Bir vejetaryenin acı haykırışı: “Ben ne yiyeceğim?” Bu soruyu sormanız gayet normal çünkü birçok ülkenin mutfağı etli yemeklerden oluşuyor. Her şehirde sandviç yemenin ne kadar sıkıcı olduğunu tahmin ediyoruz ve afiyetle gezeceğiniz vejetaryen dostu şehirleri açıklıyoruz. Açlık hissini yaşamayacağınız ve burnunuza gelen mis gibi kokularla iştahınızı açacak şehirlerde zevkle gezmeniz dileğiyle…

Singapur

Singapur vejetaryenler için tam bir lezzet şöleni. Çünkü buranın geleneksel mutfağında bile etsiz yemekler ağırlıkta. Hint ve Çin nüfusunun ağırlıkta olmasından dolayı, sokak lezzetlerinde bile etsiz yemek seçeneklerini görebilirsiniz. “Vejetaryeniz diye restoranlarda yemek yemeğe hakkımız yok mu yani?” diyenler için, Singapur’da bulunan vejetaryen restoranları: Komala Vilas, Sagar Ratna ve Saravana Bhavan.

Patlıcan, soğan, biber ve domatesli vejetaryen salatası.

Patlıcan, soğan, biber ve domatesli vejetaryen salatası.

Sidney

Sidney de dünya üzerinde bulunan en vejetaryen dostu şehirlerin arasında bulunuyor. Etnik restoran ve kafelerde etli yemeklerin yanında, et olmayan seçenekleri de rahatça bulabiliyorsunuz. Burada bulunan dim sum restoranları ise veganların en çok tercih ettikleri yerler oluyor. IKU Wholefood ve Laurie’s Vegetarian Take Away, sizin için uygun mekânlar.

Oldukça hafif bir akşam yemeği olabilecek domatesli tart.

Oldukça hafif bir akşam yemeği olabilecek domatesli tart.

Londra

Londra’da et kullanılmayan yemekler, neredeyse Londra nüfusu kadar çeşitlidir. İngiliz yemeklerinin etsiz varyasyonlarını hemen her restoranda bulabilirsiniz. Özellikle chickpea tagine, vejetaryenlerin en çok tercih ettiği Londra lezzetidir. Tabii ki size özel restoranlar da yok değil. Londra’nın vejetaryen restoranları arasında Riverside Vegetaria, The Gate ve Manna bulunuyor.

Sidney'de vejetaryenler için birbirinden lezzetli seçenekler bulunuyor.

İngilizlerin tüm yemeklerinin etsiz versiyonlarına ulaşabilmeniz mümkün.

New York

Ve hiç uyumayan şehir New York, vejetaryen bünyelerin aç kalmasına asla izin vermez. New York, atmosferini herkesin yaşaması konusunda sonuna kadar ısrarcı. Bu şehirde vejetaryen lezzetler, etnik lezzetlerin bile önüne geçmiş durumda. Makrobiyotik lezzetleri, vejetaryen öğle yemeklerini, çiğ gıdaları bu kentte elinizle koymuş gibi bulabilirsiniz. Şehirde çok sık bulunan NYC sağlıklı gıda mağazalarında birçok lezzet çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Blossom Vegan Restaurant ve Chalk Point Kitchen, New York’un vejetaryen restoranları arasında bulunuyor.

İngilizlerin tüm yemeklerinin etsiz versiyonlarına ulaşabilmeniz mümkün.

New York’ta vejetaryenlere özel birçok restoran ve yemek çeşidi bulunuyor.

Chiang Mai

Tayland’ın ikinci büyük kenti Chiang Mai, hem vejetaryenler hem veganlar için bulunmaz bir nimet. Şehir merkezinde genellikle sarı afişlerle tespit edilen vejetaryen restoranlar bulunuyor. Bu restoranlarda yemek çeşitliliği ise oldukça fazla. Vejetaryenler için önereceğimiz en leziz yemek Khao Soi. Kuzey Tayland’ın ünlü yemeğinin etsiz sürümünde, köri soslu yumurtalı erişte, turşu soğan ve limon bulunuyor.

Köri soslu erişte, turşu soğan ve limonlu Khao Soi...

Köri soslu erişte, turşu soğan ve limonlu Khao Soi…

Yorumlar