Belçika’nın Be’si, Netherland-Hollanda’nın Ne’si ve Lüksemburg’un Lüks’ü: İşte karşınızda Benelüks. Avrupa’nın en zengin üç ülkesinin yaptığı bu ekonomik birlik, Avrupa Birliği’nin küçük bir modelini sunacak size. Bu üç ülkeye yapacağınız gezi ise Avrupa’nın zengin kültür mirasının toplandığı bir hap şeklidir. Tadı, dozu, etkisi tam yerinde olan bu hapı yuttuğunuzda, muhteşem kanalları ve müzeleri ile özgürlüğün şehri Amsterdam’da rahat bir nefes alıp, Brüksel’de sanatın ve tarihin tadını çıkarıp, Lüksemburg’da ayaklarınızı uzatıp vadilerini izleyecek, işte o zaman Benelüks’ün ne demek olduğunu anlayacaksınız.

Hatta katılacağınız bir Benelüks Turu ile rotanıza Paris’i de ekleyebilir aşırı doz Avrupa’ya maruz kalabilirsiniz.

Brüksel

benelüks (2)

Brüksel, yalnızca Belçika’nın başkenti olmakla kalmıyor, Avrupa Birliği’nin de başkenti konumuna yükselerek kozmopolit yapısını gözler önüne seriyor. Her renk, ırk ve tarzdan insanın buluşma noktası olan şehir, durmaksızın düzenlenen konser ve sosyal etkinlikleri, sokak sanatçıları ve yüksek enerjisiyle Avrupa’nın en renkli meydanına, Grand Place Meydanı’na ev sahipliği yapıyor. Bu meydanın yakınında ise şehirle özdeşleşmiş, hatta Belçika’nın sembolü haline gelmiş bir eser bulunuyor: Manneken Pis – İşeyen Çocuk Heykeli. Belçika Kraliyet Sarayı, Kakao ve Çikolata Müzesi, Brüksel Şehir Müzesi ve Brüksel Kostüm ve Dantel Müzesi’ni de ziyaret ettiniz mi, Belçika kültürüne dair epeyce ipucu toplamış olacaksınız.

Lüksemburg

benelüks (4)

Dünyanın ABD’den sonra en büyük yatırım fonu merkezi ve en büyük bireysel bankacılık merkezi olması Lüksemburg’un nasıl bir zenginlik içinde olduğunu anlamamıza birazcık yardımcı olabilir. Üzerine Petrus Vadisi’nin dillere destan güzelliği ve tarihi yapıları da eklendi mi, bu sefer de tarihi ve kültürel zenginliklerini sunmuş oluyor. UNESCO tarafından koruma altına alınmış yapılarla dolu olan bu şehir, Alzette Nehri kıyısında adeta peri masallarından günümüze gülümsüyor.

benelüks (1)

Dükler Sarayı ve tarihi Lüksemburg Kalesi gibi şehrin önemli tarihi merkezlerini ziyaret ettikten sonra, Lüksemburg’un gizemini aralamanın vakti gelmiş demektir. Lüksemburg’un kolay bir geçmişi olmadığını anlatan, 23 kilometre uzunluğunda, şehri saldırılara karşı kuvvetli bir zırh gibi koruyan Bock tahkimat tünelleri sizi bekliyor.

Amsterdam

benelüks (3)

Amsterdam, Benelüks’ün şanına yakışır zenginliği, eğlence merkezleri ve geniş özgürlük sınırları ile gezginler için tam bir hayal şehirdir. Yalnızca özgürlüğün sınırlarını zorlamakla kalmaz, mimarisi, tarihi ve sanatıyla da entelektüel yanınıza aradığı doyumu yaşatır.

Amsterdam’a şehri çevreleyen kanalları şöyle bir gezdikten sonra ünlü Dam Meydanı’na geçin, Kraliyet Sarayı’nı da gördükten sonra Hollanda’daki en büyük sanat ve tarih müzesi olan Rijksmuseum’u ziyaret edebilirsiniz. Bu geniş kültür mirası şehri keşfine Van Gogh Müzesi’ni de eklemeyi unutmayın. Zira Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi, yüzlerce mektubunun sergilendiği müze, dünyanın en önemli müzeleri arasında. Kaçıran üzülüyor!

Yorumlar