Barselona, İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalanya’nın başkenti. Barselona deyince akla, yaşamın tadını çıkarma konusunda uzman insanlar, Akdeniz cıvıltısı, tapas barlar, La Rambla’da piyasa yapan yığınlar ve şehrin adeta sembolü olan La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Katedrali geliyor. Güneşin yıl boyunca ısıttığı, doğanın cömertçe davrandığı bu kent 1992 Olimpiyatları dolayısıyla yapılan makyajın ardından, dünyanın en güzel şehirleri arasında kendine sağlam bir yer edindi. Hayatını, Barselona’yı birbirinden muhteşem eserlerle donatmaya adamış Antoni Gaudi’nin katkılarını da unutmamak lazım. Yeryüzünde bir isimle bu kadar özdeşleşmiş olan kaç şehir var ki?

lets-go-barcelona-04-825x600

Yüzyıllarca düşman korkusuyla surların içine mahkum edilen Barselona, 1854’ten sonraki büyüme (Eixample) çerçevesinde, ızgara bir planla geniş bulvarlara, büyük meydanlara ve modern binalara kavuşmuş. Devrin zengin elitlerinin yeni olana verdikleri destekle,  hem kendi evleri hem de kamu binaları Art Nouveau’nun Katalan versiyonu olan ‘Modernisme’nin etkisinde kalmışlar. Ortaya da dünyanın en fazla Art Nouveau binasına sahip olmakla övünen kenti çıkmış.

Ülkenin en gözde turistik sahillerinden Costa Brava’nın (Yalçın Sahiller)  komşusu olan ve Romalıların Barcino diye adlandırdığı bu yerleşim birimi, dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri unvanını çoktan hak etmiş. Zaman enteresan bir enstrüman, gittiğinde dönmeyeceğini bilenlerdenseniz, bir an önce Barselona’ya gidip gündelik hayatın içine dalın. Şehrin büyüsü sizi de kucaklayacak ve zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmayacaksınız.

ŞEHRİN SPOTLARI
Futbola meraklıysanız Barça takımının Nou Camp Futbol Stadyumu’nu (Avda. Aristides Maillol.) gezebilirsiniz.

lets-go-barcelona-01-825x600

Richard Meier’in tasarladığı MACBA’yı (Çağdaş Sanatlar Müzesi) kaçırmayın. (Plaça del Angels.)

lets-go-barcelona-02-825x600

Tibidabo’ya çıkıp, lunaparkta eğlenin ve şehri yükseklerden seyredin.

BARSELONA’NIN YILDIZLARI

Las Ramblas
Önce en önemli meydan olan Katalanya’dan geçip, şehrin en kalabalık caddesi Las Ramblas’da dolaşın. Bu cadde aslında altı farklı “ramblas”ın birleşmesinden oluşuyor. 1250 metrelik yolun sonunda bulunan Kristof Kolomb Anıtı’na doğru yürürken, canlı heykeller, çiçek ve hayvan satan dükkanlar, operaya yetişmeye çalışanlar, yoldan geçen insanları seyretmek için kafelere konuşlanmış olanlar, Boqueria isimli çok ilginç pazarda alışveriş yapanlar, Plaça Reial’da keyif çatanlar görsel bir zenginlik katacak yaşamınıza.

