Görkemli mimarisi ve her kıvrımında göze çarpan gösterişli yapılarıyla St. Petersburg’un sıra dışı bir yanı var kesinlikle. İş dünyasına bir kapısı, sanat dünyasına da ayrı kapısı açılır şehrin. Bu yüzden hem ticaret dünyasının baronlarına ev sahipliği yapar hem yetenekli sanatçılara. Tüm bunlar St. Petersburg’un tarihi zenginliği ile de birleşince ortaya muazzam bir manzara çıkıyor. Saray Meydanı, Nevsky Prospekt, Kuzey Nevsky ve Vasilevski Adası’nın doğu yakasında yükselen seçkin yaşamlara tanık olmak için tek yapmanız gerekense, Rusya Turu ile bir keşif gezisine çıkmak.

İşte St. Petersburg’un lüks havasını koklamak için listenizde bulunması gereken yerler.

Yemek: Staraya Tamozhnya

Özellikle iş yemekleri veya romantik bir akşam yemeği için ideal, kalitede sınır tanımayan bir mekan Staraya Tamozhnya. Köşede çalan canlı müzik ve sessiz ambiyansıyla seçkin bir yer. Eğer gece sonunda gelecek hesabı göze alabiliyorsanız hemen siparişinizi verin. Çünkü burada yemek sadece yemek değil, bir deneyimdir. Dana madalyonları ve mantarlı spagettileri ise menünün en özel üyeleri. Denemeden geçmeyin.

4

Hotel Astoria

2012 yılında 100. yaşını kutlayan otel, Prens Charles ve Pavarotti dahil pek çok ünlü ismin kaldığı mekan olarak nam salmış durumda. Otelin en tanınmış özellikleri ise gerçek bir Kandinski tablosunun asılı olduğu Kandinski Bar ve haftanın 3 günü canlı piyano eşliğinde kırmızı ve siyah havyar yenebilecek Davidov Restoran. Bir öğleden sonrası, sırf kahve içmek ve içerideki seçkin havayı solumak için bile gidebilirsiniz. Ancak kıyafetlerinize her daim özen göstermeniz tavsiye edilir.

3

Alışveriş: Gostiny Dvor

Rusların alışverişe düşkün olduğu bilinen bir gerçek. Gostiny Dvor ise bu tutkunun sınırının nerelere kadar uzanabileceğini bizlere gösteriyor. Üçgen şeklindeki mimari yapısıyla bile ilk başta dikkatleri üzerinde toplayan bu alışveriş merkezi, daha ilk vitrinde gösterişli bir kaliteyle karşılıyor bizi. “St. Petersburg’dan ne alınır?” diye merak ediyor ve bonkör davranmak istiyorsanız, Gostiny Dvor’a mutlaka uğrayın. Binlerce dolarlık elbiselerden, İtalyan çantalarına ve Fransız dolma kalemlere kadar burada her şeyi ve tabii ki her şeyin en pahalısını bulmanız mümkün.

1

Alışveriş: Büyük Saray AVM

Lüks mağazaların ardı sıra sıralandığı diğer bir yer de Büyük Saray Alışveriş Merkezi. Burada da her şeyin en iyi ve en pahalısını bulmanız mümkün ancak Büyük Saray’daki alışverişinizi, özellikle yemek vaktinize denk getirmenizi öneriyoruz. Çünkü burada yer alan “Chaika”, yani eski Sovyet mutfağının örnekleri ve alışveriş merkezine hakim olan Sovyet ambiyansı, kaçırmamanız gereken benzersiz bir deneyim sunuyor.

2

Yorumlar