Almanya deyince aklınıza kalabalık şehirleri, zengin müze ve sanat galerileri ve gelişmiş sanayisi geliyorsa henüz bilmediğiniz çok şey var demektir. Almanya’nın Kara Ormanları, Ren Nehri’nin mistik kıyıları, Bavyera Alpleri’nin görkemi kafanızdaki bilindik senaryoların hepsini silecek. İşte Almanya’da gezilecek yerler arasında aklınıza ve gönlünüze kazınacak nefes kesici manzaralar:

Kara Ormanlar

Masallara ilham kaynağı olmuş bu bölge, devasa bir alana yayılan çam ve köknar ağaçlarının karaya varan yeşil renginden almış ismini. Ülkenin güneyini hakimiyetine almış Kara Ormanlar, bölgeye karakterini kazandıran, doğal zenginlikler içinde yaşatan sonsuz bir kaynak niteliğinde. Yaz aylarında dağ bisikleti turları, yürüyüş turları, yamaç paraşütü gibi sporlar yapmak mümkünken kış aylarında daha çok kayak, dağcılık gibi aktivitelere kucak açar.

2

Quedlinburg

Almanya’nın Orta Çağ’dan kalma şirin şehrine hoş geldiniz. Harz Dağları’nın kuzeyinde yer alan Quedlinburg, Rönesans dönemini çok iyi yansıtmasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş. Köklü geçmişi ve iyi korunmuş yapısıyla bilinen şehirde, Almanya’nın 700 yıllık en eski evi olan Quedlinburg, mutlaka görülecekler arasında.

3

Ren Nehri

Almanya’nın can damarı, kentlerin yaşam kaynağı Ren Nehri, geçtiği her ülkede ticaretin ve kültürün zenginleşmesinde başrol oynuyor. Nehrin Almanya’da olan kısmı ise Düsseldorf’tan Frankfurt’a uzanıyor. Orta Çağ’dan kalma şato manzaraları, efsaneleri, şövalyeleri ve mistik hikayeleriyle büyüleyici bir yolculuğa davet eden nehir ile Orta Avrupa-Almanya turu yapıp, İsviçre ve Hollanda’yı da dolaşan yolculuğuna ortak olabilirsiniz.

4

Bavyera Alpleri

Bavyera Alpleri, geniş ormanları, bin bir güzellikteki gölleri ve su kaynakları ile zengin bir ekosisteme sahiptir. Dağların ardına saklanmış şirin Alp evlerinin bulunduğu kasabalar ise eğlenceli trekking rotalarınızın başlangıç noktası olacak. Dünyaca ünlü kayak merkezleri ile Bavyera Alpleri’nde tatil planlamanız kaçınılmaz hale gelebilir, hazırlıklı olun.

1

Garmisch-Partenkirchen

Garmisch-Partenkirchen kendisini zengin Bavyera Alpleri’nin kollarına atmış bir kayak köyü. Kayağa elverişli dokusu, onu kayak severlerin merkezi haline getirmeye yetmiş bile. İçinize çekeceğiniz temiz havayla mest olacağınız bu dinlendirici köyde hem kayak yapmanın keyfini yaşayacak hem de sakin bir tatil geçireceksiniz.

5

Hohenschwangau Köyü

Bavyera evlerinin en güzel örneklerine rastlayacağınız köydesiniz. Peri masallarının geçtiği mekan tasvirlerini anımsatan yapısıyla ve Avrupa’nın en güzel şatosu Neuschwanstein’a ulaşma imkanı vermesiyle Almanya turunuzda mutlaka bulunması gereken noktalardan.

6

Berchtesgaden Milli Parkı

Bavyera’nın güneyinde yer alan ve yaban hayatın korunduğu milli park, Alp Dağları’nın doğal zenginliğinin bir kesitini sunacak size. Alp çayırları, çam ormanları, eşsiz güzellikleri göllerinden geçerek oluşturulan yürüyüş rotalarından birini seçin ve Almanya’nın harikalarından birinin içinden geçmenin ayrıcalığını hissedin.

7

Yorumlar