“Tatil dediğin senede birkaç kez gelir, onda da formda olalım” diyerek aylar önce başlarız diyete. Ancak tatile fit girip aldığı kilolarla geri dönenlerin sayısı hiç de az değil. Bırakın tatilde diyet yapmayı, tatilden kilo almadan dönmek bile ciddi bir başarıdır. Tabii gittiğiniz yer Tibet’teki Budist Tapınakları değilse. Şaka bir yana, tatilde ipin ucunu kaçırmamanız için dikkat etmeniz gerekenler şunlar:

Gözünüze Kestirin
İster beş yıldızlı bir otel olsun ister bir Avrupa şehri, yemek planınızı önceden yapın. Tatil öncesinde internette araştırma yapın ve bulunduğunuz otelde ya da şehirde yemek yiyebileceğiniz restoranları hatta menülerini bulun. Nerede ne yiyeceğinizi gitmeden planlayın. Kendinize ufak kaçamak hakları tanısanız da, her öğünü ziyafete çevirmeyin. Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin zira çok açken şeytana uyma ihtimaliniz daha yüksek olur.
3-825x600

Akşamları Abartmayın
Seyahatlerde sağlıklı beslenmek için akşam öğünlerini hafif atlatın. Böylece gündüz yaptığınız kaçamakları dengelemiş olacaksınız. Sebze, salata, yoğurtlu mezeler ve kalorisiz bir içecekten oluşan bir menü sayesinde ertesi sabah çok hafif kalkacaksınız. Gündüzleri belki ama, akşamları tatlıyı unutun!

Açık Büfede Mücadele
Otellerin hem en güzel hem de en kötü tarafıdır açık büfeler. İnsanın hem gözüne hem damağına hitap eder, hiç akılda olmayan şeyleri insana yedirirler! Tabağınızı elinize almadan önce tüm açık büfeyi şöyle bir gezin. Doyurucu, besleyici ve sağlıklı yiyecekleri gözünüze kestirin ve sonra tabağınızı alıp nokta atışıyla yemeklerinizi alın. Ve arkanıza bakmadan kaçın!
2-825x600

Zulanızda Sağlıklı Şeyler Olsun
Çantanızda ara öğünler için sağlıklı atıştırmalık bulundurun. Bir avuç badem, birkaç kuru üzüm ya da minik bir meyve. Eğer seyahatiniz yurt dışındaysa gittiğiniz yerlerde aramakla uğraşmamak için valizinizde bile götürebilirsiniz bunları. Ancak İngiltere ve Amerika gibi ülkelere yiyecek sokmak yasaktır bu engeli aklınızdan çıkarmayın.

Oturmaya mı Geldik
Tabii ki hayır! Konakladığınız otelin spor salonunda sabah koşusu, sahilde yürüyüş ve havuz animasyonları seçeneklerden sadece birkaçı. Tatilde spor yapmak cazip gelmiyorsa en azından bir activity tracker (etkinlik izleyicisi) edinin. Bileğinize takacağınız bu teknoloji harikası ile gün boyu attığınız adımdan çıktığınız basamağa kadar tüm aktivitelerinizi takip edebilirsiniz.
1-825x600

 

Yorumlar