Eskilerin şehirlerini keşfetmeye hazır mısınız? Ruhları olan şehirler, kendi kültürlerini yansıtan semboller ve mimari tiplemelerin olduğu, insanlarla beraber yaşayan şehirler…

Şimdi Bana Yeniden Bir Kentleşme Vadetseler…

Şimdilerde biraz fazla sıradanlaşmış durumdayız, birbirine benzer yapıları yan yana dikiyor, birbirinin aynısı olan evlerde yaşıyoruz. Bazıları balkonunu kapatarak küçük bir odaya dönüştürüyor değişik görünsün diye, bazıları ise mozaiklerle apartmanların dış cephesinde nazar boncuğu betimliyor. Üzülmemek elde değil.

Mozaikleri eleştirmeyi bırakalım ve çantalarımızı hazırlayalım. Rotamız: Yeryüzünün en mistik, en mükemmel antik kentleri!

Pompei, İtalya

79 yılında patlayan Vezüv Yanardağı’nın tam yanında bulunmak gibi bir sorunu vardı Pompei kentinin. Patlamadan sonra yüzlerce kilometre hızla gelen kül bulutları günlük yaşamına devam eden insanları taşa dönüştürdü.

Böylesine korkunç bir trajediye sahip olan kent, doğa annenin gücünü gözlemlemek için mükemmel bir örnek.

Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla insanların taşa dönüştüğü Pompei kenti.

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla insanların taşa dönüştüğü Pompei kenti.

Chichen Itza, Meksika

Maya Uygarlığı’nın kutsal kenti, muhteşem piramit El Castillo (Kukulkan ya da Quetzalcoatl diye de bilinir.) ile beraber egzotik bir macera arayan tüm gezginleri kendine çağırıyor.

Mayalar gökyüzünü izlemeye bayılırlardı. Bu hobileri piramide de yansıdı, 21 Mart’ta piramidin en üst basamağında bir yılan gövdesi görünür ve günler geçtikçe bu gövde aşağı iner.

El Castillo Piramiti

El Castillo Piramiti

Angkor, Kamboçya

Büyük Khmer İmparatorluğu’nun tropik ormanlarının yırtıcılığında gizlenmiş başkenti, tüm maceraperestlerin hayallerini süslüyor.

Tanrı Vişnu’ya adanmış kutsal tapınak Angkor Wat, ilk başta görülmesi gereken yerlerden. Sonrasını akışa bırakın, eskinin ruhları sizi yönlendirir.

Maceraperestlerin vazgeçilmez rotası.

Maceraperestlerin vazgeçilmez rotası.

Machu Picchu, Peru

Bir toplum neden 2.450 metre yükseklikteki bir dağ zirvesine, dönemine göre kocaman sayılabilecek bir kent kurar? Tabii ki tanrıya ve Güneş’e (ikisini aynı şey olarak düşünebiliriz.) daha yakın olmak isteyen İnka imparatorları için.

Günümüzde hala sırları tam olarak keşfedilememiş efsanevi İnka kentini keşfetmek için kesinlikle birkaç güne ihtiyacınız var. Görkemli dağların manzarasında, henüz doğayla bağlarını koparmamış insanların arasında hiç hissetmediğiniz kadar iyi hissedeceksiniz.

Gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen Machu Picchu.

Gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen Machu Picchu.

Petra, Ürdün

Çölün ortasında, kayaların içlerine oyulmuş tek parça yapılardan oluşan Petra, insanların yapabileceği şeylerin sınırsız olduğunun en güzel kanıtı.

Perslerden kaçan Nebatilerin kurduğu muhteşem güzellikteki kent, adeta çölün ortasında bulunan bir vaha gibi.

Romalılarla yaptıkları ticaretle iyice zenginleşen Nebatiler, kenti sürekli geliştirmişler ama sonları Romalıların elinden olmuş. Kent birkaç yüz yıl gizli kaldıktan sonra 1812 yılında İsviçreli bir gezgin tarafından keşfedilmiş.

Çölün ortasında bir vaha gibi...

Çölün ortasında bir vaha gibi…

Yorumlar