Budapeşte’ye gitmeden önce yaptığınız araştırmalarda ya da kulağınıza gelen söylentilerde, şehrin mutfağı hakkında bolca fiskos duyarsınız. Bu tıpkı, Fransızların İngilizce konuşmaya karşı olduklarını söylemek ya da Almanların sert olduklarını iddia etmek gibi bir yargı. Kim Budapeşte’nin mutfağından ne istedi de böyle söylentiler çıkardı bir fikrimiz yok ama bu kalıplaşmış görüşleri yıkmayı görev biliriz. İşte Budapeşte mutfağı hakkında asla kulak asmamanız gereken o kalıp yargılar:

Macar Yemekleri Çok Baharatlıdır

Macar yemeklerinin bol salçalı ve kırmızı olması size fazlasıyla baharatlı olduğunu düşündürebilir. Çünkü kırmızı evrensel olarak tehlike anlamına gelir. Fakat bu baharat oranı, Türk mutfağından alışık olduğumuz orandan daha fazla değildir. Şunu söylemeden geçemeyeceğiz, eğer acıya hassas bir damağınız varsa, Macar biberi ile karşılaştığınız an hemen ondan uzaklaşın. Acı olmayanları lezzetlidir. Fakat acı biberler, size dünyadaki cehennemi yaşatabilir. Riske girmeyin.

Acıyla aranız yoksa Macar biberi yemenizi tavsiye etmiyoruz.

Acıyla aranız yoksa Macar biberi yemenizi tavsiye etmiyoruz.

Budapeşte Vejetaryenin Kabusudur

Bir vejetaryenseniz, sizi en mutsuz edecek bilgi eminiz budur. Fakat telaş yapmayın. Düşündüğünüz gibi burada hep patates yemeyeceksiniz. Bu yargının ortaya çıkması, Macar yemeklerinin çoğunlukla etli olmasından kaynaklanıyor. Evet, Budapeşte’nin kırsal alanlarında kalan geleneksel mutfaklarında bu sıkıntıyı yaşayabilirsiniz ama şehir merkezinin çeşitli bölgelerinde sayıları giderek artan vejetaryen hatta vegan restoranlar sıklıkla gözünüze çarpacaktır.

Vejetaryen ve vegan restoranlara sıkça rastlayacaksınız.

Vejetaryen ve vegan restoranlara sıkça rastlayacaksınız.

Şehrin Tek Ünlü Yemeği Gulaştır ve Diğer Lezzetler de Gulaş ile Aynıdır

Macar mutfağının geniş varyasyonları hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir şey açıklayalım. Gulaş; yüksek ateşte büyük bir tencerede hazırlanan et, kırmızıbiber ve diğer baharatlarla desteklenen ağır bir çorba. Ve bu çorbaya çok benzeyen pörkölt adında bir yemek daha var. Bu birbirine benzeyen yemekler, kentte çok fazla tercih edildiği için, sanki başka bir yemek yokmuş algısına kapılabilirsiniz. Fakat Budapeşte restoranları bu lezzetlerin yanında, Hortobagy palacsinta, kiraz çorbası, tavuk pakrikas gibi lezzetler de sunar. Tatlı dünyanıza zenginlik katacak dobos torta ve haşhaş tohumu kaplı Makos Guba’yı en iyi bu şehirde tadarsınız.

Bol baharatlı gulaş çorbası Macar mutfağının en sevilen lezzetlerinden.

Bol baharatlı gulaş çorbası Macar mutfağının en sevilen lezzetlerinden.

Menüler Hep Macarcadır ve Garsonlar İngilizce Bilmez

Aslında birçok ülke hakkında bu yorumla karşılaşabilirsiniz. Budapeşte’de Macarca olan menülerin turistlere tuzak kurduğu söylenir. Fakat bu tamamen asılsız bir söylentidir. Budapeşte’de çok sayıda göçmen ve turist vardır. Bu yüzden şehir merkezinde bulunan restoranlarda sıklıkla İngilizce konuşabilen garsonları ve İngilizce menüleri görebileceksiniz. Yani diğer turistik dünya şehirlerinde olduğu gibi, burada da her konuda şeffaf olan restoranlarla karşılaşacaksınız.

Budapeşte'nin restoranlarında kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

Budapeşte’nin restoranlarında kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz.

Yorumlar