Yaz boyunca denize girmeye ve güneşlenmeye doyamayanlar bu yıl oldukça şanslı… Çünkü Ege ve Akdeniz sahillerinde havalar mevsim normallerinin üzerinde gidecek gibi görünüyor.

Sahiller bu günlerde en güzel günlerini yaşarken, Akdeniz ve Ege’de denize girmek bambaşka bir keyif… Alpay’ın meşhur şarkısında dediği gibi birbirinden renkli koylar da sana ‘Eylülde gel…’ diyerek, seni tatille buluşturmak için sabırsızlanıyor.

Biz de senin için eylülde denize girilecek yerleri bir araya getirdik. İşte, masmavi denizlerle buluşmak için eylülde gidilecek yerler!

Koylarıyla Ünlü Masalsı Diyar: Datça

Eylülde denize girilecek yerler deyince akla ilk gelen Datça oluyor. Muğla’ya bağlı olan bu yerin, irili ufaklı yaklaşık 52 adet koya ev sahipliği yaptığını biliyor muydun? Datça’da masmavi denize karşı geçip gözlerini kapattığında esen serin rüzgarın etkisiyle kendini bambaşka bir yerde bulabilirsin.

Eylülde rotanı Ege’ye çevirmen için pek çok sebebi de beraberinde sunan Datça’da, hem denize girebilir hem de kafa dinleyebilirsin. Tabii bu muhteşem yerde seni sadece derin mavilikler beklemiyor. Datça ve çevresi; tarihe ışık tutan antik kentleri, enfes lezzetler sunan yöresel mutfağı ve tüm güzellikleriyle kendilerine hayran bırakan koyları da seni bekliyor.

Sen de eylülde Datça tatili yapmak istersen, hemen Datça otellerini inceleyerek kendine uygun olanı seçip yerini ayırtabilirsin.

Yapmadan Dönme

 • Işıl ışıl sularla buluşmak için Kumluk Plajı’na uğramalısın.
 • Datça’nın meşhur bademinden ve badem ezmesinden bol bol almalısın.
 • Knidos Antik Kenti’ni ziyaret etmelisin.

Akdeniz’in Vazgeçilmez Tatil Beldesi: Side

Eylül ayı Antalya’da tatil yapmak için ideal sıcaklıkta… Özellikle de Side’nin denizinin en güzel olduğu mevsim ise sonbahar. Burada ekim ayı ortasına kadar rahatlıkla denize girebilirsin. Eylülde Side’nin denizi daha az dalgalı ve sıcaklığı tam kıvamında oluyor. Side’de deniz turizminin yanı sıra tarihi ve kültürel geziler de oldukça popüler.

Sen de Side’nin tadını eylülde çıkarmak isteyenlerdensen, Side otelleri seni bekliyor.

Yapmadan Dönme

 • Yunan mimarisinin özelliklerini taşıyan Aspendos Tiyatrosu mutlaka ziyaret etmelisin.
 • 1 km uzunluğundaki su kemerlerini görmeye gitmelisin.
 • UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Perge Antik Kenti’ni adım adım gezmelisin.
 • Muhteşem manzarasıyla kendine hayran bırakan Kurşunlu Şelalesi’nde fotoğraf çekmelisin.

Ege’nin Mavilikler Ülkesi: Bodrum

Şiirlere ve şarkılara konu olması, beyaz taş evleri, masmavi kapı ve pencereleri, evlerin etrafını saran begonvilleri… Hepsi ve daha fazlasıyla Bodrum, eylülde denize girmek için ideal tatil beldeleri arasında bulunuyor. Ege’nin incisi deyince ilk akla gelen yerlerden biri olan Bodrum, ziyaretçilerine deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarmaları için eylülde de harika fırsat sunuyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dalış noktaları arasında bulunan Bodrum, denizin içinde olmayı ve balıklarla yüzmeyi sevenler için de biçilmiş kaftan!

Sen de eylülde denize girilecek bir yer arıyorsan Bodrum otelleri tam da sana göre!

Yapmadan Dönme

 • Dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni mutlaka görmelisin.
 • 700 metre sahil uzunluğu ve 20 metre sahil genişliği olan Bitez Plajı’nda denizin keyfini çıkarmalısın.
 • Zeki Müren Sanat Müzesi’ni ziyaret etmelisin.
 • Bodrum’u tam anlamıyla keşfetmek için günübirlik tekne turlarına katılmalısın.

Mavi ve Yeşilin Kucaklaştığı Nokta: Marmaris

Eylülde denize girilecekler yerler deyince kuşkusuz ki akıllarda hemen Marmaris canlanıyor. Yılın dört mevsimi ziyaretçilerine bambaşka güzellikler sunan Marmaris, sessiz ve sakin tatil beldeleriyle eylül ayında mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yazın son günlerinin tadını doyasıya çıkarmak istersen Marmaris seni sabırsızlıkla bekliyor.

Sen de hemen bir tatil planı yapıp yola koyulmak istiyorsan, Marmaris otellerinde yerini ayırtman yeterli!

Yapmadan Dönme

 • İçmeler Plajı’nı, Turunç Halk Plajı’nı, Uzunyalı Plajı’nı, Sedir Adası Plajı’nı ve Kızkumu Plajı’nı görmelisin.
 • Ünlü koylardan Bördübet Koyu, Kumlubük Koyu ve Boncuk Koyu’na mutlaka uğramalısın.
 • Marmaris Kalesi’ne gidip, burada yer alan Marmaris Müzesi’nin yanı sıra Arkeoloji Salonu, Etnografya Salonu ve sanat galerisini de ziyaret etmelisin.
 • Osmanlı’dan günümüze kadar gelen Hafsa Sultan Kervansarayı’na da gitmeyi ihmal etmemelisin.
 • Asarlık Tepesi üzerinde bulunan Amos Antik Kenti’ne doğru yürüyüş yapmalısın.

Yorumlar