Doğa, herkesin kalbinde bulundurması gereken muhteşem bir tutku. Seyahat ve spor da öyle. Peki, bu üç tutkuyu aynı anda yaşayarak heyecanla harmanlayacağınızı söylesek? Türkiye sınırları içinde bulunan muhteşem doğa ve macera rotaları ile bu eşsiz coğrafyanın tadını sonuna kadar çıkarma fırsatını mutlaka yaşamalısınız.

Kızılırmak’ta Kano

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, tam 1355 kilometre. Buz gibi suyu ve inişli çıkışlı etapları ile kano için en ideal nehirlerden. 100-150 kilometre uzunluğundaki kano alanları ile kısa etapların keyfini zevkle çıkarabiliyorsunuz. Özellikle Sivas’tan başlayıp, Gemerek yakınlarına kadar olan 120 kilometrelik etap, yaz aylarında kano geçişine çok uygun. Kanoya binmeden önce, yarım saat sürecek bir eğitim almanız yeterli. Yalnız ilk defa binenler için bu eğitim önemli çünkü kanoda destek alıp tutunacağınız bir alan bulunmuyor. Küreğiniz ve kanonuzla heyecanlı etaplardan geçmek biraz da güç gerektiriyor. Size unutulmaz maceralar yaşatan Kızılırmak’ın yakınlarında kamp da yapabiliyorsunuz.

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, kano için oldukça ideal nehirlerden.

Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, kano için oldukça ideal nehirlerden.

Kaş’ta Dalış

Dünyada Kızıldeniz ve Endonezya neyse, Türkiye’de de Kaş odur. Akdeniz kıyılarının en ilginç dalış parkurları Kaş’ta bulunur ve dalış sporu ile uğraşanlar için burası çok değerlidir. Dalışseverlerin bu alana bu kadar rağbet göstermesi gayet normal çünkü burası duvar, mağara ve batı dalışları için çok ideal. Farklı balık türlerini selamlarken, Akdeniz foku ile karşılaşabileceğiniz, mağaralardan sızan ışık huzmelerine hayran kalacağınız bu deneyiminizde eğer bir profesyonel değilseniz, size birilerinin eşlik etmesine izin verin.

Akdeniz'in en maceralı dalış parkurları Kaş'ta bulunur.

Akdeniz’in en maceralı dalış parkurları Kaş’ta bulunur.

Gökçeada’da Kitesurf

Bilmeyenler için önce bir tanıtalım ki ülkemizde çok yaygın bir spor değildir Kitesurf. Kitesurf; uçurtma sörfü demektir ve bu spor için rüzgar son derece önemlidir. Yamaç paraşütünde kullanılan ancak ondan biraz daha küçük olan bir paraşüt ve bir sörf tahtası ile sporcu suyun yüzeyinde kaymaya çalışıyor. İşte bu spor için Gökçeada’nın masmavi sularından, uygun rüzgar potansiyelinden yararlanmak istendi ve ortaya mükemmel bir kitesurf pisti çıktı. Bu pist, Gökçeada’nın yabancı turistler tarafından ilgi görmesini de sağladı. Bu spor hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız telaşlanmayın. Bir hafta sürecek olan eğitimler sonunda, zevkli kayış deneyimlerinizi tek başınıza yaşayabilirsiniz.

Ülkemizde pek yaygın olmayan bu spor için en elverişli alanlardan biri Gökçeada.

Ülkemizde pek yaygın olmayan bu spor için en elverişli alanlardan biri Gökçeada.

Bisikletle Van Gölü Çevresi

Bazılarımız için bisiklet, çocukluk anılarımızdan çok daha fazlası. Bisiklete tutku ile bağlanan bünyeler için çok farklı ve otantik bir rota Van Gölü çevresi. Zaten görülmesi gereken bir doğa harikası olan Van Gölü’nün çevresinde bisikletle tur atmak çok zevkli. Bu turlarla Doğu Anadolu’nun tarihi hazinelerini kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Bisikletinizi alıp Başkale, Akdamar Adası, Nemrut’un Kaldera gölleri, Selçuklu çizgileriyle süslenmiş Ahlat ile mükemmel bir bisiklet rotası oluşturabilirsiniz. Bu rotayı bir günde bitirmek mümkün değil. Bu yüzden Van Gölü çevresinde keyifli bir kamp yapmak için çok güçlü bir bahaneniz var!

Bisiklet sürerken doğal güzellikleri seyretmekten hoşlananlara Van Gölü çevresini öneriyoruz.

Bisiklet sürerken doğal güzellikleri seyretmekten hoşlananlara Van Gölü çevresini öneriyoruz.

Kaçkar Dağları’nda Tırmanış

Türkiye’nin en yüksek dördüncü dağı Kaçkar, 3932 metrelik zirvesi ile tırmanma sporunun Türkiye’deki temsilcisi. Özellikle Artvin tarafında bulunan “turistik rota” bir hayli ilgi görüyor. Çünkü sizi zorlamayacak bu rota, keyifle tırmanış yapmanıza olanak veriyor ve bu tırmanış 2 gün sürüyor. Kaçkar Dağları’nın asıl profesyonellik isteyen zorlu rotaları Rize’de bulunuyor. Bu rotaları daha çok dağcılar kullanıyor. Hangi rotayı tercih ederseniz edin, büyük bir keyif alacağınızdan eminiz. Doğu Karadeniz’in yeşili ve temiz havası eşliğinde tırmanışınızı tamamladığınızda, tüm doğa ayaklarınızın altında olacak.

