Kadim zamanlardan beri pek çok uygarlığın hakimiyeti altına giren Birgi Köyü, ev sahipliği yaptığı her medeniyetin ayak izini bugünlere kadar korumayı başaran nadir yerlerden biri. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Birgi Köyü, tarih kokan sokaklarıyla geçmişe kısa bir yolculuk yapmayı mümkün kılıyor. Hadi gel, Birgi Köyü’nün tarihine ve bu köy hakkında bilinmesi gerekenlere ışık tutalım!

Frigler, Lidya Uygarlığı, Pers Krallığı, Bergamalılar, Roma ve Bizans İmparatorluğu… Bu yazıya “Farklı Medeniyetlerin Eşsiz Harmanı: Birgi Köyü” başlığını atmamızın nedenini şimdi daha iyi anladığını düşünüyoruz. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Birgi hangi beyliğin başkentiydi diye hatırlamaya çalışıyorsan peşinen onu da yanıtlayalım. Bu tarihi köy, 13. ve 14. yüzyıllarda Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış.

Birgi ahşap konakları, camileri, hamamları, türbeleri ve daha pek çok tarihi güzelliğiyle köye ayak bastığın ilk anda seni modern dünyanın karmaşasından uzaklaştırıp, nostaljik ve sevimli bir dönem dizisinin içinde hissettirecek. Şimdiden Birgi Köyü’nü ziyaret etmek için sabırsızlandığını düşünüyoruz. Senin için, temel bilgilerin ardından “Birgi Köyü’nde ne yapılır?” sorusunun cevaplarını da paylaşacağız.

Birgi Köyü Nerede?

Birgi, Ege’nin incisi İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir köy. İzmir’in samimi ruhunu ve neşeli halini tek başına dahi üstlenebilecek nitelikte olan bu köy, kendisine has geleneksel mimarisiyle son derece büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Ege’de huzurlu ve sakin bir hafta sonu geçirmek için ideal bir seçenek olan Birgi, dizi ve film setleri için de biçilmiş kaftan.

Birgi Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Birgi’ye ulaşmak için pek çok farklı alternatifin var. İzmir şehir merkezine 123 kilometre uzaklıkta olan Birgi Köyü, Ödemiş’e yalnızca 8 kilometre mesafede bulunuyor. Eğer uçakla seyahat edeceksen İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na indikten sonra havalimanı içerisinden kalkan İZBAN’a binerek Torbalı’da inebilirsin. Ardından Ödemiş’e giden otobüsleri kullanarak Birgi’ye varabilirsin. İzmir’e otobüsle gideceksen otogardan direkt Ödemiş’e giden otobüslere binerek Birgi Köyü’ne ulaşabilirsin.

Birgi Köyü’ne Ne Zaman Gidilir?

Birgi Köyü’ne gitmek için bize kalırsa en doğru zaman bahar ayları. Birgi Köyü hem ilkbahar hem de sonbahar tatili için oldukça ideal bir seçenek. Sıcaklara ya da yağmura yakalanmadan gezebilmek için Birgi’yi bahar aylarında ziyaret etmeni öneriyoruz.

Birgi Köyü’nde Nereye Gidilir?

Köyün tarihe ışık tutan tarihi mekanlarını keşfetmen için Birgi’de görülmesi gereken yerleri senin için aşağıda sıraladık.

Çakırağa Konağı

Birgi’nin gözde yapılarından biri olan ve pek çok turistin ilgisini çeken Çakırağa Konağı, geleneksel mimarisiyle oldukça zarif bir manzara sunuyor. Zengin bir deri tüccarı olan Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından 1761 yılında yaptırılan konak toplamda üç kattan oluşuyor. Konağın neredeyse her katında ayrı bir sanat eseri niteliği taşıyan duvar resimleri, tavan süslemeleri ve ahşap oymalar bulunuyor. Bizce görülmeye değer!

Demirli Mağaza

Birgi’deki erken dönem Osmanlı yapılarından biri olan Demirli Mağaza, yapıldığı ilk zamanlardan beri mağaza olarak kullanılıyor. Dikdörtgen planlı ve tonozlu mimarisiyle göz dolduran bu mağazada hediyelik eşya satışı hala devam ediyor. Bu tarihi yapıyı görmek ve bölgede epey meşhur olan ipek şal ile peştamallardan satın almak için Birgi’de gezilecek yerler arasına Demirli Mağaza’yı da ekleyebilirsin.

Birgi Ulu Cami

Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi olarak da bilinen Birgi Ulu Cami, bölgenin en dikkat çeken lokasyonlarından biri. Selçuklu Dönemi mimarisinin izlerini taşıyan bu cami, çinilerle kaplı minaresi ve mihrabıyla büyüleyici bir görsel vadediyor. Kesme kare taşlar ve kırmızı tuğlalarıyla da göz dolduran Ulu Cami, Birgi’de gezilecek tarihi yerler arasında öne çıkıyor.

Birgi Köyü’nde Ne Yenir?

Birgi’de mutlaka gezmen gereken noktaları keşfettikten sonra sırada ne var? Tabii ki lezzete doymak! Birgi Köyü’nü keşfederken acıkan karnını bölgenin yöresel yemekleriyle doyurmadan dönmek olmaz. O zaman, Birgi’de ne yenir sorusuna karşılık önerdiğimiz meşhur lezzetlere geçelim!

Töngül Pidesi

Birgi’nin coğrafi işaretli lezzetlerinden biri olan töngül pidesi, yoğun peynirli tadıyla damaklarda iz bırakıyor. Son derece doyurucu bir seçenek olan bu pideyi dilersen kahvaltıda dilersen de öğle yemeğinde tercih edebilirsin.

Tahinli Baklava

Birgi’ye özgü lezzetler arasında çok sevilen tatlılardan biri de tahinli baklava. Gün içerisinde tatlı ihtiyacını gidermek ve enerjini tazeleyerek gezine devam etmek için nefis bir seçenek olan bu baklavayı mutlaka denemelisin.

Oğlak Güveç

Oğlak etinden yapılan sulu bir yemek olan oğlak güveç, Birgi’de tadına bakman gereken lezzetlerden bir diğeri. Pek çok esnaf lokantasında bulabileceğin bu yemeği tatilin bitmeden bir kez daha yemek isteyeceğinden şüphemiz yok.

Birgi Köyü’nde Nerede Kalınır?

Birgi Köyü’nde kalacağın yeri seçmek için ETS’ye gelebilirsin. Birgi otelleri arasından seçimini yaptıktan sonra hemen rezervasyonunu yapabilirsin.

 

Yorumlar