Medeniyetten çok uzakta, kurallarını doğanın yazdığı, kuşların ve sükunetin hâkim sürdüğü o muhteşem doğa tatilinizi planladınız. Tüm stresi ve kemiklerinize işlemiş metropol hayatınızı geride bıraktınız. Rüya gibi… Ama doğa seyahati planı yaparken, biraz gerçekçi olmakta fayda var. Bu eşsiz seyahat seçeneği, dikkatli olmayı ve sorumluluk duygusunu en üst seviyede tutmayı gerektirir.

Bir anlık dikkatsizlik, hava durumunda ani ve beklenmeyen bir değişim, bazı şeyleri hesaba katmamak huzurunuzu kaçırabilir. Vahşi doğanın kahraman gezginleri; medeniyetle bağlantınızı kesmeden önce bu önlemleri muhakkak dikkate alın.

Bir Doğa Kanunu: Yola Susuz Çıkılmaz!

Doğa yürüyüşlerinde belki de en dikkat etmeniz gereken şey, susuzluktur. Doğayla baş başa yaptığınız keyifli bir yürüyüşü, işkenceye döndürmemek ve sağlığınızı tehlikeye atmamak için su ihtiyacınızı karşılamayı unutmayın. Bu hassas konuda birkaç önerimiz var. Mesela, yürüyüşe çıktığınızda bulunduğunuz yerden 1 kilometre kadar uzaklaşacaksanız, yanınızda bir şişe su mutlaka bulunması gerekir. Doğa yürüyüşlerinde 30-45 dakikada bir 1 bardak su tüketilmesi önerilir. Çünkü su, terleme esnasında veya her geçen dakika kaybettiğiniz önemli bir element. Unutmayın, susadığınızı hissettiğinizde gerekenden fazla su kaybı yaşıyorsunuz demektir. Doğa yürüyüşlerinde su içmek için susamayı beklemeyin.

Yürüyüş esnasında yanınızda mutlaka su bulundurun.

Yürüyüş esnasında yanınızda mutlaka su bulundurun.

Gezinti Saatlerinizi İyi Ayarlayın

Özellikle sıcak bölgelerde yapacağınız doğa keşifleri gezilerinde saatlerinizi iyi ayarlayın. Sabah erken saatlerde veya öğleden sonra gezintinize başlayın. Bu saatlerde güneş ışığı kuvvetini kaybeder ve sıcaklık daha düşük olur. Öğlen vakti, siesta yaparak gölgelik bir yerde dinlenin. Geniş siperlikli şapka veya bir şemsiye kullanın. Yamaçların kuzey tarafı gibi gölgesi bol olan rotalarda takılın.

Gezintiye çıktığınız saate bağlı olarak siperlikli bir şapka taşımanız yerinde olacaktır.

Gezintiye çıktığınız saate ve havaya bağlı olarak yanınıza alacağınız ekipmanlarınızı iyi ayarlayın.

Doğada Yalnız Olmadığınızı Unutmayın

Doğal alanlar ne kadar sessiz ve ıssız görünürse görünsün, doğada yalnız olmadığınızı sakın unutmayın. Doğa keşfi sırasında, spor yaparken ya da dinlenirken çevrenizde sizi izleyen çeşitli türde böcekler bulunduğunu fark edeceksiniz. Bu minik dostların canınızı sıkmasını önlemek için, yanınızda mutlaka böcek kovucu sprey bulundurun. Vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına bu spreyi uygulayın.

Doğada zaman geçirirken yanınızda mutlaka sinek kovucu sprey bulundurun.

Doğada zaman geçirirken yanınıza mutlaka sinek kovucu sprey alın.

Uygun Kıyafetler Seçin

Doğa tatilinize gölge düşüren hava şartlarından etkilenmemek aslında sizin elinizde. Kötü hava yoktur, hava şartlarına uygun olmayan kıyafetler vardır. Mevsim yaz bile olsa, yağmur yağabileceğini unutmayın. Muhakkak yanınızda bir yağmurluk ve su geçirmeyen ayakkabılar bulundurun. Gündüz saatleri için nefes alan, hafif kıyafetler tercihleriniz arasında olmalı. Doğanın kanunları arasında, akşam saatlerinde soğuyan hava şartlarının olduğunu unutmayın. Gece için kıyafetlerinizi kalın olanlardan seçin.

Yedek ayakkabılar ve rahat kıyafetlerinizi de unutmayın.

Yedek ayakkabılar ve rahat kıyafetlerinizi de unutmayın.

Yorumlar