Dört bir yanında enfes güzellikler, her bir köşesinde kendine hayran bırakacak doğa harikaları, hikayelerle dolu şehirler, caddeler ve sokaklar… Türkiye’de ne bakmaya ne de fotoğraf çekmeye doyamayacağın enfes yerler var. Kimisinde büyüleyici gün batımı manzarasını, kimisinde şehir hikayelerini bulacaksın… Kimisinde uçsuz bucaksız denizlerde kaybolacak, kimisinde tabiatın güzelliklerine dalıp gideceksin. Bu harikaları görünce için kıpır kıpır olur, tarif edecek kelime bulamaz ve izlemeye doyamazsın. Bir de fotoğraf tutkunuysan senden şanslısı yok!

O büyülü anın içinde bulunmak, görmek ve derinden hissetmek, yaşayacağın en özel duygu. Bunu bir de ölümsüz hale getirirsen, baktığın her anda tekrar o güne dönersin. Türkiye de bu açıdan oldukça zengin bir yer. İster profesyonel fotoğrafçı ol, istersen sadece meraklısı… Türkiye’nin dört bir yanında birçok fotoğraf rotası mevcut ve eminiz, daha önce görmediysen sen de buraları çok seveceksin! İşte senin için seçtiğimiz o büyülü yerler…

İstanbul

İstanbul, fotoğraf tutkunları için başlı başına bir maden diyebiliriz. Bu nedenle de listenin ilk sırasında olmayı oldukça hak ediyor. “İstanbul’da en güzel fotoğraflar nerede çekilir?” diye soran birine tek bir yer söylemek imkansız. Balat ve Beyoğlu sokakları, Kapalıçarşı, Boğaz kıyıları, Kız Kulesi, Galata Kulesi ve Pierre Loti tepesi, sana istediğin fotoğrafları çekme imkanı sunan yerlerden sadece bazıları…

Mardin

Güneydoğu Anadolu’nun tarihi ve etkileyici şehri Mardin de fotoğraf sevdalıların uğrak noktalarından diyebiliriz. İpek Yolu üzerinde bulunan ve oldukça zengin bir tarihe sahip olan kentte, uluslararası kuruluşlar tarafından koruma altına alınan birçok yapı mevcut. Şehirde hanlar, kervansaraylar ve mimarisiyle büyüleyen birçok yapı bulabilir ve fotoğraf arşivini zenginleştirebilirsin.

Suluada, Adrasan/Antalya

Şehirden çıkıp şimdi Akdeniz’e uzanıyoruz. “Türkiye’nin Maldivleri” olarak da bilinen Suluada, muhteşem güzelliğiyle sana mutluluk verirken fotoğraf arşivini de renklendirecek. Tekneyle ulaşım sağlayabileceğin Suluada’da altın sarısı kumlarda uzanıp turkuaz sularda serinledikten sonra bol bol fotoğraf çekmeyi unutma.

Patara, Kaş/Antalya

Antalya’dan çıkmadan önce gitmen gereken bir yer daha var. Aslında çok yer var ancak Patara’nın güzelliği hem sana hem de fotoğraf albümüne iyi gelecek. Metrelerce uzun kumsalı ve masmavi deniziyle huzur bulurken Patara Antik Kenti’nde de Likya’nın ruhunu hissedeceksin. Bu benzersiz güzelliklere kapılıp fotoğraf çekmeyi unutma!

Gölcük Gölü, Bolu

Şimdiki durağımız, kartpostallarda da yer almış o göl kenarındaki ünlü evin bulunduğu yer. Bolu’nun enfes doğasında, yemyeşil bir ormanın kalbinde bulunan Gölcük Gölü ve eşsiz çevresi sana huzur verirken ödüllük fotoğraflar çekmeni de sağlayabilir. Bu arada o meşhur ev bir devlet konuk evi ve bazı kaynaklarda Abant Gölü’nde yer aldığı söylense de aslında Gölcük Gölü kenarında bulunuyor. Ayrıca Abant da önemli fotoğraf rotalarından biri. Bolu’ya gitmişken Abant Gölü’ne de uğrayabilirsin.

Kapadokya, Nevşehir

Dünyanın her yerinden turist çeken, Türkiye’nin en önemli bölgelerinden birine gidiyoruz. Birçok deneyimi bir arada yaşayacağın Nevşehir’de fotoğraf galerinin dolacağından emin olabilirsin. Peribacaları, antik şehirleri, balon turları, gün batımı manzaraları ve Uçhisar Kalesi, Nevşehir’de görmen ve ölümsüzleştirmen gereken şeylerden sadece bazıları…

Pamukkale, Denizli

Türkiye’nin dünyaca ünlü diğer bir yeri de Pamukkale’de bulunan travertenler. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan Pamukkale Travertenleri, beyaz kireç taşlarından oluşan doğal görüntüsü ve havuzlarıyla sana muhteşem bir deneyim sunuyor. Tek kelimeyle doğa harikası diyebileceğimiz Pamukkale Travertenleri, benzersiz görüntüsü ve mineralli sularıyla dünyanın dört bir yanından turist çekiyor.

Nemrut Dağı, Adıyaman

Listemizin sonuna gelirken çok özel bir yere gidiyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan büyüleyici bölgede seni dev heykeller karşılayacak. Kommagene Kralı I. Antiokhos’un, tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için tasarlattığı heykeller, günümüze kadar ulaştı ve benzersiz bir eser olarak kaldı.

Yorumlar