Anadolu’nun eşsiz bir karışımı gibidir Nevşehir. Tarihi, coğrafyası ve doğasıyla birbirine geçmiş farklı kültürlerin izini taşır. Bunu da en güzel yemeklerinde ortaya koyar. Bize düşen ise gidip Nevşehir yemeklerinin tadına bakmaktır.
“Nevşehir’de ne yenir?” sorusunun cevabını sizin için araştırdık ve tatiliniz boyunca sofranızı süsleyecek eşsiz lezzetleri derledik.

Kömbe

Kömbe, Nevşehir’in ve dolayısıyla da İç Anadolu’nun en özel lezzetlerinden birisi. Günlük hayatın içinde önemli bir yere sahip olan kömbe, bazen bazlama olarak anılsa da aslında lezzeti çok daha damakta kalıcı. Hele ki tandırda yapılan bir kömbe bulursanız sakın kaçırmayın. Ete düşkün Nevşehirliler en çok kıymalı olanını sevseler de, sade ve peynirli olarak bulmanız da mümkün.

nevsehirde ne yenir (6)

Testi Kebabı

Nevşehir’de kurulan cömert sofraların baş tacıdır testi kebabı. Bazı tesislerin testi kebabı için siparişleri öğle saatlerinde aldığını görürseniz sakın şaşırmayın. Çünkü testi içerisine konulan etler neredeyse iki saat boyunca köz ateşin içerisine konularak pişirilir. İş burada da bitmez, testi dışarı alınıp yaklaşık yarım saat dinlendirilir ve ancak ondan sonra servise hazır hale gelir. Ağzı kırılan testinin içinden yumuşacık kuzu etlerini yedikten sonra, bu yemeğin tadı damağınızda kalacak.

nevsehirde ne yenir (5)

Nevşehir Tava

Nevşehir tavasının ehli erkeklerdir. Bu yemeğin sırrını Nevşehirli beyler bilirler. Genelde iş yerlerinde öğle yemeklerinde pişirilen tava, zamanla bölgeni ayrıcalıklı yemeklerinden biri haline gelmiş. Kuşbaşı etin domates, biber ve sarımsakla güveçte hasbihal olduğu bu lezzeti kaçırmayın.

Ağpakla

Nevşehirliler eti sever demiştik. Bunun bir örneğini de kuru fasulyede görüyoruz. Çömleğin içine doldurulan kuru fasulye, et ve yağ, yufka ekmeği ile birlikte bir güzel tandıra yerleştirilir. Bir nevi gömülür. Ve bulunduğu yerde aheste aheste yaklaşık 4 saat boyunca pişer. Çömlek açıldığında ise içerisinde yumuşacık olmuş etlerin, kuru fasulyeyle olan birlikteliğinden gelen enfes koku ağızları sulandırır.

nevsehirde ne yenir (1)

Dıvıl

Nevşehir halkı eti sevdiği kadar patatese de düşkün. Nevşehir yemekleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan dıvıl, bir nevi etsiz köfte. Bunu yapmak için de haşlanmış patatesleri bulgurla yoğurup kızartıyorlar ve üstüne gezdirdikleri sarımsaklı yoğurt ile lezzetini tamamlıyorlar. Bir öğle yemeğinde masanızda mutlaka dıvıla yer verin deriz.

Aside Tatlısı

Hep yemeklerden bahsettik, biraz da tatlılardan laf açalım. Ürgüp yöresi yemekleri dendiği zaman akla ilk gelen Aside tatlısıdır. Pekmez, un ve suyun mükemmel bir karışımıdır. Yapımı basit gibi görünse de, kıvamını en iyi Nevşehirliler tutturur, zira bu tatlının uzmanı onlar.

nevsehirde ne yenir (7)

Yorumlar