Uçak biletinizi aldınız ve heyecanla uçuş tarihinizi bekliyorsunuz. Belki gemiyle İtalya’ya geçip oradan trenle yolunuza devam edeceksiniz. Kim bilir, belki de en büyük hayalinizi gerçekleştirmek için aracınızla Avrupa seyahatine çıkacaksınız. Süper güçleriniz varsa uçarak bile gezebilirsiniz ama nerede ne yapacağınızı bilmeden bu yolculuğa başlamayın; çünkü Avrupa çok büyük!

Avrupa Kaşifleri İçin Tüyolar

  • Yaz mevsimi Avrupa’nın en kalabalık olduğu zamanlar; tüm dünyadan gezginler Avrupa’yı keşfe çıkmak için yılın en sıcak zamanlarını bekliyor. Gezinizi sonbahar ya da kış için planlarsanız ayırmanız gereken tatil bütçesi çok daha uygun hale geliyor.
  • Otel rezervasyonlarınızı önceden yapın, böylece fırsatlardan yararlanmış olursunuz. Daha uygun fiyatlı kalacak yerler için hostelleri de tercih edebilirsiniz.
  • Eğer seyahatinizi kendi başınıza organize etme zahmetine girmek istemiyorsanız, Avrupa paket turlarına göz atabilirsiniz. Böylece yolculuğun sadece en keyifli anlarının tadını çıkarıp yorucu taraflarından feragat edersiniz.
  • Otel rezervasyonlarınızı yaz gelmeden yaparsanız, çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

    Otel rezervasyonlarınızı yaz gelmeden yaparsanız, çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Amsterdam – Kanalda Tatlı Bir Gezinti

Amsterdam kanal turu, Hollanda ziyaretinizde yapacağınız ilk şey olmalı. Hollandalılar perde konusunu çok kafaya takmıyor; ihtişamlı kanal evlerinin iç mimarisini gözlemlerken neşeli ev sahipleriyle selamlaşabiliyorsunuz.

Amsterdam'da yapacağınız kanal turu unutulmaz anılarınız arasına girecek.

Amsterdam’da yapacağınız kanal turu unutulmaz anılarınız arasına girecek.

Dublin – Trinity Kolej Kütüphanesi’nde Bulunan Kültür Hazinesi

Kells Kitabı’nı duydunuz mu? Dokuzuncu yüzyıl civarlarında Kelt rahiplerince yazıldığı düşünülen bu eser, Avrupa kaligrafi sanatının doruk noktası olarak görülüyor. Kitapta bulunan el yapımı işlemeler ve desenlerin görkemine tanık olmak için Dublin gezinizde mutlaka Trinity Koleji’ni ziyaret edin.

Kells Kitabı’nın el yapımı işlemelerini ve etkileyici desenlerini yakında görmek için Trinity Koleji’ni ziyaret edin.

Kells Kitabı’nın el yapımı işlemelerini ve etkileyici desenlerini yakında görmek için Trinity Koleji’ni ziyaret edin.

Londra – Prenses Diana’ya Elveda

Londra’nın modern yüzünü boş verin, şehrin en yeşil bölgelerinde huzurlu bir yürüyüşe çıkın. Londra seyahatiniz esnasında rotanız ve programınız şöyle olmalı: Hyde Park’ta leziz İngiliz sandviçlerini tadarak piknik yaptıktan sonra Keslington Bahçeleri’nde Londra’nın en ünlü anıtlarını ziyaret etmek… Prenses Diana trajik vefatından önce Keslington Sarayı’nda yaşıyordu; ona selam vermeyi unutmayın!

Londra'nın en ünlü anıtlarını ziyaret edip Hyde Park’ta leziz İngiliz sandviçlerini tadabilirsiniz.

Londra’nın en ünlü anıtlarını ziyaret edip Hyde Park’ta leziz İngiliz sandviçlerini tadabilirsiniz.

Peljesac – İstiridye Cenneti

Deniz ürünlerini sevenlerin Hırvatistan gezilerinde mutlaka görmesi gereken bir şehir var: Peljesac. Roma döneminden beri Mali Ston bölgesinde Avrupa’nın en lezzetli istiridyeleri toplanıyor ve usta tariflerle tatlarına tat katılıyor.

Avrupa'nın en lezzetli istiridyelerinin bulunduğu Mali Ston bölgesine mutlaka uğrayın.

Avrupa’nın en lezzetli istiridyelerinin bulunduğu Mali Ston bölgesine mutlaka uğrayın.

Stuttgart – Bu Gece Arabada Yatıyoruz

Dünyanın en ünlü otomobil firmaları Daimler ve Mercedes-Benz bu şehirde doğdu; otomobillerin başkentine hoş geldiniz. Umarız ki otomobilde yatmaya alışkınsınızdır. Yok, oteller pahalı olduğu için değil; Stuttgart’ın en ünlü otellerinden biri olan V8’in yatakları arabadan yapıldığı için (Merak etmeyin, ultra rahatlar). Üstelik otelde hangi araba modelinde yatmak istediğinize kendiniz karar veriyorsunuz.

Stuttgart’ın en ünlü otellerinden biri olan V8’in yatakları arabalardan yapılmış!

Stuttgart’ın en ünlü otellerinden biri olan V8’in yatakları arabalardan yapılmış!

Seville – Flamenkonun En Tutkulu Yapıldığı Şehir

İspanya’nın Endülüs bölgesi, Flamenko’nun vatanı olarak bilinir. Flamenko dansçılarının tutku dolu hamleleri insanı oldukça ateşliyor; yanınızda soğuk içecek bulundurun!

İspanya'nın Endülüs Bölgesinde tutkulu bir Flamenko dansına şahit olabilirsiniz!

İspanya’nın Endülüs Bölgesinde tutkulu bir Flamenko dansına şahit olabilirsiniz!

Krakow – Geçmişe Gitmek İçin Zaman Makinesine Gerek Yok

Krakow, modern yaşama Orta Çağ dokusunu kaybetmeden geçiş yapabilen nadir şehirlerden biri. Şehrin “Old Town” bölgesinde görkemli Wawel Sarayı gözlerinizi kamaştıracak!

Krakow'a gidip Wawel Sarayı'nı görmeden dönmeyin!

Krakow’a gidip Wawel Sarayı’nı görmeden dönmeyin!

Viyana – Operaya Gitmeyenin Kınandığı Şehir

Mozart, Haydn, Beethoven, Brahms, Mahler… Bunlar Viyana’nın havasını solumuş klasik müzik dehalarından sadece bazıları. Avrupa’nın kültür başkentine gittiğinizde, birçok opera ve konser salonu göreceksiniz; bunların en ünlüsü Staatsoper (Viyana Devlet Opera Binası).

Birçok opera ve konser salonunun bulunduğu Viyana'da sanata doyacaksınız.

Birçok opera ve konser salonunun bulunduğu Viyana’da sanata doyacaksınız.

Brüksel – Bilim Âşıkları Buraya Bayılacak

Brüksel’de mutlaka görülecek yerler listesi bir hayli uzun; şehirde tarihi anıtlarla modern eserler iç içe geçerek şehre kendine özgü bir atmosfer kazandırmış.

Çağdaş bilimin ve sanatın eserleriyle büyüleneceğiniz yerlerden biri olan Atomium, Atom Çağı’nın nasıl bir şey olduğunu fark etmek için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Brüksel'de tarihi anıtlarla modern eserler iç içe geçerek şehre kendine özgü bir atmosfer kazandırmış.

Brüksel’de tarihi anıtlarla modern eserler iç içe geçerek şehre kendine özgü bir atmosfer kazandırmış.

Yorumlar