Güney Kore’nin başkenti Seul, sadece ülkenin değil dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri aynı zamanda. “Oh, ne güzel kocaman başkent!” diyen Güney Koreli nüfusunun neredeyse yarısı burada yaşıyor. Haliyle her an vızır vızır, kıpır kıpır bir şehir burası.

Seul, aynı zamanda önemli bir finans merkezi. Uluslararası birçok şirketin Kore’deki genel merkezlerinin Seul’de bulunması, buradaki alışveriş hayatını da canlı tutuyor. Bunca insanın olduğu yerde elbette çarşı pazar da fazlasıyla mevcut.

Teknoloji pazarlarından semt pazarlarına, alışveriş merkezlerinden antikacılar çarşısına, işte Seul’de alışverişin kalbinin attığı yerler:

Dongdaemun

Güney Kore’nin en büyük pazarı olan Dongdaemun, turistlerin alışveriş yapmak için ilk gittikleri yer. Ülkeye ait karakteristik ürünlerin satıldığı bir kapalı çarşı olan Dongdaemun’da her şey satılıyor, ama her şey!

Noryangjin Balık Pazarı

Seul'e gidip, 800'den fazla deniz mahsulünün bulunduğu pazara uğramamak olmaz.

Seul’e gidip, 800’den fazla deniz mahsulünün bulunduğu pazara uğramamak olmaz.

Karides, deniz tarağı, mavi yengeç ve ahtapot gibi 800’den fazla deniz mahsulünün satıldığı balık pazarı, su altının su yüzüne çıktığı yer adeta. Satın aldığınız deniz mahsulünü isterseniz burada pişirtip yiyebiliyorsunuz. Pazar kendi içinde Yüksek Sınıf Balık Pazarı, Kabuklu Deniz Ürünleri Pazarı, Donmuş Balık Pazarı ve Genel Balık Pazarı gibi bölümlere ayrılıyor. Balık almayacaksanız bile tip tip deniz mahsulünü görmek için buraya bir uğrayın.

Yongsan Elektronik Pazarı

Söz konusu Kore ise elektronikten bahsetmemek olmaz. Asya’nın en büyük teknoloji pazarı olan Yongsan Elektronik Pazarı’ndaki ürünler, Japonya’daki marketlere göre daha indirimli fiyatlarla satılıyor. Satıcılar pazarlığa açık, aklınızda bulunsun.

Namdaemun Pazarı

Kore'nin en büyük pazarı.

Kore’nin en büyük pazarı.

Kore’nin en büyük geleneksel pazarı olan Namdaemun Pazarı, ekonomik olmasıyla ünlü. Gece gezmeyi sevenleri sevindirecek bir yer çünkü saat 23.00 ile 03.00 arasında açık. Gün yeni aydınlanırken insanların harıl harıl alışveriş yapması bile başka yerde göremeyeceğiniz atmosfer nedeniyle keyifli. Giysiden mutfak malzemelerine, halılardan çiçeğe, oyuncaktan sanat malzemelerine ve aksesuarlara kadar pek çok şey burada satılıyor. Binanın mimarisi ise tam fotoğraf çektirmelik.

Insadong

Tarihi ve modern sanat eserlerinin satıldığı Insadong, hediyelik bir şeyler almak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Özellikle primitif etkiye sahip masklar pek rağbet görüyor. Geleneksel kıyafetler, çanak çömlekler, sanatsal objeler çok orijinal.

Itaewon

Renkli ve cıvıl cıvıl kafeleriyle ünlü Itaewon.

Renkli ve cıvıl cıvıl kafeleriyle ünlü Itaewon.

Salına salına yürüyerek alışveriş yapmak isteyenler için 1,5 km uzunluğundaki bir caddenin etrafına dizilmiş dükkânlardan ve kafelerden oluşan Itaewon, biraz pahalı olmasına rağmen renkli ve hareketli olması nedeniyle her zaman cıvıl cıvıl. Çay ve kahve dükkânlarında da mola vermeyi unutmayın.

Yorumlar