Balıkesir’i en iyi tanımlayan iki kelime seçsek bunlardan biri huzur, diğeri de doğa olurdu kuşkusuz. Özellikle aileleri ve bir süre her şeyden uzaklaşıp kafasını dinlemek isteyenleri memnuniyetle ağırlayan bir şehirdir. Eğlencelidir ama her şeyi kararında bırakır. Balıkesir’de gezilecek yerler o kadar fazladır ki, her yerin kendine ait bir ruhu, bir havası vardır.

Edremit Körfezi

Bir yanında Ege Denizi, diğer tarafında Kaz Dağları… Doğasıyla, tarihiyle, evleri ve insanlarıyla Balıkesir’in en güzel yerlerini bünyesinde toplar Edremit Körfezi. İstanbul’a yakın olması ayrı bir cazibe katsa da Altınoluk, Akçay ve Güre bölgeleriyle yaz aylarının en hareketli olduğu yerler arasındadır. Arkanıza zeytin ağaçlarını alıp deniz keyfi yapmak için birebir.
balikesirde gezilecek yerler (7)

Kaz Dağları

Türkiye’nin el değmemiş bu topraklarını keşfetmek için hala geç kalmış sayılmazsınız. Doğa yürüyüşlerinin bir numaralı parkurlarından Kaz Dağları, kamp alanları ve ormanların içine gizlenmiş otelleriyle huzur dolu bir tatilin kapılarını açıyor. Gitmişken Şahinderesi Kanyonu’nda macera dolu bir gezini yapmayı ve soğuk sularında serinlemeyi de unutmayın.

Cunda ve Ayvalık İkilisi

Cunda Adası ve Ayvalık kendilerini ayrı bir şehir ilan etseler şaşırmayız. Böyle ayrı bir yeri, ayrı bir kültürü vardır. Hem Ege hem de Türk gelenekleriyle şekillenen bu şirin tatil yöresi, sadece eşsiz denizi, romantik sokakları ve etkileyici doğasıyla değil, aynı zamanda mutfağıyla da kendine has bir güzellik sunuyor. Ayvalık’taki Sarımsaklı Plajı’nda denize girmeden, Şeytan Sofrası’nda gün batımını izlemeden, Cunda’da bir fasıl gecesine katılmadan ve Agios Yanni Kilisesi’ni gezmeden dönmeyin.
balikesirde gezilecek yerler (6)

Kaplıcalar Cenneti

Türkiye’nin termal zenginliklerinden en çok nasibini almış yerlerden biridir Balıkesir. Derdine derman, hastalıklarına şifa arayanların yollara düşme sebebidir. Romatizmadan kadın hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen Susurluk Kaplıcaları, cilt ve mide rahatsızlıklarını iyileştirmesiyle meşhur Pamukçu Termal Tesisleri, yemyeşil bir doğanın ortasına kurulmuş Gönen Kaplıcaları, hem yer altı hem de yer üstü suları, yani nehirleri ve termal sularıyla muazzam bir zenginliğe sahip olan Hisaralan Kaplıcaları bu yerlerin başında gelmektedir. Hem gezin hem de şifa bulun.
balikesirde gezilecek yerler (4)

Adasız Olmaz

Balıkesir’de görülmesi gereken yerlerin başında Marmara Adası ve Avşa Adası geliyor. Yaz sezonunda oldukça kalabalık bir turist kitlesini kendine çeken Marmara Adası’nın Manastır Plajı’nda denize girmeden, Avşa Adası, namı-ı diğer Türkeli Adası’nın eğlencelerine tanık olmadan Balıkesir’i tamamen gezdim denilemez.

Manyas Gölü

Kuşlarıyla meşhur olan Manyas Gölü, Balıkesir’in en huzurlu köşelerinden. Cennet gibi bir atmosfer sunan Manyas Gölü, özellikle kuş gözlemciliğine merak salanlar için kaçırılmayacak bir nokta.
balikesirde gezilecek yerler (5)

Yorumlar