Rüyalarımızı süsleyen, ismi söylenince gözümüzde renkli karelerin uçuştuğu hayaller kenti San Francisco. Her nedense sürekli köprülerimiz ile karşılaştırdığımız kızıl Golden Gate, bol yokuşlu eğlenceli sokaklar, devasa yapılar, renkli gece hayatı… Neresinden tutsak bir güzellikten yakalayacağımız bu kenti, az çok hepimiz biliyoruz. Peki ya ayrıntıda saklı olan güzellikleri hakkında bir bilginiz var mı?  Öyleyse yaklaşın, San Francisco’yu San Francisco yapan ayrıntıları keşfediyoruz!

Şarkı Söyleyen Dalgalar

The Wave Organ adı verilen sahil, dalgaların müziğini kulağınıza ulaştırıyor. San Francisco’nun dalgaları pek bir yetenekli demeyeceğiz tabii ki. Yetenekli olan kentin mimarları. 1986 yılında, sahile döşenen farklı akortlardaki dar oluklar, kendisine çarpan dalgalar ile harika bir müzik oluşturup; insan kulağına mucizevi sesler gönderiyor. Yani Wave Organ denizin ruhunu, balıkların selamını kulaklarınıza fısıldıyor.

Doğanın sesini yakından duyabilmek için Wave Organ en iyi seçeneklerden biri.

Doğanın sesini yakından duyabilmek için Wave Organ en iyi seçeneklerden biri.

Hayvanseverliğin Doruk Noktası

San Francisco’da hemen her yerde, hayvan dostlarıyla şehrin tadını çıkaran birilerini ve mutlu hayvanları görebilirsiniz. Çünkü bu kent, sadece insanlara ait olmadığının fazlasıyla farkında. Duboce Park’taki kedi ve köpek mama otomatları buna güzel bir örnek. Parkta gezinirken midesi kazınan kedi ve köpekler için düşünülen bu otomatlar, içine atılan demir para karşılığında bir paket mama veriyor. Presidio Parkı’nda bulunan evcil hayvan mezarlığı ise tespitimizi doğrulayan ikinci kanıt. Geniş bir alanda, gayet düzenli bir plan içerisine kurulan bu mezarlık, renk renk mezar taşları ve üstündeki yazılarıyla, hem duygusal hem de eğlenceli bir atmosfere sahip.

Presidio Parkı'ndaki hayvan mezarlığı büyük bir alanı kapsıyor.

Presidio Parkı’ndaki hayvan mezarlığı büyük bir alanı kapsıyor.

Sanat Basamaklarına Tırmanmak

San Francisco, inişleri ve çıkışları ile ünlü bir şehir. Bolca yokuş ve uzun merdivenlere rastlamak mümkün. Fakat bundan şikâyet etmek imkânsız. Şehrin yaratıcı sanatçıları, dar ve sıkıcı merdivenler için oluşturdukları renkli kompozisyonlarla, tırmanma eylemini eğlenceli hale getirmiş. Tiled Stairs denilen bu merdivenlerin her bir basamağına uygulanmış renkli seramikler, sokakların tablosunu oluşturuyor.

San Francisco'daki merdivenleri tırmanmak hiç sıkıcı değil!

San Francisco’daki merdivenleri tırmanmak hiç sıkıcı değil!

En İyi San Francisco Manzarası İçin O Muhteşem Teras

Şehrin manzarasını izleyebileceğiniz, çok fazla kişinin henüz keşfedemediği harika bir yer biliyoruz; San Francisco Sanat Enstitüsü Binası. Yüksek ve önü açık olan bu binanın terasından, San Francisco’ya tepeden bakabilir, şehre bir de bu açıdan aşık olabilirsiniz.

Şehre tepeden bakmak isterseniz San Francisco Sanat Enstitüsü Binası'nı öneririz.

Şehre tepeden bakmak isterseniz San Francisco Sanat Enstitüsü Binası’nı öneririz.

Devasa Güneş Saatleri

Görebileceğiniz en büyük güneş saatlerini San Francisco’da bulabilirsiniz. Ingleside Terraces Mahallesi’nde, birden fazla dev güneş saati bulunuyor. Üstelik hepsinin konumları doğru ve tıkır tıkır işliyorlar.

San Francisco'nun dev güneş saatleri görülmeye değer.

San Francisco’nun dev güneş saatleri görülmeye değer.

Plaj Şenlikleri İçin İdeal Kumsallar

San Francisco tahmin ettiğiniz üzere, eğlenceyi seven ve bunun için önümüze birçok alternatifi aynı anda sunan bir şehir. Bu eğlence alternatiflerinden en ilginci, Ocean Beach’te bulunan ateş çukurları. Arkadaşlarınızla birlikte, önceden hazırlanmış ateş çukurlarının bir tanesini kapın ve “Akdeniz akşamları” moduna geçiş yapın. Yağmur yağmadığı sürece keyfinizi hiçbir şey bozamayacaktır.

Arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir diğer nokta ise Ocean Beach.

Arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir diğer nokta ise Ocean Beach.

Ürkütücü Yer Altı Tünelleri

Ve San Francisco’nun gizemli tarafı! Çok bilinmese de kentte birbirinden ilginç yer altı tünelleri bulunuyor. Bunların çoğuna erişim imkânsız. Fakat kentte keşfedilmeyi bekleyen gizemli tüneller de mevcut. Cabrillo Caddesi’ndeki tüneller ile şehrin köstebeği olabilirsiniz.

San Francisco sizi gizemli yer altı tünelleriyle de cezbedecek.

San Francisco sizi gizemli yer altı tünelleriyle de cezbedecek.

Sevinç Çığlığı Attıran Sanat Eserleri

Kusursuz çizim teknikleri ve geniş renk skalasıyla Balmy Caddesi sizi çok şaşırtacak. Sokak sanatçıları tarafından çizilen duvar resimleri, bir tablonun içinde yaşadığınıza inandıracak kadar muazzam. Sokak boyunca, gözünüzü hiçbir yerden ayıramama ve her gördüğünüz yeni duvarda sevinç çığlığı atma ihtimaliniz çok yüksek.

Balmy Caddesi'nin rengarenk görüntüsü, her duvarda fotoğraf çektirme isteği uyandıracak.

Balmy Caddesi’nin rengarenk görüntüsü, her duvarda fotoğraf çektirme isteği uyandıracak.

Yorumlar