Türkiye, tatil çeşitliliği açısından oldukça zengin. Gidilecek, görülecek ve gezilecek çok sayıda yer var. Yaz turizmi, kış turizmi, doğa turizmi… Her yaştan herkese hitap eden yerler, her mevsim gidilecek destinasyonlar ve keşfedecek oldukça şey var. Turistik köyler de bunlardan biri…

Coğrafi, tarihi ve kültürel özellikleri sayesinde her bir köşesinde harikalar barındıran Türkiye’de şirin mi şirin, renkli mi renkli, güzel mi güzel turistik köyler mevcut. Bazıları daha büyük ve bilindik, bazıları ise saklı kalmış ve sadece bilenlerin gittiği yerler… Denize kıyısı olan da var, tabiatın güzelliklerini barındıran da. Mimarisiyle öne çıkan da var, coğrafi özellikleriyle büyüleyen de… Tüm bu farklı özelliklerin yanında ortak olan bir şey var; o da huzur…

Dar sokakları gezerken keyif alacak, içtiğin bir sıcak çay ile huzur bulacaksın. Tarihi konakları ve yapıları keşfederken bir yandan da farklı lezzetler tadacaksın. “E o kadar övdün. Peki nerede bu turistik köyler?” dediğini duyar gibiyiz. Rotanı çizmeye hazırsan başlayalım!

Şirince, İzmir

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince için bu listenin en ünlü köyü diyebiliriz. Tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan bölgenin mimarisinde de bu farklılığı görmek mümkün. 2012 yılına kadar kendi halinde, sakin bir köy olan Şirince, Maya Takvimi’nde yer alan “kıyamet senaryosu” sonrası tüm dünyanın dikkatini çekti ve o günden sonra da sıkça ziyaret edilen turistik bir köy oldu.

Adatepe, Çanakkale

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe, Kazdağlarının güneybatı yamacında, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altında bulunan köy, dünyada oksijen oranı en yüksek bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor. Köklü ve zengin bir tarihe sahip olan köyde Truva, Roma, Selçuklu ve Osmanlı izlerine rastlamak da mümkün.

Cumalıkızık, Bursa

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi ve turistik bir köy. Osmanlı mimarisini ve kültürünü günümüzde de yaşatan köyde, dönemin geleneksel evleri bulunuyor. Ayrıca bu deneyimi yaşamak istersen de ziyarete açık evleri bulabilirsin.

Hamsiköy, Trabzon

Rotamızı bu kez Karadeniz’e çeviriyor ve Hamsiköy’e gidiyoruz. Trabzon’un Maçka ilçesindeki bu köy, Zigana Dağı’nın eteklerine kurulu. Tepeleri sisle kaplı, yeşilin her tonunu göreceğiniz ve huzur bulacağınız Hamsiköy’de yürüyüş ve bisiklet turları yapmak mümkün. Ayrıca, artık marka haline gelen Hamsiköy sütlacından yemeden de dönme!

Gölyazı, Bursa

Ana karaya ince bir köprüyle bağlı olan Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde bulunan şirin mi şirin bir yer. Yarım saatte gezilecek kadar küçük ama unutulmayacak kadar büyük bir deneyim yaşayacağın köyde, farklı mimarilerden evler görecek, huzur içinde yürüyüşler yapacaksın.

Tirilye, Bursa

Sıradaki köyümüz de Bursa’dan… Köklü ve çeşitli bir tarihe ev sahipliği yapan Tirilye, Marmara Denizi’nin kıyısında yer alıyor. Osmanlı yıllarında ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı köyde balıkçılık başlıca geçim kaynaklarından biriydi. Tirilye’de renkli taş evlerin bulunduğu dar sokaklarda ve sahil şeridinde keyifli yürüyüşler yapabilirsin. Ayrıca yöresel lezzetleri deneyebilir ve bölgenin ünlü zeytinyağı ile tanışabilirsin.

Apçağa, Erzincan

Fırat Nehri’ne yakın bir konumda bulunan Apçağa Köyü, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı. Aslında bu köyle ilgili çoğumuzun bildiği bir özellik var. Şair Ahmet Kutsi Tecer, “Orada Bir Köy Var Uzakta” isimli ünlü şiiri, kendi köyü de olan Apçağa için yazdı. Bölgenin turistik yerlerinden biri olan köy, gerek doğası gerekse konumu ile keyifli bir deneyim sunuyor.

Yörük Köyü, Karabük

Turistik köyler listemizin son sırasında yine çok bilindik bir yer var; Yörük Köyü… Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altında bulunan bu köy, Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir yere sahipti. Gerçek bir Türk-Türkmen köyü olan bölgede, dönemin mimarisini de keşfetmek mümkün. Doğal güzellikleri, dönemin izlerini taşıyan sokakları ve evleri ile Yörük Köyü sıkça ziyaret edilen bir yer olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar