Yükseklerde yaşamayı seviyorsanız ve adrenalin peşinde kendi bedeninizin sınırlarını keşfetmek istiyorsanız aradığınız her şeyi kaya tırmanışı sporunda bulabilirsiniz. Zirvelerde eğlenebilmek elbette herkese göre değil; ama yükseklik korkunuz artık bir sıkıntı olmaya başlamışsa belki de üstüne gitmelisiniz.

Kaya tırmanışı, insana güven duygusu kazandırır. Nasıl kazandırmasın ki? Siz gözünüz göklerde yukarı doğru ilerlerken hemen arkanızdan arkadaşınız tırmanmaktadır ve aranızda sadece bir güvenlik ipi vardır. İkiniz de birbirinizi yaşama bağlamaktasınızdır. Kaya tırmanışı, insanların arasında özel bir bağ oluşturur.

Dünya üzerinde keşfedilecek birçok kaya tırmanışı rotası bulunuyor. Ziyaretçilerine olağanüstü manzaralar sunan bu doğa harikası yerleri merak ediyorsanız, sizi aşağı satırlara alalım.

Geyikbayırı, Antalya

Kaya tırmanışı için öyle çok uzaklara gitmemize gerek yok; ülkemiz doğal harikalar yönünden oldukça zengin. Dünyaca ünlü Geyikbayırı bu yerlerden sadece biri. Her seviyeden tırmanışçıya hitap eden Geyikbayırı, ziyaretçilerine sunduğu büyüleyici manzaralarla birlikte Antalya’nın görülmesi gereken yerlerinden.

geyikbayiri-antalya

The Frankenjura, Bavyera, Almanya

8.000’den fazla rotasıyla kaya tırmanışçılarının hayallerini süsleyen The Frankenjura, aynı zamanda yemyeşil bir doğal cennet. Her seviyeden tırmanışçıya hitap eden The Frakenjura’nın çevresinde oldukça tatlı yerleşim yerleri bulunuyor. Zirveleri gördükten sonra soğuk bir içecek yudumlayıp yaşamı hissetmek; işte size unutulmaz bir anı!

bavyera-almanya

Railay Sahili, Krabi, Tayland

Railay Sahili, Krabi ve Ao Nang bölgeleri arasında kalan, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen bir yer. Kaya tırmanışçılarının saklı cenneti olarak bilinen bu sahilde her seviyeden tırmanışçı rahatça maceraya atılabiliyor. Railay Sahili, doğaseverler tarafından Tayland’da görülmesi gereken yerlerden sadece biri olarak tanımlanıyor.

krabi-tayland

Kalimnos Adası, Yunanistan

Kalimnos Adası’nın tepeleri kaya tırmanışı için adeta biçilmiş kaftan. Rahatça kavranabilen birçok çıkıntılar, dinlenmek için bazı noktalar ve değişen zorluk seviyeleriyle ada, tüm dünyadan maceraperestleri kendine çekiyor.

Aynı zamanda adalar turu ile gezilen yerlerden biri olan Kalimnos’ta her yıl “Kalimnos Tırmanış Festivali” yapılıyor.

kalimnos-yunanistan

Skaha Bluffs, Britanya Kolombiyası, Kanada

Tırmanışçılar için oldukça zor bir parkur olan Shaka Buffs, birçok sivri yamaçtan oluşuyor. Zaman içinde girişimciler buraya bir patika yol ve dinlenme alanları yapmışlar; böylece zorlu tırmanışların yorduğu sporcular enerjilerini rahatça tekrar toplayabiliyor.

Britanya Kolombiyası- Kanada

Costa Blanca, Alicante, İspanya

Dev metropolleri, futbolu ve güzel kızlarıyla tanıdığımız İspanya, aynı zamanda kaya tırmanışçıları tarafından da sıkça ziyaret edilen doğal harikalarla dolu bir ülke. Akdeniz manzarası eşliğinde heyecanlı tırmanışlar için Alicante bölgesine gelen maceraperestler, unutamayacakları bir deneyim yaşıyorlar.

alicante-ispanya

El Capitan, Yosemite Ulusal Parkı, Kaliforniya

Kaya tırmanışçılarının kutsal toprakları olarak kabul edilen El Capital, zorlu tırmanış rotalarıyla her yıl birçok macera tutkununu kendine çekiyor. Monolit granitten oluşan kaya formasyonu sadece profesyonel kaya tırmanışçılarına hitap ediyor ve bu dev kaya yaklaşık 900 metre uzunluğunda.

yosemite-kaliforniya

Siz de adrenalin yükselten aktiviteleri seviyorsanız, yurt içi ve yurt dışı turlarına göz atarak bu rotalara doğru yola çıkabilirsiniz.

Yorumlar