lets-go-barcelona-03-825x600

Las Ramblas’ın renkli akşamları…

Dar sokakları geçtikten sonra ulaşacağınız Bari Gotic (Gotik Bölge) geçmiş yüzyılların ipuçlarını serecek gözlerinizin önüne. St. Joseph Boqueria’da envai çeşit sebze, meyve, et ve balık göreceksiniz. Jamon dedikleri jambonun alası 1217 yılından kalma bu pazarda var.Yol üzerindeki Gran Teatre del Liceu, Katalan Operası’nın merkezi ve 150 yıllık bir tarihe sahip. Bombalamaların, yangınların kurbanı olmuş ama şu anda tüm görkemiyle Las Ramblas’ı süslüyor. Kolomb’un Anıtı’na asansörle çıkabilirsiniz. İşin komik yanı adamcağız eliyle keşfettiği Amerika istikametini değil de Libya tarafını gösteriyor! Katalanlar Kolomb’u Katalan olarak görüyorlar, tarihçiler ise İtalyan olduğunu söylüyorlar! Ciutat Vella dedikleri eski şehirde bulunan Bari Gotic tarihi katedralin de olduğu yer. 13. yüzyıldan kalma binanın önündeki meydanda pazar günü bir halka oluşturup danseden insanlar görürseniz, anlayın ki Katalanya’nın folklorik dansı Sardana’yı icra ediyorlar. Katedral içinde sağda Leponto yani İnebahtı Şapeli var, Hz.İsa’nın başına bakın, yana doğru kaykılmış. Denilen o ki; İnebahtı Savaşı sırasında Hz. İsa’nın bu büst şeklindeki başı bir geminin pruvasındaymış, Osmanlılar bir top atmışlar, Hz. İsa top kendine gelmesin diye başını yana çevirmiş ve bir mucize gerçekleşmiş! Katedralin arkasındaki sokaklar ve Sant Jaume Meydanı çok güzel. Bu meydanda Katalan Parlamentosu (Generalitat) ve Belediye Binası (Ajuntament) var. Madrid’deki Plaza Mayor’a benzeyen Plaça Reial’da çok sayıda restoran bulunuyor. Ortadaki bir avlu ve onun etrafındaki yapılardan oluşan Plaça Reial’da İspanyol içkileri eşliğinde geceyi noktalayabilirsiniz.

lets-go-barcelona-10-825x600

Pablo Picasso Müzesi

Pablo Picasso Müzesi
Sırtını dağlara, yüzünü Akdeniz’e dönmüş olan Barselona sürprizlerle dolu bir şehir. Sanat şehrin can damarı. Gaudi’nin eserlerini tavaf ettikten sonra Pablo Picasso’nun Müzesi’ni gezin. Ortaçağ’dan kalma üç sarayın restorasyonu sonucunda ortaya çıkan yapıda üç bin eserden oluşan bir koleksiyon var. 1881 yılında Malaga’da doğan sanatçı 14 yaşında geldiği bu şehirden aldığı ilhamı yansıtmış tuvallere. Sık sık gittiği ve halen Carrer Montsio’da  bulunan Els Quatre Gats isimli kafe Picasso’nun ilk sergisine de ev sahipliği yapmış.1939-1975 yılları arasında İspanya’da terör estiren diktatör Franco sanatçının memleketinden ayrılıp Fransa’ya gitmesine sebep olmuş. Velazquez’in Madrid’deki Prado Müzesi’nde bulunan ünlü eseri Las Meninas’ın Picasso’nun fırça darbeleriyle şekillenmiş halini gördükten sonra sahile yürüyün. Akdeniz’le kucaklaştığınız noktada Port Vell karşılayacak sizi.

lets-go-barcelona-06-825x600

Avrupa limanlarının en güzeli Port Vell…

Port Vell
Vell Limanı diye Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu yerdeki, Moll d’Espanya ve Maremagnum komplekslerinde bulunan restoranlardan birini tercih edebilir ya da dükkanları gezebilirsiniz. Hemen yandaki binada ise Akvaryum ve IMAX Tiyatrosu bulunuyor. Akvaryum’da 11.000 deniz canlısı var. Özellikle deniz ürünleri konusunda uzmanlaşmış olan restoranların olduğu eski balıkçı köyü Barceloneta, Port Vell’in yakınındaki güzel noktalardan biri. Yürümeyi seviyorsanız şehrin en yüksek iki binasının bulunduğu ve 1992 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış Vila Olimpica’ya kadar gidin. 1992’de 15.000 sporcu burada kalmıştı. Güneş müritlerini de plajlarda hayatın tadını çıkarırken göreceksiniz.

