Ülkenin güneyine saklanmış, haritamızda şekil itibariyle en dikkat çeken yer, Hatay. Aynı zamanda ismi duyulduğu anda ağzımızı sulandırmakta üstüne yoktur. Hatay’ı sadece mutfağı ile tanıyorsanız, siz aslında burayı yeterince tanımıyorsunuz. Muhteşem doğası, zengin tarihi, çok çeşitli kültürü ile Hatay, kaç yaşınızda olursanız olun şu cümleyi kurmanızı sağlayacaktır: “Neden buraya daha önce gelmedik ki!” İşte o serzeniş dolu cümleyi kurdurtan harika güzellikler…

Dev Arkeoloji Müzesi

Hatay, dünyanın birçok metropolünde bulunmayan modern, içeriği ile zengin ve şaşırtıcı bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Kentin tarihi çok eskiye dayandığı için yapılan arkeolojik kazılarda, özellikle Hitit dönemine ait inanılmaz bulgular çıkmış ortaya. Bu bulgular için görkemli bir müze inşa edilmiş, bizlere de gezip görüp hayran olmak kalmış. Birbirinden güzel mozaiklere ev sahipliği yapan müzenin en ünlü heykeli, Şuppiluliuma. Kocaman gözleriyle, 3 bin yıldan beri Hatay’da yaşıyor. Hataylıdan daha Hataylı olan bu eser, bizim favorimiz.

İçeriği oldukça zengin olan bu müzeyi mutlaka gezin!

İçeriği oldukça zengin olan bu müzeyi mutlaka gezin!

Farklı Medeniyetlerin Hoşgörü Sahası

Medeniyetler beşiği, kardeşlik köprüsü gibi klişe tanımlardan uzaklaşmak istedikçe, Hatay bizi buna zorluyor. Klişelere yüz vermeyeceğiz diye Hatay’ın bu özelliğini atlayamayız. Hatay, bir hoşgörü sahası. Bölge tarih boyunca farklı din ve mezhepleri barındırmış. Bu özelliği yapılarına da yansımış. Vatikan tarafından hac yeri ilan edilen ve dünyanın ilk kiliselerinden biri olarak kabul edilen St. Pierre Kilisesi, Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi ve Aziz Simon Manastırı, önceden kilise şimdilerde cami Habibi Neccar, Sarimiye Camii şehrin en kıymetli manevi yapıları. Ayrıca antik kentlerin bolluğu, bu hoşgörü geçmişinin ne kadar sağlam olduğunu da gösteriyor. Seleukia Pierria Antik Kenti buranın en önemli antik kentlerinden. Beşikli Kilise, kaya mezarları ve efsanevi Titus Tüneli burada bulunuyor. Titus Tüneli! İşte buna dikkat edin. Büyüleneceksiniz.

Bölgenin en önemli antik kentlerinden biri de Seleukia Pierria Antik Kenti.

Büyüleyici görüntüsüyle Titus Tüneli…

Labirent Sokakları

Eğer bir kent çok eski tarihe dayanıyorsa, farklı medeniyetlerden insanlar o şehirde kendine yaşam alanı bulmuşsa, o şehrin sokakları güzeldir. Bize bunu Hatay’ın muhteşem sokakları öğretti. Arabaları bırakın, üç kişinin yan yana yürümekte zorlanacağı labirent yolları, eski Antakya evleri ve hala neşesini kaybetmemiş çocuklarıyla çınlayan duvarları ile sokaklara selam vermeden geçmeyin deriz.

Hatay'ın dar sokakları da insanları gibi sıcacık...

Hatay’ın dar sokakları da insanları gibi sıcacık…

Doğa Harikaları

Hatay’a ayak bastığınız an, şehrin ortasından geçen Asi Nehri size göz kırpar. Anlarsınız ki doğası harika bir kente gelmişsiniz. Şehrin merkezinden biraz uzaklaşınca, yeşilliklerin içinden akan, buz gibi berrak sularıyla meşhur Harbiye Şelalesi’nin tabelasını görürsünüz. Mükemmel bir doğa harikası olan bu şelalenin çevresinde bulunan restoranlarda harika lezzetler eşliğinde manzaranın tadını çıkarırsınız. Yine şelalenin çevresinde bulunan hediyelik eşya stantlarında sevdiklerinize yöreye ait armağanlar alabilirsiniz. Ayrıca Samandağ rotasında bulunan bin yıllık Musa Ağacı’nı görmeli ve gizemli hikâyesini dinlemelisiniz.

Hatay'ın muhteşem doğası karşısında büyülenmemek elde değil.

Hatay’ın muhteşem doğası karşısında büyülenmemek elde değil.

İştahınıza Dur Diyemeyeceğiniz Dünyanın En Lezzetli Mutfağı

Unesco tarafından “gastronomi şehri” unvanını kapmış bir şehirden başka ne beklenirdi? Şerbetli ekmeğin arasından uzayan o enfes peyniriyle künefenin memleketi burası. Tepsi kebabı, humus, kağıt kebabı, Hatay içli köfte de dâhil 600 çeşit yöresel lezzeti bulunuyor. Hatay’da, yemek yerken damağınızda bir bayram havası yaşatacak lezzetler sunan kaliteli restoranlar da bulunuyor. Yalnız dikkat, eski Hatay konaklarına kurulmuş bu restoranlar, mistik havası ve geleneksel servisleriyle iştahınızı daha çok açabilir.

Enfes künefelerin ana vatanı Hatay...

Enfes künefelerin ana vatanı Hatay…

Yorumlar