Geçen hafta bir grup gazeteci arkadaşımızla birlikte Barselona’daydık. Etstur’un 18-21 Eylül tarihleri arasında düzenlediği üç gecelik Barselona Turu her açıdan iyi kurgulanmış bir organizasyondu. Meraklısına sıcağı sıcağına derim ki mutlaka gidin, mümkünse eylülde gidin. Her sene bu dönemde kutlanan La Merce Festivali’ne denk gelirseniz inanılmaz canlı bir kent görürsünüz. Kent 24 saat yaşıyor. Plajları ayrı keyifli, sokaklarında kaybolmaksa başlı başına bir macera. Yedi nesildir işletilen efsane pastanesi, tapas çeşitleri ve elbette paella şehrin damak tadının vazgeçilmezleri. İnsanı çok sıcakkanlı, samimi… Barselona ruhu diye bir kavram gerçekten var. Sizi içinden çıkmak istemeyeceğiniz şekilde içine çekiyor. Oralı olmak, onlardan olmak istiyorsunuz.

barcelona-1-825x600

Eşsiz Mimarisiyle Modernizmin Başkenti
İspanya’da Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barselona, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış 1900’lerden kalma ızgara planlı modern mimarisiyle ilgi çekiyor. Şehirde yaygın dil Katalanca. Kentin simgesi haline gelmiş mimari eserleri ve renkli şehir hayatıyla Barselona, Akdeniz’in en eğlenceli şehirlerinden biri.

Benzersiz mimari yapıların arasına mükemmel tarihi dokuların serpiştirildiği Barselona’da, Etstur ile tatilinizi keyfe dönüştürecek pek çok alternatif bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok sanatçının yıllarca yaşadığı Barselona, sanatla iç içe olan bir şehir olarak karşınıza çıkacak. Picasso’dan Salvador Dali ve Gaudi’ye kadar dünyaca ünlü sanatçıların ölümsüzleşen eserlerini bu şehirde bulacaksınız. Picasso Müzesi ve özellikle Gaudi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan en önemli eserlerinden biri Sagrada Familia Bazilikası mutlaka görülmesi gereken bir yapıt. Gaudi’nin diğer eserleri olan Park Güell, Casa Batllo ve Casa Mila da gezilecek yerler arasına girmeli.

barcelona-4-825x600

La Ramblas Caddesi’nde Soluklanın
Barselona’nın en ünlü caddesi La Ramblas’ta keyifli bir alışverişin ardından sevdiklerinizle bir restoranda oturup İspanyolların ünlü omleti tortillanın, meşhur tapas çeşitlerinin ve paellaların tadına bakabilirsiniz. Sahil tarafına inerken sol tarafa döndüğünüzde, sizi vaha gibi bir meydan karşılıyor. Harika bir mimari dokuyla çevrili, palmiye ağaçlarıyla bezeli bu meydan, soluklanmak için iyi bir fırsat. Burada, Palaça Reial Meydanı’nı ve DO Restoran’ı önerebilirim size. Yerel içkilerin lezzeti gayet iyi. Ramblas Caddesi’nin bir ucu Catulunya Meydanı’na çıkarken diğer ucu da Kristof Kolomb’un heykeline uzanıyor. Kristof Kolomb heykelinin bulunduğu kısımda boydan boya uzanan Barselona Limanı’nı görebilirsiniz. İspanya tam bir eğlence ve deniz şehri aslında. Her müzik tarzını içinde barındıran barların ve gece kulüplerinin olduğu Barceloneta bölgesinde, kendinizi her an bir partinin ortasında bulmanız an meselesi.

barcelona-5-825x600

Barselona aynı zaman bir plaj kenti. Port Olimpik’ten başlayarak neredeyse bütün şehri çevreleyen çok uzun bir sahil şeridi var. Kent halkı işten arta kalan zamanlarını burada değerlendiriyor, omzuna havlusunu atan, bisikletine atlayıp sahildeki halk plajlarına akın ediyor. Spora adanmış bir hayatları var sanki. Yediden yetmişe herkes spor yapıyor. Barselonalılar çok cana yakın insanlar, turistlere yardım etme konusunda çok hevesliler. Kentin geneline huzur, sakinlik ve eğlence hakim. Barselona ruhu dedikleri olgu sanırım biraz da buradan kaynaklanıyor.

barcelona-2-825x600

Bunların yanı sıra ulaşım konusunda, kalacağınız otelin konumuna dikkat etmeniz gerektiğini söylemem lazım. Sahil stratejik bir nokta. Etstur’un bizim için seçtiği otel, hem sahilde hem de metro istasyonuna 10 dakikalık mesafede bulunan 4 yıldızlı Hesperias Del Mar’dı. Eylül ayının son demlerinde denizin tadını çıkarma fırsatı yakaladık. Ayrıca otelin konumu sayesinde, çok kısa bir sürede kendimizi kentin sokaklarına atabildik. Yurt dışı turlarda bence en önemli ayrıntı bu. Barselona’da isterseniz 10,30 Euro’ya 10 kullanımlık metro bileti alabiliyorsunuz, sahilde eğlencenin kalbi Barceloneta bölgesine ise ortalama 8 Euro’ya taksiyle gidebilirsiniz.

Barselona’da gece hayatı ne kadar renkli ise yeme-içme kültürü de bir o kadar çeşitli. Geceye mükemmel bir akşam yemeğiyle başlamak istiyorsanız, Etstur size tapas çeşitleri, patates bravas gibi atıştırmalıkların yanı sıra deniz mahsullü paella ve tortilla, dil balığı ya da fener balığı gibi seçenekleri de önererek İspanya’nın zengin lezzet şölenine davet ediyor. Patron Restaurant dört dörtlük bir akşam yemeği için çok güzel bir tercih. İspanyolların ünlü tapasları, deniz mahsulleri, şişe geçirilmiş olarak sundukları kılıç balığı denenmeye değer. Gecenin sonunda böyle mükellef bir yemek için kişi başı sadece 35 Euro ödeyince keyfiniz daha da yerine geliyor.

barcelona-3-825x600

Bu arada Salvodar Dali’nin, delilik ve dâhilik arasında gidip gelen o efsane sanatçının müzesine mutlaka gitmelisiniz. Hayatını insanları şaşırtmaya adamış, narsist bir adamın şaheserlerini görmek onun dehasını anlamaya yetmiyor bile… Müze, Barselona merkeze yaklaşık iki saat uzaklıktaki Figueres’de. Etstur’un buraya ekstra bir turu var. Mecbur değilsiniz elbette ama bu tura katılmak bizim için en doğru hareket oldu. Müzenin etrafı da çok keyifli, dar sokakları, küçük kafeleri ve restoranları ile geniş ve yemyeşil balkonlu evleri görülmeye değer.

lg-825x600

Picasso Müzesi ise şehir merkezinde. Metroya binip Jaume I durağında indiğinizde, 5-6 dakikalık bir mesafede. Harika bir taş bina. Sanatçının erken döneminden itibaren pek çok başyapıtını burada görmeniz mümkün. Dolu dolu 3 gece 4 gün süren Barselona Turu siz ve sevdikleriniz için tek kişi 569 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunuluyor. Tarih kokan Barselona sokaklarında benzersiz bir tatil gezginleri bekliyor.

Selin Sinangil
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü
24.09.2014

Yorumlar