verona-gezilecek-yerler-tepe

Zamanı Orta Çağ’da durduran, muhteşem bir İtalyan şehri Verona… Kuzey İtalya’nın en büyük ovası üzerine kurulan şehir, Adige Nehri sularıyla hayat buluyor. Nehrin iki yakasını buluşturan köprüler, zarif saraylar ve çok daha fazlası bu şehirde seni bekliyor.

Verona’yı benzersiz kılan bir diğer özelliği ise dünyanın en bilindik aşk hikayesine ev sahipliği etmesi. Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkının izlerini taşıyan Juliet Evi, Verona’da görülecek yerlerin başında geliyor. İtalyan rönesansına tanıklık eden Verona, tamamı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan muhteşem bir şehir. Pastel renkli evleri ve doğal güzelliğiyle sadeliğin başkenti olan şehirde keşfetmeye değer güzellikler saymakla bitmiyor ama biz sizin için en etkileyici 7 tanesini seçtik.

Juliet Evi (Casa di Giulietta)

İngiliz yazar Shakespear’in en ünlü eserlerinden biri olan Romeo ve Juliet’in acıklı aşk hikâyesini mutlaka okumuş veya duymuşsundur. İki umutsuz aşığın kavuşamadan hayata veda ettiği Romeo ve Juliet tragedyasının başkahramanlarından Juliet’in gerçek hayatta İtalyan olabileceğini düşünen insanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

verona-gezilecek-yerler-juliet-evi

Peki, durup dururken ta İtalya’daki bir konak neden Juliet Evi diye anılmaya başlanmış? Hikayenin kadın kahramanı Juliet’in soyismi Capulet’i andırdığı için; bölgede yaşayanlar Veronalı Cappello ailesinin evine, Juliet’in Evi demeye başlamışlar. Kulaktan kulağa yayılan bu söylenti sonrası bina, 1936’da restore edilmiş ve Juliet’in balkonu binaya eklenmiş.

Romeo ve Juliet’inki gibi ölümsüz bir aşkın hayalini kuranlar, binanın evin duvarlarına aşk mektupları bırakmışlar. Dünyanın her gelen sevgililerin aşkını duvarlarına yazdığı evin bahçesinde güzeller güzeli Juliet’in heykeli de var.

Verona Arenası ve Amfitiyatrosu (Arena di Verona)

Bir zamanlar imparatorları ve şanlı gladyatörleri ağırlayan Verona Arenası, günümüzde Verona Opera Festivali gibi muhteşem etkinlikler için kapılarını açıyor. Roma’daki Kolezyum’dan daha önce yapılan Verona Arenası yani Arena di Verona, 30 bin kişilik kapasiteye ulaşıyor.

verona-gezilecek-yerler-arena

MÖ 30 yılında inşa edilen Arena di Verona, bugün amfitiyatro olarak kullanılıyor. Verona’ya gelmeden önce buradaki etkinliklere bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü 1 euro gibi makul ücretlerle buradaki konserleri ve gösterileri izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Taş Köprü (Ponte Pietra)

Verona’nın ortasından geçen Adige Nehri’nin ayırdığı insanlar, birbirinden güzel tarihi köprülerle birbirine bağlanıyor. Şehrin kuruluşundan beri zaman zaman elden geçirilen ama günümüze ulaşan Taş Köprü (Ponte Pietra) şehrin en önemli simgelerinden biri.

verona-gezilecek-yerler-kopru

Tarih boyunca yenilenen, tamir edilen, zaman zaman yeniden yapılan Taş Köprü, 2. Dünya Savaşı’nda bombardımandan nasibini almış. Yine aslına uygun biçimde inşa edilen köprü, bugün Verona’nın simge yapılarından biri.

Verona Katedrali (Duomo di Verona)

Verona’nın en ihtişamlı yeri denebilecek Verona Katedrali (Duomo di Verona), Aziz Zeno tarafından MS 380 yılında, kendi halinde sade bir kilise olarak yapılmış. Ardından yüzyıllara yenilen yapı her yıkıldığında eskisinden daha da sağlam ve gösterişli olarak inşa edilmiş.

verona-gezilecek-yerler-duomo

Bugünkü görünümüne 1117-1138 yılları arasında kavuşan yapının iç mimarisi ise 16. yüzyılda yenilenmiş. Bu muhteşem güzelliğe giriş ise ücretsiz.

Erbe Meydanı (Piazza Delle Erbe)

Verona kurulduğundan beri, hem turistler hem de yerli halk için şehrin en hareketli yeri Erbe Meydanı… Verona’nın tarihi ve turistik mekanlarının çoğu bu meydanda dizili.

verona-gezilecek-yerler-erbe

Eski Belediye Binası ve Lamberti Kulesi, Casa dei Merchanti (Tüccarlar Evi),  Palazzo Maffei ve pastel renkleriyle ünlü Mazzanti Evleri burada yer alıyor. Burada şık bir kafede dinlenip, Verona’nın en kendine özgü hallerine tanık olmayı unutma.

San Pietro Kalesi (Castel San Pietro)

Verona’yı kuş bakışı seyretmek ve muhteşem fotoğraflarını çekmek için gidilecek en güzel yer San Pietro Kalesi… Şehirdeki yerleşimin bu tepeden başladığı tahmin ediliyor. Şehri savunma ve gözlem için en uygun yere inşa edilen kale, 1801 yılında Fransızların işgali ile harap olmuş. Bugün gezilen kaleyi ise Avusturyalılar, 1800’lü yıllarda inşa etmiş.

verona-gezilecek-yerler-kale

Kaleye yürüyerek ve merdivenlerle çıkmak mümkün. Dilersen San Pietro finiküleriyle kaleye çıkarak, şehrin manzarasının da tadını çıkarabilirsin.

Garda Gölü (Lago di Garda)

İtalya’nın en büyük gölü olan Lago di Garda, Alper’in manzarasına hakim eşsiz güzellikte bir buzul gölü… Etrafını dağların çevrelediği gölün içinde; beşi yerleşime açık, diğerleri ise büyüklü küçüklü birçok ada var.

verona-gezilecek-yerler-garda

Verona’dan kalkan trenlerle ve otobüslerle İtalya’nın en turistik yerlerinden biri olan Garda Gölü’ne ulaşabilirsin. Yazın içinde yüzebileceğin gölün çevresindeki otellerde de konaklayabilirsin.

Yorumlar