Ufukta Uzak Doğu’nun mistik havalar esen ülkesi Tayland görünüyor. Tropik iklimi, el değmemiş doğası ve barışçıl insanlarıyla her gezginin kalbinde yatan Tayland’ın kapısını Bangkok ile aralıyoruz. Hiçbir tanıma uymayan Tayland’ın asi şehri Bangkok, gelişmiş şehir profilinin ardından esen mistik havasında, Uzak Doğu Turları’nda heyecanlı bir keşif noktası olmaya devam ediyor.

Tüm bunların yanında Bangkok’u kalıplara sığdıramayan bir başka şey ise mutfaklardan caddelere uzanan enfes baharat kokusu. Keskin burunlar ve seçici damakları tavlayan bu kokular, takipçilerini Tayland’ın enfes yemeklerine ulaştırıyor. Çin, Hint ve Akdeniz mutfağıyla sentez oluşturmuş bu zengin mutfaklar, her gurmenin hayal rotasını oluşturuyor.

Face

4

Şık restoranların yer aldığı Bangkok’un ünlü caddesi Sukhumvit’te, dünyanın en iyi restoranları arasında yerini almış şık ve lezzetli bir durak. Ekşi, tatlı, tuzlu ve acıyı aynı anda deneyimleten baharatlı Tayland yemeklerinin yanında usta ellerden çıkan Hint ve Japon yemeklerini de deneyimleyebilirsiniz. Tayland geleneksel mutfağının baş tacı baharatlı karides çorbası ve yeşil papaya salatasını denemeniz tavsiyesiyle.

38 Sukhumvit 38 Alley, Prakanong Klongtoey

Koi

1

Hem Avrupa hem de Japon mutfağının seçkin lezzetleri ile Avrupa konforu ve Japon romantikliğinde bir akşam yemeği deneyimi için, Los Angeles, New York ve Londra’da şubeleri olan Koi Restaurant iyi bir seçenek olacaktır. Koi Restaurant, Japon sushisinin lezzeti ile gurme damakları Japonya’ya götürüyor.

Sukhumvit Rd.

Issaya Siamese Club

2

Şık bahçesi ve elit ambiyansı ile şehrin loş ışıklar altında kaybolduğu çok özel bir mekandayız. Avusturalyalı ödüllü aşçı Jason Bailey ve Taylandlı ortağıyla hünerlerin ve kültürlerin buluştuğu mekanda, geleneksel Tayland lezzetleri ile yaratıcı, sağlıklı yemekleri yiyebilirsiniz.

Chuea Phloeng Rd, Thung Maha Mek, Sathon

Seven Spoons

Biraz Tay yemeği, biraz İtalyan havası estiren restoran, özenli dekorasyonu ve chorizo linguini, gnocchi, ördek ve deniz ürünü çeşitleriyle iştah kabartıyor. İşinin ustası garsonlarla Bangkok’ta bolca müptela toplayan Seven Spoons’u mutlaka gurme rotanıza katın.

211/8 Chakkrapatipong Road

Seafood Market

5

Hayalinize sığmayan balık ve deniz ürünlerini bir arada düşünün. 300’den fazla aşçısıyla karınca sürüsü edasında hizmet veren dev restoran; tazelikten, kaliteden, lezzetten anlayanların mekanı. Üstelik aşçıların, herkesin zevkine göre ayarlanan pişirme tarzı da misafirleri pek hoşnut ediyor. Bu kadar çok seçenek karşısında kafanız karışırsa tercihinizi Tay yemeklerine çok yakışan kırmızı körü sosuna yatırılmış uskumrudan yana kullanabilirsiniz.

Soi 24, Suan Luang

Sokak Gurmeleri

3

Lezzet her zaman şık restoranların ışıl ışıl masalarında değil, bazen yerlilerin parmaklarının ucundadır diyorsanız Bangkok sokak restoranlarındaki enfes lezzetleri kaçırmayın.

Yorumlar