Eve dönünce, açılan bavullardan çıkan hediyelerle sevdiklerimizi mutlu etmek gibisi yoktur. Açılan her yeni paket yeni bir heyecan yaratır, geldiği topraklara kendi ruhunu saçar, bir de yeni ve ilgi çekici bir şey ise ev ahalisinde merak uyandırır.

Kutu kolanın ülkemizde olmadığı zamanlarda yurt dışından gelen kutu kolaları içtikten sonra kutusunu yıkayıp tekrar kullandık, Almancı komşunun getirdiği çikolatalar ile kendimizi kaybettik. Tabii sonra internet geldi ve aslında o çikolataların pek de matah bir şey olmadığını fark ettik. Teşekkürler internet. Neyse konuyu saptırmayalım, bugün dünyanın en güzel alışveriş rotalarına göz gezdireceğiz.

Tatile bir bavulla gidip on bavulla dönenler, buradaysanız bavulunuzu kaldırın. Uçak biletinizi ve otel rezervasyonunuzu şimdiden ayarlayın ki erken rezervasyon avantajlarından yararlanabilin. Böylece alışveriş bütçeniz daha da yükselir, “Onu da alacaktım ama biraz pahalıydı.” gibi iç geçirmelerden kurtulmuş olursunuz.

Los Angeles, ABD

Alışveriş için Los Angeles’ta gezilecek yerlerin başında tabii ki Rodeo Drive geliyor. “Pretty Woman” filminden aşina olduğumuz caddede dünyanın en ünlü ve sosyetik markalarının mağazaları bulunuyor. Butik alışveriş yerlerinin de cenneti olarak bilinen ünlü cadde, Beverly Hills’te bulunuyor.

alisveris (4)

Bangkok, Tayland

Tayland’ın en büyük pazarı olan Chatuchak, tam 140 dönüme yayılmış ve büyümeye devam ediyor. Alışveriş amacıyla Bangkok’ta görülecek yerlerin en ünlülerinden olan Chatuchak’ta bulunan Tayland’a özgü egzotik mallar sizi büyüleyecek; dikkat etmeniz gereken şey ise pazarlık konusunda adeta ordinaryüs profesör seviyesine gelmiş Taylandlı satıcılar.

alisveris (3)

Londra, İngiltere

Londra için ne denilebilir ki? Avrupa’nın alışveriş başkenti olarak bilinen Londra’da gezilebilecek yerler sıralamasının ilk numarasında Bond Caddesi var. Dünyanın en eşsiz objelerinin açık arttırmaya sunulduğu ünlü Sotheby Müzayede Evi de burada bulunuyor.

alisveris (1)

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag alışveriş dünyası, Avrupa’nın trafiğe kapalı en uzun caddesi olan Stroget sayesinde oldukça popüler. İstiklal Caddesi’ne benzetebileceğimiz Stroget Caddesi’nde, illüzyonistlerin hayret verici oyunlarına şaşırırken butik mağazalarda hayatının tişörtünü görebilir; sokak müzisyenlerinin eğlenceli ritmleri eşliğinde salınarak yürürken dünyanın en ünlü markalarının vitrinlerini inceleyebilirsiniz.

alisveris (2)

Pekin, Çin

Alışveriş denilince akla Çin ülkesinin gelmesinden daha az şaşırtıcı bir şey yoktur herhalde. Ürettiği malları tüm dünyaya pazarlayan Çin’in başkenti olan Pekin, her şeyi bulabileceğiniz bir alışveriş gezegeni.

Pekin’de modern mağazaları boş verip egzotik bir alışveriş deneyimi yaşamak istiyorsanız gitmeniz gereken yer Panjiayuan Antika Pazarı.

alisveris (7)

Paris, Fransa

Sırada ortamlarda en çok havasını atabileceğiniz alışveriş şehri var: Paris! Paris alışveriş dünyasının en hareketli olduğu yer Hausmann Bulvarı. Dünyanın en asortik mağazalarıyla süslenmiş bulvardaki binaların iç ve dış ışıklandırmaları adeta bir sanat eseri gibi.

alisveris (6)

Milano, İtalya

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, sizin için en ideal şehri sona sakladık: Milano!

Milano alışveriş dünyası hiçbir yere benzemiyor, her zaman canlı ve sürekli hareket halinde. Moda akımlarını belirleyen Milano; Armani, Prada ve Versace gibi dünyanın en ünlü markalarına ev sahipliği yapıyor.

alisveris (5)

Yorumlar