Kusturica filmlerinin çılgınlığında bir tatile hazır olun, Balkanlar’ı geziyoruz!

Boşnak böreği ve Bosna köftesini istediğiniz kadar abartabilirsiniz, rahat olun. Tur boyunca çok fazla oynayıp dans edeceğiz, kucak dolusu kaloriye ihtiyacımız var.

Adriyatik kıyıları, sevimli ve samimi insanları, inanılmaz tarihi ve çok kültürlü yapısıyla Balkanlar, yeni yerler görmeyi seven maceraperestleri kendine çağırıyor. Hadi o zaman, Balkanlar’dan soğuk hava dalgasına sürpriz yapalım, o gelmeden biz gidelim.

Belgrad, Sırbistan

Belgrad; huzurlu, aydınlık, ferah ve aradığınız her şeyi bulabileceğiniz; sanatçıların deyimiyle tam resmi yapılacak bir şehir.

“Orta Avrupa’nın Kapısı” olarak betimleniyor ve bu unvanını tam anlamıyla hak ediyor. Bakmaya doyamayacağınız klasik yapıları ve eğlencenin doruğuna ulaşabileceğiniz modern eğlence mekanları yemyeşil doğayla birleşiyor, gezginlere sadece muhteşem şehrin keyfini çıkarmak kalıyor.

''Orta Avrupa'nın Kapısı'' Sırbistan.

”Orta Avrupa’nın Kapısı” Belgrad.

Prizren, Kosova

Prizren’i henüz yanlış şehir planlamalarıyla bozulmamış bir İstanbul olarak düşünün.

Özellikle ilkbahar mevsiminde en güzel zamanlarını geçiren Prizren’in ara sokaklarında dolaşırken, kendinizi Balat ya da Fener’de sanabilirsiniz. Rumeli’nin et yemeklerini tatmadan şehri terk etmeyin, vejetaryenseniz de dert etmeyin aynı güzellikte sebze yemekleri de mevcut.

Tarihi dokusunu mutlaka görmeniz gereken Kosova kenti Prizren.

Tarihi dokusuyla büyüleyen Kosova kenti Prizren.

Plovdiv (Filibe), Bulgaristan

Tarihi koklayabileceğiniz eski binalarla ve doğal güzelliklerle dolu minik bir şehir Plovdiv. Huzur mu arıyorsunuz? Bu tarafa lütfen, sizi Plovdiv’e alalım.

Plovdiv; minik, huzurlu ve oldukça ekonomik bir şehir.

Plovdiv; minik, huzurlu ve oldukça ekonomik bir şehir.

Kotor, Karadağ

Adriyatik Denizi’nin tam kıyısında, birçok etnik kökenin bir arada yaşadığı tarihi bir liman kenti olur Kotor.

En geçi 14. yüzyıla tarihlenen yapılarıyla, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hak kazanan güzel şehri bir harabe sanmayın, şehrin dokusu korunarak yenileniyor. İngilizce pek yaygın değil ama Kotor insanları sözlü iletişime gerek kalmadan iletişim kurabileceğiniz tatlılıktalar.

Eşsiz güzellikteki liman kenti Kotor.

Eşsiz güzellikteki liman kenti Kotor.

Saraybosna, Bosna Hersek

Çift kişilikli kadim şehir size merhaba diyor. Saraybosna’nın gündüzleri ve geceleri çok farklı.

Güneş pırıl pırıl parlarken, sakin sakin akan Miljacka Nehri, estetik yapıları ve yemyeşil sokakları gezginleri huzurlu yürüyüşlere çağırıyor. Güneş yerini ayın çılgınlığına bırakırken Saraybosna da vahşileşiyor, sabaha kadar süren eğlenceleriyle dinamik bir gece hayatı şehrin insanlarını içine alıyor.

Saraybosna’da ayrıca bir tarih yatıyor. Savaş sırasında şehrin birçok sakinini kurtaran Umut-Hayat Tüneli’ni kesinlikle görün.

Saraybosna, yemyeşil sokaklarında sakin ve huzurlu yürüyüşler yapabileceğiniz bir şehir.

Saraybosna, yemyeşil sokaklarında sakin ve huzurlu yürüyüşler yapabileceğiniz bir şehir.

Split, Hırvatistan

Game of Thrones’un bazı çekimlerinin yapıldığı bu antik şehir, mimarisiyle misafirlerini büyülüyor. Adriyatik Denizi’nin doğu sularının serinliğiyle ferahlarken, kendinizi sıkıcı tarihi bir şehirde sanmayın, Hırvatistan’ın en modern kentlerinden biri olur kendisi. Zamanı tutturabilirseniz her yıl düzenlenen Ultra Europe Müzik Festivali’ni kaçırmayın; dans, dans, dans!

Hırvatistan'ın modern kenti Split, mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Hırvatistan’ın modern kenti Split, mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Yorumlar