Planlar yapıldı, uçak biletleri alındı, otel rezervasyonları ayarlandı, herkes heyecan içinde izin zamanının gelmesini bekliyor. Sahillerde yaşanabilecek çok fazla keyif var; bunlardan biri de dalgaların sesi eşliğinde birbirinden güzel plaj lezzetleri ile günün tadına varmak.

İşte karşınızda iştah açan, birbirinden keyifli plaj lezzetleri:

Midye Dolma

Sahil denince akla hemen onun adı gelir: Midye dolma! Midye dolma! Midye dolma!

Yüzmek acıktırır, guruldayan karınla denizden çıkarken ufukta kurtarıcınızı görürsünüz. Güneş ışınları midye dolmacının mağrur yüzüne vurmaktadır. Adımlar hızlanır, soğuk içeceklerin eşliğinde midye dolmalar birer birer götürülür. Afiyet olsun!

midye-dolma

Meyve Salatası

Plaj keyfi yaparken çok fazla yağlı yiyecekler ve gazlı içecekler tüketmemeniz gerekiyor. “Üç katlı hamburgerimi yerim, gazozumu da iki buçuk litrelik olanından severim.” diyorsanız da 2 saat boyunca denize girmeyin. Uzmanlar aşırı dolu bir mideyle denize girmenin zararlı olabileceği konusunda hemfikir.

Plaj sepetinize en çok yakışacak yiyecek, taze meyveler. Sevdiğiniz meyvelerden kendinize bir salata yapın ve sağlıklı bir biçimde atıştırmanın tadını çıkartın.

meyve-salatasi

Karpuz

Yazın biricik meyvesi sahilleri kırmızıya boyar! Çekirdeklerle arkadaşını vurmaya çalışmak, plajlara ayrı bir eğlence katar. Karpuz kelek çıkarsa manav kınanır ama neşe hiçbir zaman bozulmaz.

Çok basit bir karpuz dondurması tarifi öğrenmek ister misiniz? İsmine “karbuz” diyelim.

Karpuzdan dairesel bir dilim kesin ve onu sekize bölün. Kabuk kısmını delin. Deliğe bir çubuk taktıktan ve tüm dilimi yağlı kağıda sardıktan sonra buzluğa atın. 2-3 saatte hazır!

karpuz

Burrito

“Şöyle dürümlü bir şeyler yok mu?” diyenler için hem sağlıklı hem lezzetli bir fikrimiz var: Burrito.

Birkaç tane tortillanın içine kara fasulye, haşlanmış soğan parçaları ve çili biberleri koyun. İsterseniz biraz peynirle burritoya daha da lezzet katabilirsiniz. Dürümleri 2 veya 3 parçaya bölün, sahil atıştırmalığınız hazır.

burrito

Kumru

İzmir’in ünlü sandviçi, özellikle Çeşme’nin plajlarında oldukça popüler bir yiyecek. Yanında da ayran, oh!

kumru

Süt Mısır/Közlenmiş Mısır

Plajların en sağlıklı yiyeceklerinden olur kendisi, sadece çok fazla tuzlamayın… Sarı sarı rengiyle ortama çok uyar, denizin soğukluğunun üstüne insanın içini ısıtır. Birkaç tane mısır tanesini de balıklara ayırmayı unutmayın, onlar da çok seviyor.

kozlenmis-sut-misir

Buzlu Badem

Sahillerin en lezzetli yiyeceklerinden, seyyar satıcısı özlemle beklenenlerden! Amaç karın doyurmak değil, plajda geçirilen süreye eğlence katmak. Zaten bir kez başladınız mı yemeye kendinizi durduramazsınız.

Dondurma

Son olarak, plajlarda tüketilen ve üç mevsim boyunca uğruna beklenilen bir yiyecekten bahsedeceğiz: Dondurma!

Sadece dondurma da yeterli gelmiyor; çünkü dondurma kokteyllerinin tadına çoktan vardık. Örneğin kavun yatağında dondurma… İki serin lezzeti birleştiren harika bir tarif. Ayrıca dondurma meyve salatasının yanına da çok yakışıyor. Aman canım, kalorileri dert etmeyin, yüzerek yakarsınız.

dondurma-kavun

Yorumlar