Dünya mutfağının usta şefi Fransa’nın, her konuda en albenili evladı olan Paris, unutulmaz lezzetleri ile de bayrağı kimseye kaptırmıyor. Ola ki bir Paris Turu’na çıktınız. Ola ki Paris’i lezzet durağı seçtiniz… İşte o zaman zengin Fransız mutfağı ile karşı karşıyasınız demektir.

Birbirinden enfes seçeneklerle hangisinden başlayacağınız konusunda kararsızlık yaşayacağınız Paris yemeklerine hızlı bir dalış için aşağıdaki izleri takip etmeniz yeterli.

Kaz Ciğeri Pate

Fransızların en geleneksel lezzetlerinden biri olarak ünlenen kaz ciğerini bir de lezzet üssü Paris’te deneyin. Kazların özel beslenme tarzıyla yağlanan ciğerlerinden elde edilen bu tat, özellikle yılbaşı yemeklerinin ve özel davetlerin baş tacı. Paris’e ayak bastığınızda foie gras-kaz ciğeri, gittiğiniz mekanlarda ilk sipariş edeceğiniz şey olsun.

lg-1

Quiche

Fransız mutfağından dünya mutfağına sıçramış quiche-kiş, özel olarak hazırlanan hamurunun içine istenilen sebze, yumurta, peynir ve krema ile doldurulmasıyla ortaya çıkan efsane bir lezzettir. İşin ustası Parislilerin elinden çıkan kişleri mutlaka denemelisiniz.

1

Karamel

Karamel deyip geçmeyin. Paris karamellerinin mükemmel kıvamı, enfes tereyağı kokusu ile kafanızdaki karamel tanımını değiştirecek. “İşi ustasına bırakın” der gibi etrafa ün salmış Jacques Genin’e kesin uğrayın ve zencefilli karameli mutlaka hayatınızda bir kez olsun tadın.

2

Peynir

Paris ve peynir. Yan yana çok şık duran iki kelime. Paris’teki peynir zenginliği karşısında aklınız biraz karışabilir, biz şimdiden uyaralım. Çünkü her çeşit yemeğin yanında mutlaka farklı bir tür peynir sunulmalı. Yani işin kuralı sıkı. Yıllardır bu alanda hizmet veren Laurent Dubois mağazasındaki çeşitler ise kendinizi kaybetmeniz için yeterli olacak.

3

Macaron

Artık tüm dünyaya ün salmış bu lezzet, zincirini Paris’ten koparıp her yere ulaştı. Ama hala en lezzetlilerini bu şehirde bulacak, Ladurée’de 1800’lü yıllardan kalan restoranda, Paris’in geleneksel atmosferini ve lezzetini bir arada bulacaksınız.

4

Ördek Konfit

Fransız mutfağının klasikleşmiş ve vazgeçilmez yemeklerindendir. Eskilerden beri kullanılan yemekleri aylarca saklamaya yarayan konfit tekniği, etin zengin aromalar kazanmasının sırrıdır. Hazırlaması meşakkatli olan bu yemeğin hasını Paris dışında bulmak biraz zor olsa gerek.

5

Fransız Krepi

Krepin ana vatanındaysanız, bir kere gerçek krepi tadacaksınız. Özellikle sokak stantlarında satılan krep, geleneğini hiç bozmuyor ve yıllarca aynı lezzetle karşınıza çıkıyor. Paris sokaklarında gezerken gözünüze ilk ilişen yerden pırasalı, mantarlı ya da jambonlu yumurta krepinizi sipariş edin. Lezzet bombası, mest edici kremalı, cevizli, karamelli krepleri ise mutlaka deneyin!

6

Yorumlar