Bu sorunun iki cevabı var. İlki, tur ile… Uçak bileti, konaklama ve transfer gibi hizmetleri kapsayan bir tur ile Amsterdam’a oldukça ekonomik bir şekilde gelebilir, ekstra tur paketleri ile de gezinizi özelleştirebilir, tur kafilesinden arta kalan zamanlarda da şehrin keşfetmek istediğiniz diğer noktalarını keşfedebilirsiniz.

Eğer tatilinizi kendiniz planlamak ve yanınızda rehber olmadan tek başınıza gezmek istiyorsanız, yazının bundan sonrası sizin için…

Amsterdam’a Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

amsterdam-ucuz-ucak-bileti

Öncelikle uçuş tarihinizi önceden belirlemeniz ve uygun fiyatlı bir uçak bileti bulmanız gerekiyor. İstatistikler, yurt dışı uçuşlarda en uygun fiyatın, uçuş tarihinden 56 gün önce olduğunu gösteriyor. Bu durumda, özel bir promosyona denk gelmezseniz, uçmadan en az iki ay öncesinden Amsterdam bilet fiyatlarına bakmaya başlamanızda fayda var.

Amsterdam’da Ucuza Nasıl Kalınır?

Amsterdam konaklama açısından oldukça zengin alternatiflere sahip. Çok ucuza konaklayabileceğiniz hostellerden 5 yıldızlı otellere, kısa süreli kiralık evlerden, tarihi binalardaki butik otellere kadar o kadar çok alternatif var ki… Bütçenize uygun pek çok alternatif bulabilirsiniz ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. İşte size konaklama tüyoları:

Şehir merkezindeki tarihi binalarda konuşlanmış otellerin çoğu eski ev ve köşklerden otele çevrildiği için bazılarında tuvalet ve duşlar ortak olabiliyor. Eğer özel bir banyo sizin için vazgeçilmezse, rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka araştırın.

Hostellerde çoğunlukla çok kalabalık odalarda konaklamanız gerekiyor. Daha çok sırt çantalı olarak tanımlanan gezginlerin tercih ettiği hostellerdeki komün duruma önceden hazırlıklı olun ve her ihtimale karşı kıymetli eşyalarınızı iyice koruduğunuzdan emin olun.

Amsterdam’da ulaşım çok ucuz değil. O yüzden şehrin çok dışında konaklayacaksanız, mutlaka önceden toplu taşıma hattının hem çalışma saatlerini hem de otelin durağa olan mesafesini kontrol edin. Çoğu hatta gece ulaşım ya olmuyor ya da çok seyrek oluyor. Otelinize geç döneceğiniz gecelerde çok yüklü taksi paraları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Schipol’den Şehir Merkezine Ulaşım Alternatifleri

Schipol Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi ücreti yaklaşık 50 euro kadar. Eğer otele ulaşım için taksi birinci sıranızda değilse, aşağıdaki alternatifleri düşünebilirsiniz.

Öncelikle bazı zincir otellerin (Ramada Apollo Amsterdam gibi) havalimanı servisleri oluyor. Bu servislerin belirli saatleri olabileceği gibi çağrı üzerine de gelebiliyorlar. Schipol Havalimanı’nın çıkışında sağ tarafta otel servisleri için ayrılmış bir park alanı var. Buradaki diyafondan otelinize doğrudan ulaşıp servis saatlerini sorabilirsiniz. Bizim kaldığımız otelin her yarım saatte bir havalimanı ve otel arasında karşılıklı shuttle servisleri vardı. Havalimanından otele ücretsiz taşıyan bu araçlar, otelden havalimanına kişi başı 5 euro karşılığında götürüyor. Kalacağınız otelin eğer böyle bir imkanı varsa mutlaka faydalanın veya gitmeden önce oteldeki görevliye, otele en ucuz ulaşım alternatiflerini sorun.

amsterdam-da-ulasim

İkinci bir alternatif ise tren. Çoğu şehirde olduğu gibi Amsterdam’da da ulaşımın bir kalbi var. Schipol’den trenle (yaklaşık 5 euro karşılığı 15 dakikada) merkez istasyona ulaşabilirsiniz. Merkez istasyon çıkışından kalkan tramvaylar şehrin dört bir tarafına gidiyor. Eğer oteliniz tramvay hattına yakınsa işiniz çok kolay…

Eğer otelinizin servisi yok ve toplu taşıma da size pratik gelmediyse, istediğiniz her otele transfer hizmeti sağlayan özel servisler de mevcut. Kişi başı 15-20 euro fiyat ile sizi istediğiniz otelin kapısına kadar götürüyorlar.

Özel transfer şirketleri de yine seçenekler arasında. Amsterdam’a gelmeden önce seyahat acentenizden yardım alarak veya İnternet’ten araştırarak kendinize bir VIP transfer şirketi bulabilirsiniz. Bu hizmet size yaklaşık 50-60 euro’ya mal olacaktır ki bu da taksi parasına denk gelebilir. Benim fikrimi sorarsanız VIP transfer yerine taksiyi tercih ederim çünkü Amsterdam’da (özellikle havalimanında çalışan taksiler) oldukça lüks. Son yıllarda müthiş çıkış yapan elektrikli lüks otomobil Tesla da çok yaygın. Ben Tesla deneyimini tercih ederdim açıkçası.

