Eski Afrika’nın ruhani törenleri ile batı dünyasının geleneksel müzik ritimlerinin büyülü bir harmonisidir caz. Mucize müzik, siyahların köle olarak Amerika’ya ilk getirildikleri liman olan New Orleans’da başlamış, Missisipi Nehri boyunca yayılıp sırasıyla Kansas City, Chicago ve New York’a ulaşmış. İkinci dünya savaşında Avrupa başkentlerine yayılan cazın büyüsü, kültürel turizme ilgi duyan insanları kendine çekmeye devam ediyor.

Bu güzel deneyimi buram buram yaşamak için gidebileceğiniz en iyi caz şehirleri ve her şehir için bir caz klübü önerimiz var!

New Orleans
Cazın ilk filizlerini verdiği şehir olan New Orleans tartışmasız ilk olarak gitmeniz gereken şehir. 2005 yılındaki Katrina Kasırgası’nın şehirde yol açtığı yıkımdan sonra eski turistik ve eğlenceli havası kalmamış olsa da cazın dünyadaki başkenti olan bu şehre mutlaka gitmeli, Blue Nile’da kulaklarınızı şenlendirmelisiniz.

Chicago
Michigan Gölü’nun kenarında bulunan Chicago; gökdelenleri, müzeleri ve caz kulüpleri ile 2013 yılında Amerika’nın En İyi 10 Şehri listesinde yerini aldı. Cazseverlerin dediğine göre Jazz Showcase, şehrin en iyi kulüplerindenmiş.
caz-2-825x600

New York
New York’a gitmek için yüzlerce sebepten bir tanesi de caz kulüplerinde unutulmaz bir performansa tanık olmak. New York’un benzersiz butik otellerinden biri olan Kitano, pazar bruch’larında canlı caz performansı vadediyor. Gece kuşları içinse Birdland harika bir akşam yemeğinin yanında caza da doymanızı sağlayacak.

Paris
Avrupa sanatının başkenti olan Paris, sıkışık masalarda oturup tanımadığınız cazseverle omuz omuza güzel müziğin tadını çıkarabileceğiniz pek çok alternatif sunuyor. Le petit journal Montparnasse da bunlardan biri. Dipnot: Fransızca bilen bir arkadaşınızı yanınıza almanız tavsiye olunur.
caz-3-825x600

Basel
İsviçre’nin alçak gönüllü sanat kentidir Basel. Bir cazsever olarak yolunuz düşerse şehrin ünlü caz kulüplerinden olan Birdseye’a uğramayı unutmayın. Ve orada sanat aşığı insanların kendi aralarında Almanca, Fransızca ve İtalyanca konuşurken bir de siz dönüp İngilizce konuştuklarını görünce şaşırmayın!

İstanbul
Bizim kültürel başkentimiz diye diyoruz sanmayın, İstanbul gerçekten kültür ve sanat konularında dünya çapında ses getiren işlere ev sahipliği yapıyor. 23 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Akbank Caz Günleri’ne katılarak şehrin caz hali’ni deneyimlemelisiniz.
caz-1-825x600

Yorumlar