lets-go-barcelona-05-825x600

Katalanya Milli Sanat Müzesi

Montjuic Tepesi
Yahudi ya da Jüpiter Tepesi olarak geçen yer yıllarca askeri alan olarak kullanıldığından fazla yapılaşma olmamış. Tepeye çıkmak için şehrin ikinci önemli meydanı olan Plaza d’Espanya’dan geçebilirsiniz. Önce İspanya’nın etrafındaki üç denizi (Akdeniz, Atlantik Okyanusu ve Biscaya Körfezi) sembolize eden çeşmeyi geride bırakacaksınız. Venedik San Marco Meydanı’ndaki kuleyi anımsatan yapılardan geçerken, Barselona’nın kongre merkezlerinden birini göreceksiniz. Tam karşınızda eski bir saray olan Katalanya Milli Sanat Müzesi var. Müzenin önündeki Sihirli Çeşme’de (Fontana Magica) akşamları ses ve ışık gösterileri yapıyorlar. Yokuştan çıkarken, sol kolda Poble Espanyol (İspanyol Köyü) kalacak. Burada İspanya’nın değişik köşelerinin mimari özelliklerini taşıyan binalar var. İçindeki Tablao de Carmen flamenko gösterileri izleyebileceğiniz mekanlardan biri. Tepeye doğru çıkmaya devam edin. 1992 Olimpiyatları’nın yapıldığı yere geldiniz. Beyaz garip kule, mimar Santiago Calatrava’nın eseri olan Telekomünikasyon Kulesi. Stat ise 1929’da yapılmış ve hala kullanılıyor. Stadın girişinde solda olimpiyat meşalesi duruyor. Olimpiyatlarda Barselona isimli şarkıyı Freddie Mercury ve İspanyol soprano Montserrat Caballe birlikte söylemişlerdi.

Biraz ileride Miramar isimli bir manzara noktası var, mola verin ve şehrin görkemli manzarasının tadını çıkarın. İleride göreceğiniz salatalık ya da kurşun şeklindeki bina Fransız mimar Jean Nouvel’in eseri ve su idaresi Agbar’a ait. Buradan teleferikle aşağıdaki limana inebilirsiniz. Tepede aynı zamanda Joan Miro Müzesi de var.

lets-go-barcelona-09-825x600

ULAŞIM
El Prat Havalimanı şehirden 13 kilometre uzaklıkta. 2,30 € verip RENFE treniyle 23 dakikada şehrin göbeğinde olabilirsiniz. Taksiyle şehir merkezine giderseniz, 20-25 € civarında tutuyor. Trenle Madrid 5-9 saat, Sevilla 10-12 saat sürüyor. Şehir içinde çok iyi bir metro ağı var. Bir bilet 1,15 €, onlu kombine bilet ise 6,30 €. Taksi için Radio Taxi’yi 93 225 00 00 numaradan arayabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ
La Ramblas’ın ve Bari Gotic’in ara sokaklarında çok güzel, küçük dükkanlar keşfedebilirsiniz. Passeig de Gracia ise Barselona’nın Bağdat Caddesi gibi ve birbirinden şık mağazalara ev sahipliği yapıyor. Picasso Müzesi yakınlarındaki Born bölgesinde de tasarımcıların mağazaları var. L’illa Diagonal, şehirdeki güzel AVM’lerden biri.

NEREDE YENİR?
Cömert bir bütçeye sahipseniz Barselona’nın en iyi restoranları:

Los Caracoles
C/Escudillers, 14. Tel: 93 302 31 85
Tarihi kuzine hala yemek yapımında kullanılıyor. Şehrin en otantik mekanı. Sahile yürürken, Las Ramblas’ın solundaki ara sokaklarından birinde. Kaçırmayın.

7 Portes
Passeig Isabell II,14.
Yedi kapı anlamına gelen, 1836 yılından beri hizmet veren bu restoranın en önemli spesiyalitelerinden biri, İspanyol usulü pilav olan paella. Dünyanın en eski restoranlarından biri olan 7 Portes biraz turistik ama geçmişin ipuçlarını yakalamak için güzel bir seçim.

Botafumeiro
Gran de Gracia, 81. Tel: 93 218 42 30. Bulunduğu bölge çok güzel, Clinton bile burada yemek yemiş. Kalabalıklığı ve basıklığı biraz rahatsız etse de deniz ürünleri için doğru bir seçim, özellikle kabuklu olanlar için.

Barceloneta
L’Escar 22, Tel: 93 2212111.
Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Barselona’nın en iyi balık restoranı. Limanda yer aldığı için manzarası çok güzel, hele teras harika. Bu listedeki makul fiyatlı nadir yerlerden. Yemek bitiminde Olimpiyat Köyü’ne yürüyün. Mevsim yazsa, Barselona plajları size tüm renklerini sunacaklar.