Amsterdam’da Ucuza Dolaşmak

Amsterdam benim en sevdiğim şehir modelinde, dümdüz. Şehirdeki tek yükseltiler kanalların üzerinden geçen köprüler. Tam benlik yani… Ve bu sebepten şehri yürüyerek gezmek oldukça kolay.

Ancak çoğu şehrin aksine, sokaklarını haritadan keşfetmekte oldukça zorlandım. O yüzden bu gidişimde kolaya kaçtım ve şehre iner inmez ilk iş bir data hattı alarak tüm tatilim boyunca telefonumun navigasyonundan faydalandım. Size de tavsiye ederim, 15 euro’ya 1GB’lık kullan-at bir hat alabilirsiniz. Diğer türlü kısacık tatilinizde yol sormak ve bulmak için yaşayacağınız zaman kaybı gerçekten üzücü olabilir.

amsterdam-sokaklari

Yürümek sizi şehir içinde pekçok yere bedavaya götürecek ama hızlı hareket etmek istediğinizde genelde imdadınıza tramvaylar yetişiyor. Tramvay demin de bahsettiğim gibi oldukça yaygın. Üstelik şehir genelinde otomobil ve taksilere tek şerit ayrıldığı için trafik genelde çok yoğun. Tramvay ve otobüsler ise kendilerine ayrılan özel hatlardan her yere hızlıca gidiyorlar.

Tramvay ve otobüs biletleri ortak kullanılıyor. Bilet fiyatları kullanacağınız süreye göre değişiyor, sefer sayısı ile ilgili ise bir kısıt yok. 1 saatlik bilet 2,80 euro, 24 saatlik bilet ise 7,50 euro. Unutmamanız gereken bir detay, biletleri toplu taşıma aracına hem binerken hem de araçtan inerken okutmanız gerekiyor. Tüm toplu taşıma araçlarının içinde bilet satılıyor. Yalnız cebinizde 100 veya 50 euro ile binerseniz biletçilerin cevabı net: Ben bu parayı bozamam…

Taksi ise çok ucuz değil ama şehir içindeki kısa mesafelerde, özellikle geceleri hayat kurtarıyor. Taksilerin her zaman üstlerinde taksi levhası bulunmuyor. Ama tümünün plakaları mavi. Plakasına bakıp bir aracın taksi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Taksiciler çoğunlukla çok nazik. Araçlar ise oldukça yeni ve lüks.

Amsterdam’da bir de metro hattı var. Ancak çok yaygın değil. Zaten iki gidişimde de metro hattında çalışma olduğu için seferler çok kısıtlıydı. O yüzden yerin altına inip de durağı görme şansım dahi olmadı. Merak da etmedim açıkçası…

Amsterdam’da En Ucuza Karın Doyurma Yöntemleri

Ve geldik en önemli konuya, yemek… Amsterdam’da yemek fiyatları çok çeşitli. Ancak porsiyonlar genelde bol. Yani ne kadar öderseniz ödeyin, ne yemek isterseniz isteyin, karnınızın doyacağı garanti.

Hollanda hayvancılık yönünden çok gelişmiş bir ülke. Zaten sulak topraklarının her yerinden yeşiller fışkırmış. Bir metrekare çorak toprak göremiyorsunuz. Hal böyle olunca da bu geniş otlaklarda kafanızı nereye çevirseniz otlayan inekler, koyunlar görmeniz mümkün. Yine bu sebepten çoğu restoranda çok uygun fiyatlarla (porsiyonların başlangıç ücretleri 8-10 euro gibi) et yemekleri yiyebilirsiniz.

amsterdam-arjantin-restoranlari

Sokak satıcıları da çok yaygın. Özellikle merkez istasyon civarında konuşlanan tezgâhlardan uygun fiyatlarla deniz mahsullü sandviçler yiyebilirsiniz.

Amsterdam’ın en yaygın süpermarket zincirlerinden biri olan Albert Heijn’larda (ve aslında pek çok markette) ambalajlı taze sandviçler ve dilimlenip vakumlu paketlere konmuş meyveler bulabilirsiniz. Bu şekilde kendinize 6-7 euro’ya sandviç, meyve ve içecekten oluşan güzel bir menü hazırlayabilirsiniz.

Fast food zincirlerinde de fiyatlar fena değil. Menüler çok ucuz olmasa da genelde kampanyalı bir sandviç mutlaka oluyor. 1-2 euro gibi bir ücretle küçük bir hamburger alabilirsiniz. Yanına da marketten alacağınız bir içecekle öğününüzü tamamlamanız mümkün.

amsterdam-da-ne-yenir

Amsterdam’da sokak aralarında çokça küçük kafe göreceksiniz. Menüleri kiminin ucuz kiminin pahalı da olsa, çoğunun mutlaka her gün bir promosyonu oluyor. Gittiğiniz kafelerde (ve hatta çoğu restoranda) o güne özel bir menü olup olmadığını sormanızda fayda var. Örneğin geçen gidişimde bir porsiyon ızgara et fiyatları 15-20 euro olan bir restoranda, daha küçük gramajlı bir et, yanında salata ve patatesten oluşan günün menüsü için 11 euro ödemiştim.

Eğer ekonomik bir yurt dışı tatili yapmak istiyorsanız, eminim ki bu tüyolarıma ilaveten sizin keşfedeceğiniz şehir pratiklikleri eklenince, oldukça makul ve dolu dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Mert Doğru

Yorumlar