Brooklyn, Golden Gate, Tower Köprüsü gibi dünyaca ünlü köprüler, şehrin ikonik mimari harikalarındandır. Kentin ruhuna ve görselliğine çok şey katarlar. Bunlar dışında kalan tarihi köprüler de vardır ki, bulundukları bölgenin hikâyesini, tüm görkemleriyle bir çırpıda anlatırlar size. Böyle anlatmakla olmayacak, hazırsanız dünyanın en yaşlı köprülerine hayran olmaya gidiyoruz.

Ahlar Köprüsü – Venedik

Venedik köprüleri içinde en eskilerden ve en bilinenlerden olan Ahlar Köprüsü, 1602 yılında inşa edildi. Beyaz kireç taşından yapılan minik pencereli bu köprünün altında birbirlerine öpücük konduran çiftler, aşklarının sonsuza dek süreceğine inansa da aslında bu köprü biraz hüzünlü bir geçmişe sahip. Ahlar köprüsü, eskiden esirleri Venedik Cenova saraylarındaki sorgu odalarına götürmek için kullanırmış. Bu hapishaneler o kadar bakımsız ve nemliymiş ki, neredeyse tüm mahkumlar bir süre sonra hayatlarını burada kaybederlermiş. Mahkumlar bu acı gerçeği bilirler ve son kez Venedik havasını burada içlerine çekerlermiş. Bu dram Lord Byron’a ilham olmuş ve köprüye Ahlar Köprüsü adını vermiş. Ahlar Köprüsü, hüzünlü hikayesinin yanında tarihi bir değere de sahip. Venedik için büyük önem taşıyan bu köprüyü yakından görmek için sabırsızlanıyor olmalısınız.

Venedik köprüleri arasında en eskilerden biri Ahlar Köprüsü.

Venedik köprüleri arasında en eskilerden biri Ahlar Köprüsü.

Siosepol – İshafan

İran-İshafan’da bulunan bu köprü, dönemin ihtişamını yansıtmak için inşa edilmiş. 1600’lü yıllarda ihtişamı ile “güç” imajı veren bu köprü, günümüzde bile bu görevini sonuna kadar yerine getiriyor. Siosepol, Farsça’da 33 demek. Köprünün tam 33 sütunu bulunduğu için bu ismi almış. Önceden köprünün altında nargile kahveleri bulunurmuş; fakat şimdilerde bu köprünün ayakları serinlemek isteyen ziyaretçilere hizmet veriyor. Gün batımından itibaren, yanan ışıklarıyla beraber daha da büyüleyici bir hava veren bu köprüyü mutlaka görmeli, özellikle gece görünümünü kaçırmamalısınız.

Dönemin ihtişamını yansıtmak için inşa edilen İshafan’da bulunan köprü 'güç' imajı veriyor.

Dönemin ihtişamını yansıtmak için inşa edilen İshafan’da bulunan köprü ‘güç’ imajı veriyor.

Charles Köprüsü – Prag

Anlattıklarımızdan çok daha popüler bir köprü Charles Köprüsü… Fakat yine de çok yaşlı ve güçlü olmasından dolayı bu listede olmayı hak ettiğini düşündük. Charles Köprüsü, Prag’ın en görkemli köprüsü. 1357’de yapımına başlanmış olan köprü, tam 45 yıl sonra tamamlanacak ve Prag’ın en çok ziyaretçi çeken yapısı olacaktı. İnşasının bu kadar uzun sürmesi Praglıların tembelliğinden değil. 45 yıllık bir çalışma sonucu oluşturulması normal. İnanılmaz detaylarla süslenmiş kusursuz bir köprü burası. Vltava Nehri boyunca uzanan bu köprü, gotik mimari izlerini taşıyor ve üzerinde tam 30 heykel bulunuyor. Yaya trafiğine açık olan ve tarihi müze değeri gören Charles Köprüsü’nü ilk fırsatta yakından görmek kaçınılmaz oluyor.

Prag'ın en görkemli köprüsünü yakından görmeden dönmeyin!

Prag’ın en görkemli köprüsünü yakından görmeden dönmeyin!

Chengyang Rüzgar ve Yağmur Köprüsü – Guangxi

Çin bizi her zaman şaşırtmış, ilginç kültürlere sahip bir ülke. Köprüsü de tabii ki normal olacak değil… Chengyang Rüzgar ve Yağmur Köprüsü, Guangxi’de yer alıyor. 1902 yılında kurulan bu köprü, demir ve ahşaptan üretilmiş. Arada bulunan ahşap pagoda tarzı çatıların yapımında tek çivi bile kullanılmamış. Bir mühendislik harikası olan bu köprüde, Çinli şair Guo Moruo tarafından oyulmuş bir şiir de bulacaksınız.

Çinli şair Guo Moruo tarafından oyulmuş bir şiir in de yer aldığı köprüden çok etkileneceksiniz.

Çinli şair Guo Moruo tarafından oyulmuş bir şiir in de yer aldığı köprüden çok etkileneceksiniz.

Ponte Vecchio – Floransa

Bu köprü, başlığımızla bütünleşmiş bir anlama sahip. Ponte Vecchio, Türkçede “Eski Köprü” anlamına geliyor. Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa’nın en ünlü köprüsü, işlevleri yönünden çeşitlilik gösteriyor. Yani burası sadece insanları değil, hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkânları da taşıyor. Tek özelliği bu değil tabii ki. Ponte Vecchio, Hitler’in kişisel buyruğuyla İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalanmayan tek köprü.

Floransa'nın en ünlü köprüsü Ponte Vecchio, Türkçe'de eski köprü anlamına geliyor.

Floransa’nın en ünlü köprüsü Ponte Vecchio, Türkçe’de eski köprü anlamına geliyor.

Kapell Köprüsü – Luzern

İsviçre’nin Luzern şehrinde, Avrupa’nın en eski kapalı ahşap köprüsü bulunuyor. 170 metre uzunluğunda olan bu köprü, birçok ressama ilham vermiş ve popüler bir model olmuş. Bu tablolar 1993 yılında patlak veren yangın felaketiyle yanmış olsa da tekrar yapılmış. Köprünün girişinde bulunan tuğla yapı daha önce hapishane olarak kullanılıyormuş. Neyse ki bu köprü günümüzde çiçeklerle bezenerek, daha sevimli işlere tanıklık ediyor. Şu an o tuğla yapıda şık bir hediyelik eşya dükkânı bulunuyor.

Kapell Köprüsü, birçok ressama ilham veren tarihi güzellerden.

Kapell Köprüsü, birçok ressama ilham veren tarihi güzellerden.

Yorumlar