La Dama
Avinguda Diagonal 423, Tel: 93 202 06 86.
1918’den kalma Art Nouveau tarzında yapılmış bir binada bulunan restoran Katalan Mutfağı’nın en güzel örneklerini sunuyor. Zengin şarap çeşitleri ve sıra dışı servis bu zarif mekanı tamamlayan unsurlar.

Cal’lsidre
Les Flors 12, Tel: 93 441 11 39.
Duvarda Picasso ve Miro’nun orijinal eserleri önünüzde leziz yemekler. Katalan Mutfağı’nın en yaratıcı şekliyle sunulduğu bu aile işletmesi özellikle tatlılarıyla meşhur. Çikolatalı sufleyi muhakkak deneyin.

Travi Mar
Maremagnum, Local, 110, Tel: 93 225 81 36.
Deniz ürünleri seviyorsanız, en iyi tercihlerden biri.

Diğer iyi restoranlar ise Passadis del Pep (İspanyol/Deniz Ürünleri), Abac (Katalan), Neichel (Fransız), Hoffmann (Akdeniz) ve Drolma (İspanyol). Şehir merkezinin biraz dışında da iki güzel restoran var. Çok hoş tarihi binalarda yer alan bu mekanlarda et spesiyalitelerini deneyebilirisiniz.

El Asador de Arand
Avda.Tibidabo, 31, Tel: 93 417 01 15.

Can Travi Nou
Final c/Jorge Manrique, Tel: 93 428 03 01.

EN İYİ TAPAS ADRESLERİ

lets-go-barcelona-07-825x600

Flash Flash
C. La Granada del Penedes, 25. Tel: 93 237 09 90.

La Pedrera de Nit
Passeig de Gracia, 92. Tel: 93 484 59 00.

Against
C. Notoritat, 9. Tel: 93 301 54 52.

Cerveseria Catalana
Mallorca, 236. tel: 93 216 03 68.

NEREDE EĞLENİLİR?
Primevera Sound, Sonar ve Grec Festival şehrin en önemli festivalleri arasında.

Gece kulüpleri olarak, Otto Zutz. Ci Lincoln, 15. Tel: 93 238 07 22. City Hall. Ramble Catalunya2-4. Tel: 93 317 21 77, Shoko. Passeig Maritim de la Barcelonata, 36. Tel: 93 225 92 03.  Eğlencenin Barselona’daki adreslerinden bazıları. Katalanlar flamenkoya çok meraklı değiller ama gene de görmek isterseniz Teatro Poliorama. (La Rambla 115. Tel: 93 301 06 60.) ve Poble Espanyol içindeki Tablao de Carmen. (Tel: 93 228 95 30) flamenko gösterileri izleyebileceğiniz mekanlardan.

NEREDE KALINIR?
Arts
Carrer dela Marina,19. Tel: 93 221 10 00.
Olimpiyat Köyü’ndeki otel şehrin en yüksek binasında yer alıyor. İçinde casino da var. Odalar çok güzel döşenmiş, Akdeniz önde lebiderya.

Au Pulitzer
Bergara, 8. Tel: 93 481 67 67.
Şehrin şık oteli Çağdaş Sanatlar Müzesi yakınlarında yer alıyor.

Hotel Omm
C/ Rossello, 265. Tel: 93 445 40 00.
Stil tarzı insanların mekanı.

Casa Camper
c/ Elisabets, 11. Tel: 93 342 62 80.
Hip otel meraklıların cenneti.

Jardi
Plaça Sant Josep Oriol, 1. tel: 93 301 59 00.
Merkezi bir otel ve bazı odalar güzel manzaralara sahip.

Uygun fiyatlı alternatifler olarak,

-Hostal D’Avinyo. Avinyo 42. Tel: 93 318 79 45.

-Pensio 2000. C/ Sant Pere Mes Alt, 6. Tel: 93 310 74 66.

-Hostal Plaza. C. Fontanella, 18. Tel: 93 301 01 39.

-Hostal Residencia Oliva. Pg. De Gracia,32. 4. Kat. Tel: 93 488 01 62.

Saffet Emre Tonguç
16.12.2014

Yorumlar