Bu yazımda, Amsterdam’a son gidişimde keşfettiğim, kimi yerel ve oldukça meşhur, kimi ise tesadüfen karşıma çıkan (belki de çoğu kimseler için pek de özellikli olmayan) kafe ve restoranların menülerindeki sürpriz lezzetlerden ve fiyatlarından bahsedeceğim.

1- Petit Gateau

Bu küçük Fransız pastanesi yalnızca meyveli tartoletler üretiyor. Sanırım bir-iki alternatif tatlı ve kruvasan da vardı ama gözüm vitrinlerindeki tartoletlerden başkasını görmediği için çok dikkat etmedim. Rahat, doğal ve mütevazı bir dekorasyona sahip olan bu pastanede tattığım tartoletler arasından en çok lime, çilek ve böğürtlenli olanları sevdim.

petit-gateau-amsterdam

Yerini bulmak oldukça kolay. Ayrıca pastanenin bulunduğu muhitte çokça butik, aksesuarcı ve dekorasyon mağazası var. O yüzden (ki sadece o müthiş tartoletlerin tadına bakmak için bile gidilir) Petit Gateau’ya uğrayarak bir taşla en az üç kuş vurmuş olacaksınız, emin olun.

Adres:
Haarlemmerstraat 80
1013 EV Amsterdam
Netherlands
Haritada Gör

2- Cafe Winkel 43

Amsterdam’a gelmeden önce eşimle semt pazarlarının kurulduğu günlere bakmıştık. Aynı gün, aynı saatlerde, birbiriyle uç uca kurulan bir bit pazarı ve kumaş pazarı olduğunu görünce, kesinlikle çok sıcak bir mahalleye gideceğimizi hissettik.

Açıkçası kumaş pazarında pek umduğumuzu bulamadık. Belki de mevsimden olsa gerek, oldukça koyu renkli (çoğu da döşemelik) kumaş arasından kendimizi bit pazarına doğru atarken köşede çok sıcak gözüken ve oldukça da kalabalık bir kafe dikkatimizi çekti. Bit pazarını gezdikten sonra hemen soluğu burada aldık.

cafe-winkel-43-amsterdam

Cafe Winkel, dekorasyonu alabildiğine sıcak ve rahat bir kafe. Spesiyali ise elmalı tart. Arzu ederseniz yanında krema ile servis ediyorlar. İçerisi o kadar kalabalık ve servis o kadar hızlı ki, sürekli fırından yeni çıkmış, ideal sıcaklığında elmalı, üzümlü ve tarçınlı bir tart yemeniz mümkün. Oturacak yer bulmak ise pek kolay değil. Zaten içerideki ve dışarıdaki masalar yemekhane düzeni, herkes boş bulduğu yere oturuyor. Self servis olarak hizmet veren bu kafede oldukça kalın bir dilim elmalı tart (iki kişi zor bitirdik) ve iki cappucino için 7,5 euro ödedim.

Adres:
Noordermarkt 43
1015 NA Amsterdam
Hollanda
Haritada Gör

3- Argentinos

Başka bir yazımda kısaca bahsettiğim bu Arjantin restoranı, Amsterdam’ın tam kalbinde. Her daim dolu olan mekanda servis oldukça hızlı. Sanırım şehrin merkezinin hareketliliği ile hizmetin sürati birleşince, tıklıkm tıklım dolu olsa dahi, rezervasyon yaptırmanıza gerek kalmadan en fazla 5-10 dakika bekleyerek iyi bir masa bulmanız mümkün.

Restoranın sahibi ve çalışanlar oldukça sıcak. 3 ay önce yalnızca 2 defa uğramış olmama rağmen beni hatırlamaları çok hoşuma gitti.

argentinos-steak-house-amsterdam

Menüdeki etlerin en ufağının porsiyonu yaklaşık 225 gram. 300 ya da 350 gramlık seçenekler de mevcut. Salata ve patates içeren bazı menülerle birlikte, birden fazla et çeşidini içeren ama fiyatı da diğerlerine nazaran oldukça pahalı olan tabaklar da menüde yer alıyor.

Restoranın menüsü tatlı açısından da çok zengin. Arjantin’in geleneksel tatlılarının yanı sıra menüde; dondurma, tiramisu ve banana split gibi dünyanın her yerinde bulabileceğiniz tatlar da var. İki kişi ortalama 60 euro gibi bir hesap ile tıka basa doyarak masadan kalkabilirsiniz.

Bu arada, başlangıçlar arasında yer alan ve sıcak ekmek ile servis edilen fesleğenli-sarımsaklı tereyağını muhakkak isteyin. İki kişilik bir porsiyon için ödemeniz gereken ücret ise 2 euro.

Adres:
Damstraat 34
1012 JM Amsterdam
Hollanda
Haritada Gör

4- Piccolo Mondo

Aslında başka bir restorana ulaşmaya çalışırken karşımıza bu küçük İtalyan restoranı çıktı. Çok tenha bir sokakta, tıklım tıklım dolu bir restoranı görünce de içeri girmemiz gerektiğini düşündük. Sıcak bir şeyler içmek için uğrayıp, sonra da gideceğimiz restorana doğru devam ederiz düşüncesiyle, gördüğümüz tek boş masaya oturduk.

Garsonun getirdiği menü o kadar ikna ediciydi ki kahve içmek yerine doğrudan yemek seçmeye başladık. Menüde geleneksel pek çok İtalyan lezzeti var. Ayrıca Ucuza Amsterdam Tatili yazımda bahsettiğim gibi bir de günün menüsü uygulamaları var. O güne ait seçilmiş yemek ve içecekleri set halinde daha ucuza yiyebiliyorsunuz.

piccolo-mondo-risotto-di-mare-amsterdam

Deniz mahsüllü Risotto (gerçekten çoook büyük bir porsiyon), sarımsaklı ekmek ve bir meşrubat için kişi başı 25 euro hesap geldi.

Bu arada diğer restorana gitmek ise artık başka bir Amsterdam ziyaretine kaldı…

Adres:
Geldersekade 93
1011 EL Amsterdam
Hollanda
Haritada Gör

Yorumlar