Fransa’nın albenili şehri Paris’i görmek için yüzlerce sebep sayabiliriz. Eiffel Kulesi gölgesinde salınan şehirle tanışmak için sadece Seine Nehri kenarında dolaşıp romantik atmosferin tadını çıkarmak bile yeterli bir sebep mesela. Ancak Paris’te yapabileceğiniz şeylerin bir sınırı yok aslında!

Fransa’nın romantik yüzü Paris’e ister alışveriş isterseniz ziyaret amacıyla gidin ancak sebebiniz ne olursa olsun, şehrin hem hafif hem de enfes mutfağına girmeden dönmeyin! Peki, “Paris’te ne yemeli?” derseniz o sorunun cevabı da yazıda saklı. Buradan buyurun!

Kruvasan

Paris şık atıştırmalıkların ve enfes tatlıların şehri… “Paris’te ne yenir?” sorusu için iddialı yanıtlar arıyorsanız küçük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Paris mutfağı hafif lezzetlerin izinden gidiyor çünkü. Mesela kahvaltılar için bizdeki gibi kuş sütü eksik sofralar kurulmuyor. Onun yerine enfes bir kahve eşliğinde çıtır çıtır kuruvasan dilimleri tercih ediliyor. Parizyen kadınların zarafetine bakacak olursak formalarını nasıl koruduklarına da şaşırmamak gerek. Eğer siz de Paris’e kadar gitmişken şehri tıpkı bir Parisli gibi yaşamak istiyorsanız güne, dumanı üstünde tüten birkaç kruvasanla başlamayı ihmal etmeyin.

pariste ne yenir (2)

Camembert

Dışı kıtır, içi yumuşacık bir peynire ne dersiniz? Bin bir çeşit peyniriyle ünlü olan Fransa topraklarına gidip de camembert peynirini denemeden dönmek olmaz. İlk yapımı 1800’li yıllara rastlayan ünlü peynir, adını da ilk üretim yeri olan Camembert kasabasından almış. Özellikle kahvaltı öğünlerinde tüketilen peynirin kızartılmış haline bayılacağınıza eminiz. Tuzlu krakerler eşliğinde denerseniz lezzeti iki katına da çıkarabilirsiniz, bizden söylemesi.

pariste ne yenir (3)

Peynir Fondü

Paris mutfağı her ne kadar uzun öğünler için olmasa da Paris’te yemeniz gereken şeylerin sınırı yok. Peynir çeşitliliğiyle bu kadar ünlü olan bir şehirde, sokak arasında saklı kalmış lezzetleri de denemeden olmaz. Mesela her köşe başında karşınıza çıkan fondü kafelerinden birine oturup peynirin en güzel halini deneyebilirsiniz.

pariste ne yenir (5)

Ördek Konfit

“Paris’te ne yenir?” sorusunun belki de en iddialı cevabıdır ördek konfit. Kendi yağı ile uzun uzun bir pişirme sürecinden sonra sofralarla buluşan ördek etinden söz ediyoruz. Özel soslar ve sebze garnitürlerle birlikte sunulan ördek konfit de Paris’te mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Özellikle Paris’in şık havasını solumak istiyorsanız şehrin ünlü restoranlarından birine girip enfes bir ördek konfit eşliğinde damağınızı biraz şımartabilirsiniz.

pariste ne yenir (4)

Makaron

Paris’ten dönüşte çantanıza bir paket makaron atmadıysanız, şehri dolaşırken sayısını unutacak kadar makaron yemediyseniz henüz Paris mutfağıyla tanışmadınız demektir. Paris lezzetlerinin mutlaka denenmesi gereken tatlarından makaronu ise Ladurée ve Pierre Herme’de deneyebilirsiniz. Bize sorarsanız bir Ladurée klasiği olan vanilyalı makaronlar harika, Pierre Herme’nin özgün dokunuşlarıyla yeniden hayat bulan fıstıklılar ise denenmeye değer!

pariste ne yenir (1)

Yorumlar