Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti Bursa, tarihi ve mimari değerleri ile kesinlikle görülmesi gereken bir şehir. 1326 senesinde Orhan Gazi tarafından fethedilen Bursa, günümüze kadar ulaşan tüm zenginlikleri ile Dünya Miras Listesi’nde bile kendine yer edinmiş durumda. Bursa’da gezilecek yerler öyle çok ki… Görmen gereken yerlerin başında ise Bursa Ulu Cami geliyor!

Evliya Çelebi’nin “Bursa’nın Ayasofya’sı” olarak tanımladığı Ulu Cami, Bursa’nın simgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Şehrin merkezi bir noktasında yer alan bu cami, hem mimarisi ile hem de yapılış hikayesi ile dikkat çekiyor. Bursa Ulu Cami’nin özelliklerinden biri de Osmanlı camileri arasında çok kubbeli anıtsal yapıların ilki ve Türkiye’de yer alan ulu camilerin en büyüğü olması.

Ulu Cami’nin 1399 senesinde Yıldırım Bayezid tarafından yaptırıldığı biliniyor. Yapının mimarları ise Hacı İvaz Paşa ve Ali Neccar. 20 kubbesi ile görkemli bir mimariye sahip olan Ulu Cami’nin hikayesi, Sultan I. Bayezid’in Niğbolu Savaşı öncesinde Bursa’ya 20 cami yaptırmak istemesi ile başlıyor. Zaferi kazanan Yıldırım Bayezid, 20 farklı cami yerine 20 kubbeli bu camiyi yaptırmaya karar veriyor ve dönemin en büyük eseri böylece ortaya çıkıyor. Cami içinde yer alan şadırvan, bu mimariyi özel kılan detaylardan biri. Ayrıca caminin içinde hat sanatının en güzel örneklerini görmek de mümkün.

Sen de hem tüm görkemi ile günümüze ulaşan Ulu Cami’yi hem de bu güzel şehrin tüm diğer hazinelerini yerinde görmek istersen Bursa Otelleri’ni incelemeye başla ve yola koyulmak için geç kalma!

Yorumlar