Osmanlı kültüründen günümüzde de izler taşıyan Türk mutfağı, pek çok lezzeti de içinde barındırıyor. Sadece içinde barındırmakla kalmayıp adından da söz ettiriyor. Aynı zamanda Orta Doğu ve Balkan mutfaklarını da etkilemiş olan Türk mutfağında, bu mutfakların da esintilerine rastlamak mümkün.

Bölge, yöre ve coğrafyalara göre farklılık gösteren Türk mutfağı, lezzet ve ürün detaylarına göre de çeşitleniyor. Biz de bu yazımızda Türkiye’nin en lezzetli şehirlerini bir araya getirip, seni enfes bir yolculuğa çıkarmak istedik.

Haydi, bu leziz şehirlere birlikte göz atalım!

İzmir

Ege mutfağı deyince akla il gelen otlar ve sebzeler oluyor. İzmir’de de zeytinyağlı yemeklerin ağırlıklı olduğunu düşünülünce leziz yemekler, lezzetleriyle adeta damak çatlatıyor. Aynı zamanda İzmir mutfağı balık yemekleriyle de Akdeniz mutfağına gönderme yapıyor. Bu enfes tatları; İzmir’in şirin ilçeleri ve minik tatil beldelerini ziyarete gittiğinde kolaylıkla tadabilirsin.

Ayrıca İzmir’de; lokma, keşkek, boyoz, kumru, şevketi bostan, revani, zerde, sura, İzmir köftesi ve tarhana çorbası gibi meşhur lezzetleri yemek için mutlaka İzmir’e gitmelisin.

Gaziantep

Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde konumlanan Gaziantep, çeşitli kültürlerin harmanlamasıyla birlikte zengin bir mutfağa da ev sahipliği yapıyor. Bu mutfakta yaklaşık 252 lezzet bulunuyor. Gaziantep’in en gözde lezzetleri ise kebap çeşitleri, lahmacun, yuvalama, beyran gibi leziz yemekler… Sen de bu lezzetleri yerinde tatmak istersen hemen Gaziantap otellerini inceleyebilirsin. Bu arada oraya kadar gidip dünyaca ünlü baklavasından yemeden dönmemelisin.

Konya

Konya ve lezzet kelimelerini bir araya getirince senin de aklına ilk olarak etli ekmek geldi değil mi? Aslında Konya mutfağı, her damağa hitap eden pek çok lezzeti bir araya getiren bir şehir… Etli ekmeğin başı çektiği Konya’da; çebiç, fırın kebabı, sac böreği, tatlılardan ise dilberdudağı baklavası seni bekliyor.

Trabzon

Trabzon mutfağı yöresel tatlarıyla oldukça dikkat çekiyor. Farklı otları ve denizinin avantajlarından yararlanarak çeşitli lezzetleri bir araya getiren şehirde, karalahanadan yapılan yemekler ön plana çıkıyor. Ayrıca Trabzon deyince de akla ilk olarak hamsinin her çeşidi geliyor. Tabii ki bu şehirde farklı lezzetlerin de tadına bakma fırsatı bulabilirsin. Örneğin; lahana kavurması, Akçaabat köftesi, Trabzon pidesi, karalahana yemeği, sarması, Trabzon döneri, Laz böreği…

Peki, rotanı Trabzon’a doğru çevirip, orada bir de kuymak yemeye ne dersin?

Hatay

Bir uygarlık kenti olarak bilinen Hatay, ziyaretçilerini birbirinden lezizi yemekleriyle karşılıyor. Bu şehre gelip, kilo almadan dönmek mümkün olmayabilir. Hatay mutfağı; kahvaltı çeşitliliği, sıcak ve soğuk mezeleri, başlıca yemekleri ile herkesi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Hatay mutfağının olmazsa olmazı ana yemekten önce sunulan soğuk mezeler olarak biliniyor. Bunlardan birkaçı; biberiye yoğurtlama, humus, süzme yoğurt, kekik salatası, abugannuş, tuzlu yoğurt, cevizli biber… Mezelerden sonra sofraları süsleyen lezzetlerin başında; fırında güveç, tepsi kebabı, kâğıt kebabı, içli köfte geliyor.

Hatay mutfağının vazgeçilmez lezzeti ise künefe! Bu lezzeti yerinde tatmak istiyorsan Hatay otelleri seni bekliyor.

Şanlıurfa

Acılı, salçası bol, baharatı çeşitli yemekler Şanlıurfa mutfağının temelini oluşturuyor. Bu lezzetlerin yanı sıra yarma adı verilen buğday da çorbalardaki yerini alıyor. Bu şehrin en bilinen lezzeti ise Urfa kebabı… Çağala aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, tatlı bamya, mumbar, acır bastırması yöresel yemekleri arasında yerlerini alıyor. Bunların yanında lebeniye çorbası, içli köfte, borani de tadına doyum olmaz lezzetler arasında bulunuyor. Sen de bu enfes tatları yerinde deneyimlemek istersen, Şanlıurfa Otelleri’ne bir göz atıp, senin için uygun olanı seçerek yeriniz ayırtabilirsin.

Kayseri

Kayseri de diğer şehirler gibi farklı bir tat farklı bir dokuya sahip olup zengin mutfağıyla da oldukça dikkat çekiyor. Kayseri ile özdeşleşmiş iki lezzet bulunuyor; bunlardan biri sucuk diğeri ise pastırma… Açma börek ve kıvrım börek de düğün ve ziyafetlerde yerini alan özel tatlar arasında bulunuyor.

Kayseri mutfağında ağırlıklı olarak etli ve unlu mamuller ortaya çıkıyor. Mantı ise bunlardan en gözde olanı ve yapılan araştırmalarla Kayseri mutfağında yaklaşık olarak 36 çeşit mantı bulunduğunu biliyor muydun? Sen de bu enfes lezzetleri tatmak için bir Kayseri tatili planlamak istersen, Kayseri otellerini hemen inceleyebilirsin.

Yorumlar