

Ayvalık Otelleri

Sonuçları filtrele
123 / 123
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin
Sırala
Daha Fazla Yükle

Ayvalık Otelleri

Görünümüyle kendine hayran bırakan taş evleri, köklü tarihini hissettirdiği sokakları, eşsiz lezzetler tadabileceğiniz mutfağıyla Ayvalık, sakin ve huzurlu bir tatille yenilenmeniz için sizi çağırıyor. Balıkesir'e bağlı olan Ayvalık, Ege Denizi'nin kıyı bölgesinin kuzeyinde yer alıyor. Zeytinliklerin ve çam ağaçlarının sarıp sarmaladığı ilçenin Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adası bulunuyor. Milli park ilan edilerek yerleşimin yasaklandığı adalar arasında sadece Alibeyköy Adası, daha çok bilinen adıyla Cunda, yerleşik hayata ve turistlerin yoğun ilgisine tanıklık ediyor.

Ayvalık'ın Tarihi

Adını Antik Çağ'daki bir tür yabani ayva anlamındaki Kidonia'dan aldığı düşünülen Ayvalık'ın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Tarihten edindiğimiz bilgilere göre bölgede kurulan 4 antik kentten bugün hâlâ varlığını sürdürenler sadece Cunda ve Ayvalık. Osmanlı döneminde bugünkü dokusunu kazanmaya başlayan Ayvalık uzun bir süre, ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı bir bölge olarak Yunanlıların egemenliği altına giriyor. Kurtuluş Savaşı sonrasındaki mübadele ile birlikte Girit, Makedonya ve Midilli Türklerinin yerleşmesiyle birlikte bugünkü hayatına ulaşıyor.

Tarihi Mekanlar

Farklı uygarlıkların hüküm sürdüğü Ayvalık'ta bazı yapılardan geriye sadece kalıntılar kalsa da hala varlığını sürdüren, görülmeye değer pek çok tarihi yapı bulunuyor. Ayvalık'a gidip görmeden dönmemeniz gereken ilk tarihi yapı Taksiyarhis Kilisesi. Ayvalık merkezde yer alan ve Ayvalık'ın ilk kilisesi olma özelliğini taşıyan Taksiyarhis Kilisesi, 2013 yılından beri müze olarak hizmet veriyor. Yine ilçe merkezinde konumlanan, Rumlar tarafından kilise olarak yapılıp sonrasında camiye dönüştürülen Saatli Camii de görülmesi gereken yapılardan. İçindeki suyun kutsal olduğuna inanılan Ayazma Kilisesi, Alibey Adası'nda bulunan Aya Nikola Kilisesi, halk arasında içinde Meryem Ananın mezarının bulunduğu efsanelerine konu olan Agia Paraskevi Manastırı, Sultan Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camii ve Çınarlı Camii ilçede keşfedebileceğiniz diğer tarihi yapılar.

Şeytan Sofrası

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde yer alan ve Ayvalık merkeze 8 km uzaklıktaki bir tepede konumlanan Şeytan Sofrası efsanelere konu olan benzersiz bir yer. Aslında eski bir lav birikintisi olan ve bir sofrayı andıran Şeytan Sofrası adalara hakim manzarasıyla görenlerde hayranlık uyandırıyor. Özellikle gün batımında gittiğinizde doyumsuz görüntüler yakalayacağınız Şeytan Sofrası'nı mutlaka görün.

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ayvalık'a kadar gidip bölgenin en çok turist çeken yeri olan Cunda Adası'nı görmeden olmaz. Türkiye'nin ilk boğaz köprüsüyle ilçeye bağlanan Cunda'ya karayolu ile ulaşmak oldukça kolay. Birbirinden güzel plajları, kendine özgü lezzetleriyle Cunda özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Eski zeytin fabrikasından dönüştürülen Ayvalık Zeytin Müzesi'nde zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunun nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Ayvalık Sahil ve Plajları

Pırıl pırıl parlayan güneşi, birbirinden güzel koylarıyla Ayvalık aynı zamanda deniz, kum, güneş tatillerinin de vazgeçilmez rotalarından biri. Ege Denizi'ne 35 kilometre sahil şeridi bulunan Ayvalık'ta denize girilebilecek pek çok güzel plaj bulunuyor. Bunlardan ilki en çok bilinen Sarımsaklı Plajı… Kilometrelerce uzunluğa sahip plaj altın sarısı kumlardan oluşan kumsalı ve benzersiz deniziyle en çok tercih edilen noktalardan biri... Merkezde konumlanan Paşa Koyu ve Badavut Plajı, sığ deniziyle Altınova Sahili, Cunda Adası'nda yer alan Ortunç ve Patriça Koyu, Duba Plajı deniz keyfi yaşamak isteyenler için öne çıkan alternatifler arasında yer alıyor.

Ayvalık'ın Enfes Lezzetleri

Tarihinin de etkisiyle mutfağı şekillenen Ayvalık'ta Girit mezeleri mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında başı çekiyor. Yöreye özgü otlardan yapılan zeytinyağlı yemekler, deniz ürünlerinin yanı sıra ünü bölge sınırlarını aşan zeytini ve Ayvalık tostu da denemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Yapmadan Dönmeyin!

Ayvalık'ta yapılabilecek çok fazla şey var. Tarih kokan Ayvalık sokaklarını gezip, ünü dünya sınırlarını aşan Ayvalık evlerini gördüyseniz şimdi sırada keşfedilecek eşsiz koylar sizi bekliyor. Çevresinde çok güzel koylar bulunan Ayvalık'ta tekne turuna çıkabilir, adaların çevresinden dolaşarak açıklarda denize girebilirsiniz. Eğer su altının büyülü dünyasını keşfetmek isterseniz Ayvalık'ın deniz canlıları çeşitliliği açısından tercih edilen dalış bölgelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ayvalık'a Nasıl Gidilir?

Balıkesir'e 128 km uzaklıkta bulunan Ayvalık'a ulaşım oldukça kolay. Eğer otobüsle gidecekseniz pek çok büyük şehirden Ayvalık'a doğrudan ulaşabileceğiniz otobüsler bulunuyor. İzmir tarafından Dikili, Ankara tarafından Balıkesir, İstanbul tarafından da dilerseniz Bandırma feribotlarıyla ulaşma imkanı bulunan Ayvalık'a uçakla da gitmek mümkün. Balıkesir Edremit Havalimanı Ayvalık'a sadece 40 kilometre mesafede yer alıyor.