3932 metrelik yüksekliğiyle Kaçkar Dağları'nın istediğiniz rotasından tırmanabilirsiniz.

3932 metrelik yüksekliğiyle Kaçkar Dağları’nın istediğiniz rotasından tırmanabilirsiniz.

Bodrum’da Yat Yarışı

Bodrum’da yat yarışlarına şahit olmak yaşanması gereken bir başka macera. Şahit olunması gereken diyoruz çünkü bu yat yarışlarına sadece yatı olanlar katılabiliyor. Yatınız varsa, sonbahar aylarında düzenlenen bu yarışlara katılabilirsiniz. Fakat bu mevsimlerde Bodrum civarındaysanız bu yarışları izlemek, en az yarışın içinde bulunmak kadar zevkli olacaktır.

Yatınız varsa yarışlara katılabilirsiniz, yoksa bu keyifli yarışı seyre dalın.

Yatınız varsa yarışlara katılabilirsiniz, yoksa bu keyifli yarışı seyre dalın.

Kaz Dağları’nda Kamp

İşte yaz aylarının yakıcı sıcaklarından kurtulmanız için mükemmel bir kaçış noktası; Kaz Dağları. Ege Bölgesi’nde bulunmasına rağmen, serin havası ve yemyeşil atmosferi ile keyifli bir kamp macerası sizi bekliyor. Kaz Dağları Milli Parkı’nda onlarca trekking rotası ve kamp alanı bulunuyor. Vadilerden akan derelerde küçük kanyon geçişleri yapabilmeniz de mümkün. Hasan Boğuldu ve Sütüven şelalelerine uğramadan, yürüyüşünüzü yarıda bırakmayın. Harika mitolojik efsaneleri ve sadece bu coğrafyaya özgü 32 bitki çeşidi ile keyifli bir kamp tecrübesi yaşayamaya hazır olun.

Tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla Kaz Dağları, kamp yapabileceğiniz en iyi yerlerden.

Tertemiz havası ve yemyeşil doğasıyla Kaz Dağları, kamp yapabileceğiniz en iyi yerlerden.

Çoruh’ta Rafting

Kaçkar Dağları’nın suyu ile beslenen Çoruh, Türkiye’nin en coşkun akarsularının başında geliyor. Birçok çayın ve derenin birleşmesi ile oluşan bu nehirde, zevkli rafting pistleri bulunuyor. Ağustos ve eylül ayları, burada rafting yapmak için en uygun zaman. Çoruh Vadisi’nin muhteşem görüntüsünde büyülenecek ve Çoruh’un maceracı yüzü ile tanışacaksınız. Çoruh’un nerede ne yapacağı çok belli olmaz, bu yüzden deneyiminiz öncesinde eğitim almanız ve kask kullanmanız konusunda ısrarcıyız.

En zevkli rafting, birçok çay ve derenin birleşmesinden oluşan Çoruh Nehri'nde yapılır, bizden söylemesi.

En zevkli rafting, birçok çay ve derenin birleşiminden oluşan Çoruh Nehri’nde yapılır, bizden söylemesi.

Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü

İzmir’in son yıllarda popülerleşen ve otantik havası ile bilinen tatil beldesi Alaçatı, rüzgar sörfünün merkezi haline geldi. Sığ denizi ve kuvvetli rüzgârı ile bu spora elverişli olan Alaçatı, sizi zevkli bir mavi maceraya davet ediyor. 5 gün sürecek eğitimler sonunda yapacağınız rüzgâr sörfü ile kendinizi dalgaların ritmine güvenle bırakabilirsiniz. Dünyanın en güzel kıyılarında, en zevkli sporlardan birini öğrenme fırsatını kaçırmayın!

Rüzgar sörfünün merkezi konumundaki Alaçatı'da 5 gün süren eğitimlerden sonra kendinizi masmavi dalgalara bırakabilirsiniz.

Rüzgar sörfünün merkezi konumundaki Alaçatı’da, 5 gün süren eğitimlerden sonra kendinizi masmavi dalgalara bırakabilirsiniz.

Babadağ’da Yamaç Paraşütü

Fethiye-Ölüdeniz kıyılarına tepeden bakmanın keyfini yaşamak ister misiniz? Uçsuz bucaksız maviliği tam 2 bin metre yükseklikten izleme keyfi sizi heyecanlandırsa da, zaman geçtikçe bu heyecan yerini büyük bir hayranlığa bırakıyor. Hava açıksa Patara, Dalaman hatta Rodos’u bile selamlayabiliyorsunuz. Hocalar eşliğinde çift kişiyle yapılacak bu atlayışı gerçekleştirmek için, bir gün öncesinden bir acenteye başvurmak yeterli. Fethiye tatilinizi bu macera ile zenginleştirmek kesinlikle harika bir fikir.

Fethiye tatiliniz yamaç paraşütü ile renklenecek.

Fethiye tatiliniz yamaç paraşütü ile renklenecek.

Yorumlar